X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkmenistan'a 'aktif tarafsızlık' övgüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkmenistan'a 'aktif tarafsızlık' övgüsü

  • Giriş Tarihi: 31.5.2013

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından çok özel bir programla karşılanan Gül, "Türkmen kardeşlerimizin 'aktif tarafsızlık' politikası küresel barışa hizmet ediyor" dedi

Türkmenistan'da ülkenin en büyük devlet nişanı ile onurlandırılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisine "kardeşim" diyen Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile ortak bildiriye imza atarken, iki ülke arasında 12 işbirliği anlaşması imzalandı. Ruhiyet Köşkü'nde yapılan nişan töreninde "İki kardeş ülke olan Türkiye ve Türmenistan'ın, emsalsiz iş birliği, halklarımızın müşterek menfaatlerine hizmet etmektedir" diyen Gül, "Türkmenistan'da ilk kez verilen bu nişana layık görülmem vesilesiyle şahsıma gösterilen teveccüh için tüm kalbimle teşekkür ederim" diye konuştu. Gül şu mesajları verdi:
Zat-ı Devletleri Kadirli Doğanıma, geçen yıl şubat ayında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret münasebetiyle, ben de kendisine Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı'nı tecih etmiştim. Bu iki nişan ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki 'kemik kardeşliği'nin ilelebet devam edeceğinin en güçlü sembolüdür.
Türkmenistan Asya'nın yükselen gücüdür. Türkmen kardeşlerimizin 'aktif tarafsızlık' politikası, bölgesel istikrara ve refaha olduğu kadar, küresel barışa da hizmet ediyor.

DOSTLUK KÖPRÜSÜ

Avrupa ile Asya arasındaki dostluk köprüsü olan bir merkeze dönüşen Türkiye'nin, dünya barışını ve güvenliği sağlamada önemli rol üstlenebileceğini belirten Berdimuhamedov da "Bu da Türkiye'nin uluslararası arenadaki saygınlığını artırıyor" dedi. Berdimuhamedov, Gül'ün ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmeye verdiği öneme işaret ederek, "Kendi halkının saygın oğlu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, iki devlet arasındaki dostane ve kardeşlik ilişkilerini güçlendirme yönünde çabalar sarfetmektedir" ifadelerini kullandı.

İMZA TÖRENİ
Gül ve Berdimuhamedov, Oğuzhan Köşkü'nde gerçekleştirilen baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından da ortak bildiri ve 12 anlaşmanın imza törenine katıldı. Türkiye ve Türkmenistan ilişkilerinin sözde kalmadığını ve son 5 yılda beşer kez karşılıklı yapılan ziyaretlerle ileriye gittiğini belirten Gül, iki ülke arasında 3.5 milyar dolara ulaşan ticaret hacmi bulunduğunu ve Türk şirketlerinin Türkmenistan'da 34 milyar dolarlık proje gerçekleştirdiğini söyledi. Türkmenistan'ın enerji, sağlık, tarım gibi alanlarda yakaladığı başarılara şahit olduğunu belirten Gül, Türkmenistan'ın takip ettiği açık kapı ve tarafsızlık politikası ile bölgede ve dünyada önemli yer edindiğini vurguladı. Türk müteşebbislerine duyulan güven için Berdimuhamedov'a teşekkür eden Gül, Türk şirketlerinin de bilgi ve beceriyle Türkiye'yi mahcup etmediklerini belirtti. Enerji konusundaki işbirliğinin gaz alanında da gerçekleşeceğini anlatan Gül, "Hem Türkiye hem de Türkiye üzerinden Avrupa piyasaları da Türkmenistan'a açılacaktır" dedi. Orta Asya'nın Türkmenistan üzerinden Avrupa'ya ulaşması için karayolu ve tren projeleri geliştirildiğini de belirten Gül, "Aşkabat'tan Türkmenbaşı ve Hazar üzerinden Karadeniz'e bağlanacak otobanlar da gerçekleşecektir" ifadesini kullandı. Görüşmelerde barış ve güvenlikle ilgili konuların öne çıktığını kaydeden Berdimuhamedov da bu alanlarda iki ülkenin tavırlarının benzerlik taşıdığını kaydetti. Türkiye'nin Türkmenistan'ın ekonomik ortakları arasında yer aldığını, son iki senede ticaret hacminin de 1.5 kat arttığını anlatan Berdimuhamedov inşaat, enerji, sanayi, ulaştırma ve diğer alanlarda işbirliğinin gelenek haline geldiğini söyledi. Gül ve Berdimuhamedov, ortak bildiriye imza atarken, iki ülke arasında 12 işbirliği anlaşması imzalandı.

ALPARSLAN'IN MEZARI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Baymurat Hojamuhammedov Türkmenistan'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne doğalgaz sevkedilmesi konusunda işbirliğine dair çerçeve anlaşmasını imzalarken, "Sultan Alparslan'ın Mezarının Aranması ve Türbe İnşası Hakkında İşbirliği Protokolü"ne TİKA Başkanı Serdar Çam ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sapardurdi Toyliev imza koydu.


#Sayfa#

TÜRKMEN-TÜRK ÜNİVERSİTESİ KAMPUSUNUN TEMELİ ATILDI
Başkent Aşkabat'ta Uluslararası Türkmen- Türk Üniversitesi'nin yeni kampusunun temeli Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından atıldı. Üniversite salonunda yaptığı konuşmaya "Türkmen doğanlarım" (kardeşlerim) diye başlayan Gül, "Atavatanımız Türkmenistan'a gerçekleştirdiğim devlet ziyareti çerçevesinde dostluk ve kardeşliğimizin müstesna bir sembolü olarak Uluslararası Türkmen- Türk Üniversitesi'nin yeni kampusunun temelini Kadirli Doğanım, Devlet Başkanı Sayın Berdimuhamedov ile birlikte atmaktan büyük bir memnuniyet ve mutluluk duyuyorum. Yeni Uluğbegler, Kaşgarlı Mahmut ve Mahtumkuluların yetişmesini canı gönülden arzu ediyoruz" dedi. Ardından temel atma törenine geçen Gül ve Berdimuhamedov, önce tören münasebetiyle imzaladıkları kâğıdın içinde bulunduğu silindir kutuyu alkışlarla temele bıraktı, ardından kovalardan aldıkları harcı temele döktüler.

TÜRKMENİSTAN'DA İLK KEZ...
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından ülkenin Merkez Meydanı'nda resmi törenle karşılandı. Türkmenistan'da ilk defa bir devlet konuğu sadece bağımsızlık bayramlarında resmi törenlerin yapıldığı meydanda karşılandı.
Gül'e Berdimuhamedov tarafından Türkmenistan'ın en önemli nişanı olan Türkmenistan Devlet Nişanı tevcih edildi. Devlet Nişanı, Türkmenistan tarihinde ilk kez verildi.

FAHRİ PROFESÖR UNVANI ALDI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Türkmenistan İktisat ve Kamu Yönetimi Devlet Enstitüsü tarafından fahri profesörlük unvanı verildi. Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada, Sovyetler Birliği'nin dağılması ile kardeş ülkelerin özgürlüklerine kavuşmasını 'stratejik mucize' olarak değerlendirirken, "Tarih boyunca birlikte yaşadığımız, vatan bildiğimiz ülkelerimiz, daima birliğin dirliğin sembolü olmuştur" dedi. Gül, bir Türk firmasınca inşa edilen Olimpiyat Köyü'ndeki çalışmaları da inceledi. Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov'un Oğuzhan Sarayı'nda onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı. 2012'nin Türkiye ve Türkmenistan'ın 'altın yılı' olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Her iki ülkede tahsil gören 8 bine yakın gencimiz ortak istikbalimizin teminatıdır" diye konuştu.