ARKADAŞINA GÖNDER Dershane tasarısı Meclis'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dershane tasarısı Meclis'te

  • Giriş Tarihi: 07.02.2014

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerin özel okula dönüştürülmesine ilişkin tasarısı dün Meclis'e sunuldu. Tasarıya göre dershaneler 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle tarih olacak. MEB onayı dışında hiç bir eğitim öğretim faaliyeti yapılamayacak. Tasarıdaki bazı maddeler şöyle:
Tüm dershaneler 1 Eylül 2015'e kadar dönüşümlerini tamamlamak zorunda. Bu tarihten sonra sınava hazırlayan kurumlar açılamayacak, devam ettirilemeyecek. Açık liseye dönüşenler de 4 eğitim öğretim yılına kadar açık kalabilecek.
Dershaneler anaokulu, ilkokul, ortaokul, anadolu lisesi, fen lisesi, meslek lisesi, sağlık meslek lisesi, açık lise, Halk Eğitim Merkezi, Etüt Eğitim Merkezi, Mesleki Eğitim Merkezi, yurt veya 'çeşitli kurs' olabilecek.
Çeşitli kurslar sınava hazırlayan kurslar olamayacak.
Dönüşecek dershanelere, "arsa teşviki" yer alıyor. Diğer teşvikler yönetmelikle belirlenecek. Yönetmelikler "öğrenci başına eğitim öğretim desteği", "vergi indirimi", "düşük maliyetli kredi", "sigorta primi desteği", "KDV istisnası", "Yatırıma destek" teşvikleri verilecek.
Çıkarılacak yönetmelikle tüm özel okullarda okuyan 1, 5 ve 9. sınıf öğrencilerine destek verilecek.

kalan karakter 1000

x x

Yasaklarla birşey olmaz, o zaman özel okullar niye para ile ders veriyor.Özel okul ders verirken kurs veremezmi? dersane gibi çalışamazmı? Biraz rahmetli özal gibi olmak lazım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır8
cevapla 07.02.2014 04:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.