X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Cilvegözü Sınır Kapısı açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Cilvegözü Sınır Kapısı açıldı

  • Giriş Tarihi: 23.1.2014 13:40 Güncelleme Tarihi: 23.1.2014 16:09

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda araç ve yaya geçişine izin verilmeye başlandı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Suriye'nin Babel Hava Sınır Kapısı yakınlarında iki bomba yüklü aracın patlatılmasının ardından güvenlik gerekçesiyle Cilvegözü Sınır Kapısı, araç geçişine kapatılmıştı.

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yoğunluğun arttığı görülürken, ülkelerine yaya gitmek isteyen Suriyeli vatandaşların giriş çıkışlarına kontrollü şekilde izin veriliyor.

Ara bölgeye geçmek için Türkiye tarafında bekleyen yük ve yardım malzemesi taşıyan TIR'ların oluşturduğu kuyruk ilçe merkezine kadar ulaşmış durumda.

TIR şoförlerinden Hasan Köksal, çimento yüklediklerini, 4 gündür sırada olduğunu, sınır kapısında beklediklerini söyledi. Köksal, bir an önce savaşın bitmesi halinde hem Suriye halkının hem de kendilerinin rahata kavuşacağını ifade etti.

Şoförlerden Ali Berrak ise, "10-15 kilometre uzun kuyruklar var. Çok şükür iş var ki çalışıyoruz. Devletimizden memnunuz. Biz burada ekmeği bulabiliyoruz. Sınırın diğer tarafında ekmek bulamayanlar var. Başımızda böyle bir Başbakanımız var. Allah onu başımızdan eksik etmesin" dedi.
Sınırın diğer tarafında bulunan Babel Hava Sınır Kapısı'ndan Türkiye tarafına geçmek isteyen yaya ve araçlara da izin verildiği öğrenildi.