X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tarihi ziyarette esprili görüşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tarihi ziyarette esprili görüşme

  • Giriş Tarihi: 17.11.2013

Başbakan Erdoğan, belediyeyi de ilk kez ziyaret etti. Baydemir'in "Keşke daha önce gelseydiniz, birkaç projeye destek alırdım sizden. Ben giderayak siz geldiniz" sözlerine, Başbakan, "Biz görevden almıyoruz ki" esprisiyle karşılık verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, tarihi programı kapsamında bir ilke imza atarak, BDP'li Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı da ziyaret etti. Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyeti Diyarbakır'da, Belediye Başkanı ve Bağımsız Milletvekili 'nın yanısıra BDP Milletvekilleri Sırrı Sakık ile Ahmet Tan karşıladı. Havaalanındaki karşılama sırasında Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a yöresel kıyafet "poşu" hediye edildi. Erdoğan çifti, verilen poşuyu uzun süre omuzlarında taşıdı. Karşılama sırasında Bağımsız Milletvekili Zana'nın giydiği yerel motifler taşıyan kıyafet de dikkat çekti.

YOLLARDA SEVGİ SELİ...


Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır Havaalanı'ndan Büyükşehir Belediyesi'ne geçişi sırasında yol kenarında çok sayıda vatandaş sevgi gösterisinde bulundu. Ziyarette esprili diyaloglar yaşandı. Baydemir'in "Müsaadeniz olursa bugün sizin sık sık kullandığınız bir tabirle hitap edeceğim. Kardeşlik hukukunadayanarak yerel yöneticilikte 10. yılımı geride bırakıyorum. Müsaadeniz olursa yerel yöneticilikte sizden daha deneyimliyim" sözlerine Başbakan Erdoğan, "Bana müsade etmediler, ne yapayım" karşılığını verdi."BİZ GÖREVDEN ALMIYORUZ Kİ"

Başbakan Erdoğan, Baydemir'in "10 yıllık belediye başkanlığı dönemimde ilk defa sizi ağırlıyoruz. Sayın Başbakan her geldiğinizde belediyemizde bir araya gelmiş olsaydık, ifade ettiğim projelerden bir tanesini sizden alacağımız sözle hayata geçirseydik, şu anda 10 projeyi daha yapmış olacaktık. Ben giderayak siz geldiniz" sözleri üzerine "Biz görevden almıyoruz ki" diye esprili bir ifade kullandı. Bunun üzerine Baydemir de "Sizde üç dönem, bizde iki dönem" dedi. Belediye olarak yürüttükleri projelerle ilgili bilgi veren Baydemir, Hafif raylı sistemin birinci etabı Ulaştırma Bakanlığı tarafından da onaylanarak yatırım programına alındı. Kredi verilmesi konusunda destek bekliyoruz" diye konuştu. Başbakan Erdoğan da yaptığı konuşmada, "Sayın Barzani'nin davetimize icabet etmesi bizi memnun etti. İnşallah köklü değişime katkı sunar" dedi. Diyarbakır'a yatırım yaptıklarını, yapmaya da devam edeceklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Dicle Vadisi Projesi'ni süratle hayata geçireceğiz. Hafif Raylı Sistem konusunda ise ilgili bakan ile görüşeceğim" diye konuştu. İmanın gerisinde sevginin yattığını belirten Başbakan, "Birbirimizi yaradandan dolayı sevmemiz lazım. Bugün yeni bir milat, yeni bir başlangıç olsun" dileğinde bulundu.

#Sayfa#

BAYDEMİR: BU İLK ZİYARET KALICI BARIŞA KATKI VERSİN

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediyeye gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin, "Umut ediyorum bu görüşme eşitlik temelinde, özgürlük temelinde, kardeşlik hukuku temelinde nihai ve kalıcı bir barışa da katkı sunmuş olur" dedi. Ziyaretin ardından Baydemir ve Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin, Baydemir'in yaptığı espriye Başbakan Erdoğan'ın ne yanıt verdiğini sorması üzerine ise Baydemir, "Esprili bir yanıt verdi" demekle yetindi. Bağımsız Mardin Milletvekili Türk de Türkiye, Kürt sorunu ve Ortadoğu'daki gelişmeler açısından çok kritik bir sürecin içerisinde olunduğunu ifade ederek, kardeşlik hukuku ile meseleye bakılması gerektiğini belirtti.

'MÜZAKEREYE DÖNÜŞMELİ'

Ahmet Türk sözlerine şöyle devam etti: "Bu dönem artık diyalog dönemidir. Bu diyaloğun müzakereye dönüşmesi lazım. Kürtlerin bir halk olarak görüldüğü bir anlayışla artık meseleye yaklaşılması gerekir. Ortadoğu'nun en kadim halklarından biri olan Kürtlerin hakkı, hukuku göz önünde tutulmazsa sürecin sürekli sancılı olacağını ifade etmek istiyorum. Umut ediyorum ki; Kürtlerin taleplerini isteyen bir yaklaşım ile bu kritik süreçleri aşarız. Beklentimiz budur."

ESNAF ÖZEL HAZIRLANDI

Geçmiş yıllarda örgüt baskısıyla kepenk kapatan esnaf dükkânlarının önünü temizledi, vatandaşlar sokaklarda Başbakan Erdoğan'ı bekledi. Kürtçe anonslarla Erdoğan ile Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani'nin gelişi duyuruldu.
Başbakan Erdoğan akşam saatlerinde ise valilikçe Green Park Otel'de düzenlenen yemekte STK temsilcileri ile buluştu. Barzani ve Şivan Perver'in de katıldığı yemekte Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç kısa bir konuşma yaptı. Basına kapalı yemeğe Kürt siyasetinin önde gelen isimleri de katıldı.BARZANİ İLE DÖRT ANLAŞMA

Başbakan Erdoğan ve Mesud Barzani'nin basına kapalı yaptıkları görüşmede 4 ana başlıkta anlaşmaya varıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre 1 saat 20 dakika süren toplantıda 4 konu görüşüldü:
Kerkük Yumurtalık Boru hattına bağlanacak Kürt boru hattında 1-1,5 ay içinde petrol akmaya başlayacak.
Habur sınır kapısına paralel iki sınır kapısı yine 1 ay içinde açılacak.
Suriye'nin kuzeyinde Rojava'da PKK uzantılı PYD'nin arzuladığı 'defacto' yönetime Barzani de müsaade etmeyecek.
Çözüm sürecine Barzani yönetiminin desteği devam edecek.

3 BAVUL ALTIN


Mesud Barzani'nin, öğleden sonra nikahlarına katıldığı 400 çifte bir sürpriz yaptığı ortaya çıktı. Barzani'nin yeni evlenen çiftlere armağan etmek üzere ülkesinden 3 bavul altınla geldiği öğrenildi.

YEREL KIYAFETLİ KARŞILAMA...

Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Başbakan Erdoğan'ı yerel kıyafetlerle karşılamayı tercih etti. Şehir merkezinde sevgi gösterisinde bulunan bazı vatandaşların da Başbakan'a mektup vermeye çalıştığı görüldü.