X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Can boğazdan çıkar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Can boğazdan çıkar!

  • Giriş Tarihi: 15.11.2013

Bakan Müezzinoğlu 5 yılda 2 milyon kişinin sigarayı bıraktığını hatırlatarak şöyle konuştu: "Türkçede bir söz var: 'Can boğazdan gelir.' Ancak can boğazdan da çıkar. Boğazımızdan geçen her şeye dikkat etmemiz lazım."

TBMM'de sigara bırakma kampanyası başlatıldı. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Can boğazdan geldiği gibi boğazdan çıkar" dedi ve uyarılarda bulundu. Meclis'te sigaranın zararları ve sağlıklı yaşam konularında genel bilinçlenmeye katkı sağlamak amacıyla 'sigarayı bırakma kampanyası' başlatıldı. Kampanya açılışına Müezzinoğlu da katıldı ve 5 yılda 2 milyonu aşan Türk vatandaşının sigara bıraktığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) bu nedenle Başbakan Tayyip Erdoğan'a ödül verdiğini anımsatan Müezzinoğlu, "Takdiri en çok hak eden toplumsal sahiplenmedir. Bu düzenlemelere cevap veren içicilerimizin başarısıdır. Türkçede bir söz var, 'Can boğazdan gelir' kısmını tekrar tekrar söyleriz, can boğazdan da çıkar. Gelen canın sağlıklı sürdürülebilmesi için boğazımızdan geçen her şeye dikkat etmemiz lazım" dedi.

ODALARDA SİGARA UYARISI

Milletvekillerini de sigara konusunda uyaran Müezzinoğlu, "İdare amirlerimizin odasında sigara içiliyorsa dönüp kendimize bakmamız lazım. Ben zaman zaman milletvekillerimizin odasında şahit olmasam da duman kokusu 'burada sigara içiliyor' diyor" şeklinde konuştu. Sigarayı bırakma konusunda önce milletvekillerinin örnek olması gerektiğini kaydeden Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Dünyaya gelen bebeklerin yüzde 99'u sağlıklı şekilde dünyaya geliyor. Anne babalar olarak daha sonra bu yaşamı sağlıksız bir hale dönüştürme hakkına sahip değiliz. Anne baba içiyorsa, içtiği sigaranın nefesi ile çocuğu kokluyorsa çocuğunu pasif içici haline getiriyor." ANKARA