X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 3 soruşturmaya eşzamanlı start
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

3 soruşturmaya eşzamanlı start

  • Giriş Tarihi: 18.12.2013

Dün sabah saatlerinde başlayan Torba operasyonda Ankara ve İstanbul'da toplam 52 kişi gözaltına alındı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 3 ayrı soruşturma kapsamında İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, işadamları Ali Ağaoğlu, Reza Zarrab, Emrullah Turanlı ile Osman Ağca, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de aralarında olduğu 52 kişi gözaltına alındı. Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum da bilgisine başvurulmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne çağrıldı. Dosyaya göre gözaltı sayısının 64'e çıkması bekleniyor.

İddiaya göre; şüpheliler, genel olarak rüşvet, ihaleye fesat karıştırmak, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet ve altın kaçakçılığıyla suçlanıyor. Operasyon, MASAK'ın 2008'den itibaren yaptığı soruşturma sonrası yaklaşık 1 yıl önce savcılığa suç duyurusunda bulunması ve başlayan teknik takibin ardından dün eşzamanlı olarak gerçekleşti.

#Sayfa#


Şüpheliler, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Operasyonlar 3 ayrı soruşturma kapsamında düzenlendi. Birincisi, şarkıcı Ebru Gündeş'in eşi Reza Zarrab'la ilgili, ikincisi, işadamları ve bakan çocukları hakkındaki "arazi yolsuzluğu" iddiası üzerine oldu.

Üçüncüsü de 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefetle suçlanan Mustafa Demir hakkında başlatıldı. Baskınlarda binlerce sayfa belge ile hard-diske el kondu.

Şüpheliler, Vatan Caddesi'ndeki Mali Suçlarla Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri'nde işlem gördü. Soruşturmaları, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'e bağlı olarak çalışan, Narkotik ve Kaçakçılık Bürosu savcısı Celal Kara ve Memur Suçları savcısı Mehmet Yüzgeç yürüttü. Şüphelilerin takip sonucu çekilen fotoğraflarının da yer aldığı soruşturmalar şöyle:

#Sayfa#

3 SORUŞTURMA


REZA ZARRAB: Zarrab, altın kaçakçılığı, kara para aklama ve kamu görevlilerine rüşvet vermekle suçlandı. Mali Suçları Araştırma Kurulu, 18 ay takip ettiği Zarrab hakkında Zarrab'ın sahte belgeler ve hayali ihracat ile ticari işlemler ve altın kaçakçılığı yaptığı yönünde rapor hazırladı. Zarrab takip edilirken, başka isimler takibe takıldı. Onlardan biri Güler. Güler hakkında sahte belge ve rüşvetle bazı kişilere Türk vatandaşlığı verilmesine aracılık ettiği iddia edildi.

#Sayfa#


İŞADAMLARI VE BAKAN ÇOCUKLARI: Soruşturma kapsamındaki bir diğer suçlama; bakanlık yetkilerini kullanıp rüşvet vererek bazı arazilerin imara açılması. İddiaya göre; yerel yönetimlerin imara açmadığı bazı araziler, bakanlık üzerinden rüşvetle imara açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın "ihaleye fesat karıştırmakla suçlanan" oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar ve danışmanı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun kuzeni Sadık Soylu, Salih Kaan Çağlayan, işadamları "ihaleye fesat karıştırmakla suçlanan" Ali Ağaoğlu, Taşyapı'nın sahibi Emrullah Turanlı ve Yorum İnşaat'ın sahibi Osman Ağca ile "usulsüz kredi temin edildiği" iddiasıyla Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan soruşturma kapsamında teknik ve fiziki takibe alındı.

#Sayfa#


MUSTAFA DEMİR: Mustafa Demir hakkında 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. İddiaya göre; Demir tarihi bir işhanının otel yapılmasına müsaade etti. Marmaray güzergahında, Marmaray'ın raporuna ve izin vermemesine rağmen 3 katlı bir otel yapılmasına onay verdi. Demir'le birlikte Anıtlar Yüksek Kurulu'nda görevli 5 kişinin de aralarında bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı'nın özel kalem müdürleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan bir bakan danışmanı ve genel müdürü gözaltına alındı.