X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Fethullah Gülen ile Cemaat mensubunun konuşmaları şoke etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Fethullah Gülen ile Cemaat mensubunun konuşmaları şoke etti

  • Giriş Tarihi: 31.1.2014 09:28 Güncelleme Tarihi: 31.1.2014 10:12

Sosyal medyada, Fethullah Gülen ve bir Cemaat mensubuna ait olduğu iddia edilen konuşmalar büyük yankı uyandırdı. İşte o konuşmaların detayları...

Fethullah Gülen'e ait olduğu iddia edilen 2 yeni ses kaydı dün sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldı. Gülen ilk ses kaydında Burdur Milletvekili'nin, İdris Bal gibi uzaklaşmasını istiyor. İkinci ses kaydında ise cemaatin Koç ve Sabancılar ile olan bağı gözler önüne seriliyor.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Onursal Başkanı Fethullah Gülen'in yeni bir ses kaydı dün sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldı. 22 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirildiği iddia edilen telefon görüşmesinde Gülen ile kim olduğu belli olmayan bir müridinin konuşmaları yer alıyor. Konuşmalarda müridi arkadaşlarının rüya gördüğünü ve bu rüyada Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) ile Gülen'in il il teşrif buyurduklarını söylüyor.

Telefon görüşmesinin detayları şu şekilde:

Mürid: Bir de Efendimiz tiwitleri ikiye katlayın, sosyal medyada. Öyle buyurmuş, beraber buyurmuşsunuz. Bir de toplu namazlarda bulunmuşsunuz.

Gülen: Siz de öyle yapın inşallah. Ne buyuruyorsa.

Mürid: İnşallah hocam. Bir de Burdur Milletvekili çok müspet konuştu. Bunun benzeri durumlarda mahalli il ve ilçelerde il başkanları var, partinin ileri gelenleri var. Mesela; Burdur Milletvekili istifaya gidecek kadar bir duruş sergilese, sergilenmesi istenir mi? Bu gibi durumlarda, tekliflerde...

Gülen: Çok önemli değil esasen. Yani İdris Bal gibi uzaklaşsalar ne olur sanki, milletvekilliğini elinden alacak değiller ya. Zaten onları bir dahaki seçimde aday olarak koymayacaklar.

Mürid: Bu Ahmet Bey'in, İnan Abi'nin tutumu, davranışı onlardan hiç ses çıkmıyor diyor arkadaşlar. Onlarla ilgili bir şey denir mi, denmez mi? Der misiniz?

Gülen: Onlarda tam böyle halis. Keşke zaten artık ipler kopmuş... Önemli değil, bundan sonra milletvekilliğini elinden alacak hali yok.

Mürid: Evet, evet efendim... Bir de Ankara'da 3 bin dernek temsilcisi, 3 bin dershanenin temsilcileri 3 tane büyük dernek, basın toplantısı yaptılar. Bayağı katılım ciddi oldu. Bayağı da ses getirici oldu. Televizyonlarda falan da gösterdiler. Akşam haberlerde bakarsınız o zaman. Diğer dernekler de şey yapsın. Duanız yerine geldi.

Gülen: Bence pek bize ait bir meseleymiş gibi gösterilmemesi lazım.


BURDUR VEKİLİ İSTİFA ETMİŞTİ

Öte yandan; 22 Kasım 2013 tarihinde gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından AK Parti Burdur Milletvekili Hasan Hami Yıldırım, 31 Aralık 2013 tarihinde partisinden istifa etmişti. #Sayfa#


İKİNCİ SES KAYDI

İnternete düşen 27 Kasım 2013 tarihli ses kaydı ise şöyle:

Gülen: Efendim.

Mürid: Efendim hürmet ederim. Sabah Mustafa Koç Bey'e gittim, o tesbihi zat-ı aliniz adına verdim. Çok teşekkür etti, çok beğendi, hürmetlerini arz etmemizi istedi.

Gülen: Çok teşekkür ederim.

Mürid: Dershaneler duruşumuzu anlattık. Kendisi takip etmiş. Son zat-ı alinizin herkül'deki konuşmanızı, Hürriyet'teki özetini, sayfayı falan söyledim ben. Sekreterinden istedi, bunu muhakkak okuyayım dedi. Sonra destekliyorlar efendim. Tanzanya ve Kenya'ya gideceğiz yardımcılarıyla beraber. Bugün de Kenya Devlet Başkanı'nın özel temsilcisi bakan geldi. Yarın sabah sunum yapılacak kendilerine. Çok memnundu, sıcaktı, rahat etti. İftar için verdiğimiz imkandan dolayı da teşekkür ederim dedi. Öbür konuya da önemli değil dedi o iftar esnasında olan. Yakınlaşmamızın bedeli vesair diyorlarmış, onlara gidip, gelip yardımcısı söyledi ama patronları hiç bunları takmıyor dedi. Sıcak ve samimiydi efendim, çok selam söyledi, tekrar hürmetlerini iletmemizi istedi.

Gülen: Teşekkür ederim.

Mürid: Orada kaldığınızda ne yapıyorsunuz, nasıl oluyor dedi. Ben biraz anlattım. Böyle kalmak ister gibi bir arzusu vardı. Müsaade ederseniz bu geziden sonra davet etsek misafir etsek?

Gülen: Olabilir.

Mürid: Sonra Ali Sabancı Bey geldi efendim. Ali Sabancı Bey'le de uzun konuştuk, meseleleri anlattık. O da kendisi bizzat takip etmiş, bütün yazılanları. Biz biraz daha açıkladık kendisine haklı buluyor. Birileri çıkıp, dur demeli bunlara diyor. Kimse bir şey diyemiyor diyor. Üslup olarak da çok güzel diyor. Onunla da bu Mustafa Bey'lerle döndükten bir hafta sonra onunla Etiyopya, Tanzanya, Kenya'ya gideceğiz. Detaylarını konuştuk. Hürmetlerini arzetmemizi istedi efendim kendisi.

Gülen: Teşekkür ederim. Bu sizin bu toplantınız TUSKON açısından isabetli oldu değil mi, iyi bir açılım oldu sayılır.

Mürid: Elhamdülillah çok bereketli oldu hocam. Ben onu söyleyecektim. Duanızın bereketi. Gerçekten bütün arkadaşlar çok ciddi iş yaptılar. Bugüne kadar olmadığı kadar grup geldi dedi arkadaşlarımız. 1400'e yakın geldi. Uganda Devlet Başkanı'nın kardeşiyle beraberiz şimdi Nazif Günal Bey'in oğluyla birlikte. Onlarla orada o büyük iş kalmıştı. O da hallolacak.

Gülen: Evet. Bu sizin dışınızdaki insanlar, mevcut iktidarında araya sokmak istediği insanlar var mı?

Mürid: Yok yok efendim biz sistemi ona göre kurduk. Müracaat edenleri ona göre eliyoruz. Sadece böyle ilgilendiğimiz dostlarımız olursa diyalog çerçevesinde onları aldık efendim. Dışarıdan hiç kimseyi almadık. Bir de büyük olanları sisteme yazmadık. Kendimiz dışarıda birebir eşleştirdik onları derneklerle, bölgelerle.

Gülen: Mahrem bir şey söyleyeceğim de Zafer Bey size karşı böyle iyi tutuyor, destekliyor gibi bir tavrı var da, dershanelerin kapatılması mevzuunda "büyük ağa"ya karşı onun yanında. Bunu belli etmeden, münasebetlerimizi yine sıkı tutmakta yarar var.

Mürid: Başüstüne efendim.

Gülen: Bütün bütün o tarafa kaymasına meydan vermemek lazım.

Mürid: Başüstüne efendim. Biz uzunca anlattık kendisine çok hürmet ettik. Yani ben buraya gelmem bile bir destektir dedi. O da sanki her iki tarafı da idare ediyor gibi geldi bize efendim.

Gülen: Evet. Çoğunda şu an o var. Her iki tarafı idare etme. Yazarlarda da var o.

Mürid: Büyüğümüze dedim Aydın Ünal'ın, Mustafa Varank'ların vesairelerin şu yaptığı hakaretleri siz kabul ediyorsanız ben hiç bir şey söylemeyeceğim. Bugün bir de Ferit Bey'in oraya gittim. Hüsnü Şahenk Bey'le, Akan Bey'le görüştüm. Biraz rahatsızlanmış, evde istirahat ediyormuş. Okul ile alakalı şeyi tamamladılar, isim koymayalım dediler ama açılışına gidelim biz de görelim dediler.

Kaynak: Yeni Akit