X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Askerlik Kanunu'na onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Askerlik Kanunu'na onay

  • Giriş Tarihi: 21.2.2014 19:22 Güncelleme Tarihi: 21.2.2014 22:10

Komutanların Yüce Divan'da yargılanmasını sağlayan düzenleme Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onayladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6519 sayılı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Gül, 6519 sayılı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderdi.

Kanunla, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları Yüce Divan'da yargılanabilecek. Kuvvet komutanları ve Genelkurmay başkanları için soruşturma açma izni ise Başbakan tarafından verilecek. Başbakan'ın onayı olmazsa soruşturma ve inceleme yapılamayacak. İsimsiz, imzasız, adressiz veya takma adla yapıldığı anlaşılan ya da belli bir olayı ve nedeni içermeyen, delilleri ve dayanakları gösterilmeyen ihbar ve şikayetler işleme konulmayacak. Düzenlemeyle albaylar, general ve amirallerin bir üst rütbeye terfileri üçlü kararname ile yapılacak. Astsubaylıktan subaylığa uygunluk işleminde üçlü kararname esası kaldırılacak. Bu işlem, bakan onayıyla yapılacak. Yasayla askere alınma yaşı da 20'den 21'e çekilecek. Hava değişimi ve istirahat sürelerinin askerlikten sayılacak kısmı, uzun dönemler için 90 günden 30 güne, kısa dönemler için 45 günden 15 güne düşürülecek.

kalan karakter 1000

SÜPER TÜRKİYE SÜPER TÜRKİYE

KOMUTANLARIN YÜCE DİVANDA YARGILANMASI GÜZEL.FAKAT ORDUNUN İÇİNE SIZMIŞ VE İÇİNDE GİZLENEN HAİNLER TEMİZLENMELİDİR.ORDUMUZU ŞUNUN BUNUN ESİRİ OLMAMALIDIR.ÇÜNKÜ ZAYIFLAMIŞ BİR TSK BAŞKALARININ İŞTAHINI BU BÖLGEDE KABARTIR.ORDUYA ALINACAKLAR ÇOK TİTİZ OLMALI.HATTA TÜM YETKİLERİ İLE MİT DEVREYE GİRMELİDİR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 21.02.2014 19:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.