X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Çözüm TBMM'dedir kimse gasp edemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Çözüm TBMM'dedir kimse gasp edemez'

  • Giriş Tarihi: 4.12.2013

Grup toplantısında "" mesajı veren Erdoğan, "Türkiye'nin her meselesinin çözüm yeri TBMM'dir. Çözüm iradesi gasp edilemez" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, nda "Hiçbir gücün Meclis'e boyun eğdirmesine izin vermeyeceğiz" diyerek ye vurgu yaptı. "Türkiye'nin her meselesinin çözüm yeri TBMM'dir. Hiçbir güç çözüm iradesini gasp edemez" mesajı veren Erdoğan, yerel seçimler için 15 adayın da tanıtıldığı grup toplantısında şunları söyledi:
Biz bir yandan Türkiye'ye büyük eserler bırakırken, bir yandan da bu eserlerin kalıcı olması ve yenilerini eklenebilmesi için sağlam zeminde inşa etmenin mücadelesini veriyoruz. Bu sağlam zemin, hiç kuşkusuz milli iradenin özgür ve bağımsız şekilde tecellisidir. Milletin vesayete ve vasilere hiç ama hiç ihtiyacı yok.
Hala halkına 'bidon kafalı' diyenler bunlardır. Çok partili dönemlerde, demokrasi dönemlerinde kimi çeteler, kimi karanlık odaklar, kimi zümre ve gruplar, bazı sermaye çevreleri ve bazı medya kuruluşları millete aynı tahkir edici nazarla bakmış, hükümetleri istedikleri zaman değiştirmişlerdir.
Sivil toplum, dernek, vakıf, sendika eleştirilerini yaparlar, tavsiyelerini ortaya koyarlar ama hakaret edemezler. Nihayetinde karar verecek olan TBMM, milletin seçtiği vekillerdir, o vekillerin tayin ettiği hükümetlerdir. Millet beğendiğini orada tutar, beğenmediğini de alaşağı eder.
Milli iradeye, sandığa, demokrasiye en fazla sahip çıkması gereken bizzat TBMM'nin kendisidir. Eğer bir vekil veya bir siyasi parti, yetkinin kendisinde değil, Meclis dışındaki güçlerde olduğuna inanıyorsa, Meclis dışından medet umuyorsa, o vekil veya siyasi parti en başta kendisini inkar etmiş olur. Milli iradeye muhalefet partileri de sahip çıkmalıdır. İktidar patisinin milli iradeyi güçlendirmek için ortaya koyduğu gayreti, muhalefet partileri de samimi şekilde desteklemelidir. Meclis, iradesini Meclis dışındaki güç odaklarına teslim edemez. Medya, baskı grupları, sermaye, çeteler, mafyatik örgütler, karanlık suç örgütleri kendisini Meclis'in yerine koyamaz.
Hiçbir gücün Meclis'e, siyasetçiye ve milli iradeye boyun eğdirmesine izin vermeyeceğiz, göz yummayacağız. Türkiye'nin her meselesinin çözüm yeri TBMM'dir, her meselenin çözüm aracı siyasettir; ne eli silahlı terör örgütleri, ne çeteler, ne manşetler, ne de sermaye çevreleri hiçbir şart altında Meclis'in ve siyasetçinin çözüm iradesini gasp edemezler.
Kurtuluş Savaşı günlerinde Ankara'nın Polatlı ilçesinden top sesleri gelirken TBMM vazifesini bihakkın yerine getirmişti. Bugün de sermayesini, manşetlerini, kışkırtmalarını adeta bir kurşun gibi Meclis'in üzerine çevirenlere rağmen Meclis'in ve siyasetin saygınlığından taviz vermeyeceğiz. Biz siyasetçiler, milletvekilleri, Başbakan, bakanlar olarak milletin emanetini omuzlarımızda taşıyoruz.
Kirli komplolardan, sokak hareketlerinden, terörist saldırılarından, yurt içinde ve dışında yazılan senaryolardan medet umanlar milletin emanetine ihanet ederler. Millet doğru ile yanlışı birbirinden ayıracak akıl ve iradeye sahiptir. Millet bize oy verse de doğru kararı vermiştir, vermese de doğru kararı vermiştir. Biz başkaları gibi bize oy verenleri makbul, vermeyenleri 'bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam, makarnacı, kömürcü' gibi sıfatlarla tahkir edenlerden asla olmadık ve olmayacağız. ANKARA

Katar'a gidiyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, bugün Katar'ın başkenti Doha'ya günü birlik bir ziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan, Doha temasları kapsamında Katar Emiri Şeyh Hamed bin Halife Al Sani ve Katar Başbakanı ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı Şeyh Hamed bin Casim bin Cebr Al Sani ile bir araya gelecek. Görüşmede, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra başta Suriye olmak üzere, Filistin-İsrail sorunu ile Mısır'daki gelişmeler ele alınacak. Erdoğan'ın Doha ziyaretinde ayrıca enerji, güvenlik ve ekonomi gibi bölgesel ve uluslararası bazı konularda da görüş alış verişinde bulunulacak. Erdoğan, en son Ocak 2013'te Katar'a bir ziyaret gerçekleştirmişti.


#Sayfa#

15 aday daha belli oldu

Başbakan Tayyip Erdoğan grup toplantısında partisinin 15 belediye başkan adayını daha açıkladı. Böylece AK Parti'de açıklanan aday sayısı 47 oldu. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'dan aday gösterildi. Erdoğan, Ergin'i Hatay Belediye Başkanı olarak tanıtırken, bakanların ne zaman istifa edeceğine ilişkin şunları söyledi: "Bugün bir siyasi partiden, yavru muhalefetten, bakanlar diyor adaylıkları ilan edildiği anda istifa etmesi gerekir. Ben sadece buradan bir cümleyle cevap vereceğim. Biz adaylarımızın ne zaman istifa etmeleri gerektiğini senden çok iyi biliriz. Bunların YSK takvimini açıklar ve bizler bu adımları atarız." Erdoğan'ın açıkladığı adaylar şöyle:
Hatay- Adalet Bakanı Sadullah Ergin: "Hizmetin yeri, makamı, mevkisi önemli değil; asıl olan nerede ihtiyaç varsa orada bu güzel ülkeye, aziz millete hizmet etmek görevimiz."
Diyarbakır-Mehmet Galip Ensarioğlu (AK Parti Diyarbakır milletvekili): "Kürt sorununun çözüldüğü, şiddetin son bulduğu bir ortamda artı haksız rekabet ve avantajları kimse kullanamayacak. Normalleşen Türkiye'de, Diyarbakır'da seçimler de normalleşecek."
Şanlıurfa-Celalettin Güvenç: "İnşallah huzur içerisinde herkesi kucaklayacağız. Marka bir kenti oluşturmak için ekip ruhuyla birlik ve beraberlik içerisinde çalışacağız."
Ardahan-Faruk Köksoy: "Bundan sonra, altyapıda belli bir olgunluğa erişen Ardahan'ın estetikte, turizm projelerinde çok yüksek noktalara ulaşacağı sürecin başlangıcı olacaktır."
Iğdır-Mustafa Buluş: "Iğdır yıllardır hizmete hasret bir il halinde duruyordu. Halkımızın desteğini alarak ilimizi hak ettiği yerlere taşıyacağız."
Erzincan-Cemal Başsoy
Bingöl-Yücel Barakazi
Hakkâri-Osman Kızılban
Rize-Reşat Kasap
Bitlis-Fehmi Alaydın
Batman-Mehmet Emin Ekmen (Akil İnsanlar Heyetinden)
Ağrı-Hasan Arslan: "İstikrarın devamı için halkımızın, genel merkezimizin ve milletimizin takdiriyle bir 5 yıl daha bize tekrar şans verildi. Halkımız bizi uygun görüp bizi teveccüh ederlerse Ağrı değişim ve dönüşüme devam edecektir."
Erzurum-Mehmet Sekmen: "İnşallah böyle bir dönemde, hükümetimizin de desteğiyle beklenmedik hem belediye hizmetleri hem de gönül hizmetleri yapacağız. Bunun için tecrübeli döneme giriyoruz. Bir görev bekliyordum ama Erzurum yoktu gündemimde. Biz oralıyız. 'Doğduğun yere bu tecrübelerini aktar' dediler. Biz de inşallah bunu hep beraber aktaracağız."
Samsun-Yusuf Ziya Yılmaz: "Ülkemizin 2023 vizyonuna paralel projeleri şehrimizin önüne koyacağız ve 2014 ile 2019 arasındaki 5 yılı bu strateji üzerine geliştireceğiz."
Van-Osman Nuri Gülaçar.

Engellileri unutmadı

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli derneklerin temsilcilerini Grupta kabul eden Başbakan Tayyip Erdoğan, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda da "Bu ülkede hiçbir ferdin kendisini yalnız, ötelenmiş, itilmiş hissetmesine, ayrımcılığa maruz kalmasına rıza göstermedik, göstermemiz de söz konusu olamaz. İnsan odaklı politikalarla, istisnasız, toplumun bütün kesimlerini kucakladık" dedi. Erdoğan, "Engellilerin, hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunulan imkanlardan yararlanabilmeleri, başarılara imza atabilmeleri bizim için mutluluk kaynağıdır" ifadesini ekledi.