X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER BDP'den "karakol" önergesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

BDP'den "karakol" önergesi

  • Giriş Tarihi: 17.5.2013 11:50 Güncelleme Tarihi: 17.5.2013 15:54

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, karakol yapımlarının toplumsal, siyasal, ekonomik sonuçlarının gözden geçirilmesi amacıyla Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Baluken ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, son beş ayda gelişen çözüm sürecinin kalıcı bir barışın sağlanması ve Kürt sorununun demokratik, siyasi yollarla çözülmesi noktasında önemli bir toplumsal umut ve beklenti yarattığı belirtilerek, "Bu durumla çelişecek şekilde başta Bingöl olmak üzere bölgenin pek çok yerinde yeni karakol yapımları devam etmektedir" denildi.

Önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

"Halkımız barış ve çözüm sürecini destekleyip bu süreç ile beraber yatırım ve huzur beklerken, karakol yapımlarının arttırılması ve hızlandırılması büyük siyasi ve vicdani huzursuzlukların açığa çıkmasına neden olmaktadır. Çözüm ve barış sürecinde bölgeye kamusal hizmet, istihdam arttırıcı çalışmalar yapılması beklentisi mevcut iken karakol yapımlarının arttırılarak sürdürülmesi ciddi şüphelere neden olmaktadır. Bu konuda gerekli çalışmaların yapılarak halkın huzuru ve güvenlik konseptinden vazgeçilmesi için bir Meclis araştırması gerekmektedir."