Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dershaneye stratejik teşvik verilecek

Giriş Tarihi: 26.12.2013

Dershanelerin dönüşümünde teşvik sistemi değişti. Buna göre bulundukları bölgenin ihtiyacı olan okul türüne dönüşene en yüksek teşvik verilecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershane sahipleri ve temsilcileri ile geçtiğimiz hafta bir araya gelerek dershane düzenlemesine ilişkin son gelişmeleri görüştü. Toplantıda ocak ayının ikinci haftasında dershaneleri kapsayan yasal düzenlemenin TBMM gündemine geleceği bildirildi. Yasal düzenlemenin çerçeve niteliğinde olacağı ayrıntıların yönetmelikle belirleneceği kaydedildi. Dershanelere dönüşüm için verilen 2 yıllık sürenin ise hâlâ geçerli olduğu belirtildi.

İHTİYACA GÖRE DÖNÜŞÜM
Bakan Avcı toplantıda teşvik stratejine ilişkin de yöntemi açıkladı. Buna göre dershanelerin yanı sıra her ilden eğitim kurumlarının envanterinin çıkarılmasını da istedi. Her ilin ihtiyaç duyduğu okul türü belirlenecek ve dershaneye ona göre teşvik verilecek. Yetkililer, ihtiyaç olmayan okulların açılıp daha sonra iflas etmesi riskini ortadan kaldırmak için stratejik teşvik uygulanacağını belirterek, "Uygulama ile hem ihtiyaç karşılanacak hem teşvik verilecek okulun sürdürülebilirliği sağlanacak. Bir ilde yeterince özel ilköğretim okulu var ve sınıfların yarısı da boş ise o ile özel ilköğretim okulu açılıp desteklenmesi doğru değil Anaokuluna ihtiyacımız varsa anaokuluna dönüşene daha yüksek teşvik vereceğiz" dedi. Dershane sahipleri ile yapılan toplantıda açık lise için verilen süre de gündeme geldi. Dershane sahipleri açık lise için bir yıl sınırlaması konulmasını istemezken, yetkililer açık lise uygulamasının 4 yıl ile sınırlanacağını ancak gelecek yıllarda eğitim sisteminin ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edilebileceğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershaneye stratejik teşvik verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz