X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Demokratikleşme 4 dile çevrilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Demokratikleşme 4 dile çevrilecek

  • Giriş Tarihi: 28.9.2013

Başbakan Erdoğan'ın paketi açıklayacağı konuşma İngilizce, Kürtçe, Arapça tercümesiyle canlı olarak dünyaya yayımlanacak. Erdoğan, çözüm süreci ve AB'ye üyelik konusunda da mesajlar verecek

Başbakan Tayyip Erdoğan, pazartesi günü demokratikleşme paketini sadece Türkiye'ye değil başta bölge halkları olmak üzere tüm Avrupa ve dünyaya ilan etmeye hazırlanıyor. 11 yıllık AK Parti iktidarlarının önemli bir süreci olarak nitelendirilen paketin içeriğinden ve Türkiye'nin attığı adımdan Türkiye'yi takip eden herkesin haberdar olması amaçlanıyor. Bu çerçevede Ruhban Okulu'nun açılmasından, özel okullarda anadilde eğitimin önünün açılmasına kadar birçok tarihi adımın dünyada duyulması sağlanacak. TRT Şeş'in ayrıca Başbakan'ın konuşması için Kurmanci, Soranice ve Zazaca olmak üzere 3 ayrı Kürtçe lehçesinde seçenekli yayın yapacağı da öğrenildi. Erdoğan'ın paket konuşması, aynı anda İngilizce, Arapça ve Kürtçe tercümeleri ile canlı yayınlanacak. Paket açıklama konuşmasının, Erdoğan'ın paketin, milli birlik ve kardeşliğe yapacağı katkılar ve özellikle bölge halklarına vereceği mesajlar nedeniyle balkon konuşması benzeri bir konuşma olacağı öğrenildi. Demokratikleşme paketinin açıklanmasının Türkçe dışında 3 dilde yayınlanmasının bir nedeninin de Erdoğan'ın vereceği mesajlar olduğu öğrenildi. Daha önce seçimlerden sonra yaptığı balkon konuşmaları, kongre konuşması ve bazı önemli grup konuşmaları farklı dillere çevrilen Erdoğan'ın paket konuşması da bu kapsamda değerlendiriliyor. Erdoğan'ın sadece demokratikleşme paketinin içeriğini anlatmakla kalmayacağı, özellikle iç meseleler, Türkiye'nin demokratikleşme hamleleri, çözüm süreci ve Avrupa Birliği'ne üyelik gibi birçok konuda önemli mesajlar vereceği öğrenildi.

VERİLEN SÖZ TUTULDU

30 Eylül açıklaması içeriği kadar tarihi ile de sembolik bir önemi barındırıyor. Geçtiğimiz sene aynı tarihte AK Parti'nin 4. Olağan Büyük Kongresi yapılmış ve AK Parti o gün 63 maddelik vizyon bildirisi yayınlamıştı. İleri düzeyde reform adımlarını içeren o bildirinin birinci yıldönümünde söz verilen adımlarla ilgili en büyük hamlenin yapıldığı vurgulanacak. Erdoğan'ın, paket sonrası dönemin yol haritasına ilişkin ipuçları vermesi de bekleniyor. Pazartesi günü saat 11.00'de Başbakanlık Yeni Bina'da açıklanacak toplantıyı basın ordusu izleyecek.