X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sanal gerilime fırsat vermem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sanal gerilime fırsat vermem

  • Giriş Tarihi: 20.4.2014

Avrasya Tüneli çalışmasını başlatırken "10 Ağustos'ta millet kendi başkanını seçecek" diyen Başbakan Erdoğan şöyle seslendi: 2023 hedefimiz var. Kutlu yürüyüşün sekteye uğramasına izin vermeyeceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Göztepe-Kazlıçeşme arasında seyahat süresini 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek olan Avrasya Tüneli Projesi kapsamında, İstanbul Boğazı altındaki tünel kazı çalışmasını başlattı. Törende konuşan Erdoğan, halkın 10 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gideceğini belirterek "Millet kendi başkanını seçecek' dedi. 1 Mayıs kutlamalarının Taksim ya da Kadıköy'de yapılmasına izin verilmeyeceğini belirten Erdoğan, şu mesajları verdi:

2023, 2053, 2071 HEDEFLERİ

12 yıl boyunca her alanda elde ettiğimiz başarıların altında güven var istikrar var. Devlet milletiyle kucaklaştı. Ekonomide, siyasette, dış politikada belirsizlikleri ortadan kaldırdık. Yolsuzluğa geçit vermedik. Yasakları tek tek kaldırdık. Yoksullukla kararlı bir şekilde mücadele ettik. Ülkenin kaynaklarını akıllıca, ihtiyaçları gözeterek, verimliliği dikkate alarak değerlendirdik. Şimdi burada durmuyoruz. Önümüzde 2023 hedeflerimiz var. Ardından çocuklarımız, torunlarımız için 2053, 2071 hedeflerimiz var. 17 Aralık'a rağmen, 25 Aralık'a rağmen, Gezicilere rağmen bu hedefe ulaşacağız. 12 yıl öncenin hayalleri şu anda gerçeğe dönüştü. Bu kutlu yürüyüşümüzün sekteye uğramasına ya da uğratılmasına asla izin vermeyeceğiz.

'MİLLET BAŞKANINI SEÇECEK'
2007'de Cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen öncesinde partimiz kapatılmak istendi. Cumhurbaşkanı seçmemiz engellenmek istendi. Aslında orada Türkiye'nin kutlu yürüyüşü durdurulmak istendi. Biz dik durduk. Hemen tedbirlerimizi aldık. O krizi aştık. Anayasayı değiştirdik. 26 maddelik bir paketle halkımıza gittik. Yüzde 58 ile Anayasa değişti. Cumhurbaşkanını artık halk seçecek dedik ve Cumhurbaşkanlığı seçimini kriz olmaktan çıkardık. İşte şimdi 10 Ağustos'ta millet kendi başkanını seçmek için sandığa gidecek.

GEZİCİLERİ PİYON YAPTILAR

Türkiye'nin kutlu yürüyüşü, Türkiye'nin ilerlemesi ve kalkınması, gezi olayları bahanesiyle geçen yıl bir kez daha sekteye uğratılmak istendi. Onu da aştık. Fakat tatmin olmadılar. 17 Aralık ve 25 Aralık'ta hukuk eliyle Türkiye'de hükümete bir darbe yapılmak istendi. Orada da dik durduk. O krizi de 30 Mart'ta milletten aldığımız yetkiyle aştık. İnanıyorum ki Türkiye'nin yürüyüşünü durdurmak isteyenler artık buna cesaret edemeyecekler. Geçen yıl mayıs ve haziran aylarında 12 adet ağaç bahanesiyle sokağa çıkanlar, aslında Türkiye için oynanan çirkin bir oyunda maalesef piyon olarak kullanıldılar. Bunların çevrecilikle filan alakası yok. Bunlar tencere tavacı. Tencere tava hep aynı hava. Türkiye'de güveni ve istikrarı sarsmak isteyenler gençlerimizi kullanarak, onların hassasiyetlerini istismar ederek Türkiye'ye ağır darbe vurmak, ağır zarar vermek istediler. İşte benzeri tahrikler Mısır'da, Ukrayna'da yaşandı. Sonucu görüyorsunuz. Aynı oyunu Türkiye'de de oynamak istediler. Ağaç diyerek, çevre diyerek, özgürlük diyerek Türkiye ekonomisine, kardeşliğimize, demokrasimize kast ettiler, ama başarısız oldular.

#Sayfa#


BOĞAZ'A İKİNCİ TÜNEL
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Haydarpaşa şantiyesinden kazı çalışmasını başlattığı Avrasya Tüneli, Göztepe-Kazlıçeşme arasındaki seyahat süresini 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek. Çalışma, Yap-İşlet-Devret modeliyle Türkiye'den Yapı Merkezi ve Güney Kore'den SK E&C şirketlerinin kurduğu Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ) tarafından yürütülüyor.

KARAYOLU TÜNELİYLE BAĞLANTI
İstanbul Boğazı'nın iki yakası ilk kez karayolu tüneliyle bağlanacak. İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Proje, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. Projenin 5,4 kilometrelik bölümünü deniz tabanı altına inşa edilecek olan iki katlı tünel oluştururken, Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları yapılacak. İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inerken güvenli ve konforlu yolculuk imkânı sağlanacak.

1.3 MİLYAR DOLARLIK FİNANSMAN

Projenin tasarımı, inşaatı ve tünelin yaklaşık 26 yıl süreyle işletmesi için ATAŞ görevlendirildi. Proje yatırımı için Kamu hiçbir harcamada bulunmayacak, sadece inşaatı ve işletmeyi denetleyecek. İşletme süresinin tamamlanması ile Avrasya Tüneli kamuya devredilecek. Proje Yap-İşlet-Devret modeliyle, yaklaşık 1.3 milyar dolarlık finansmanla gerçekleştirilecek. Tünel Açma Makinesi (Yıldırım Bayezid) Almanya'da özel olarak üretildi. Anadolu yakasında çalışmaya başlayan Tünel Açma Makinesi, deniz tabanının yaklaşık 25 metre altından toprağı kazarak ve iç çeperleri oluşturarak ilerliyor. Günlük ilerleme hızı ise ortalama 8-10 metre olacak. TBM, bentonit bulamacı kullanan tünel açma makineleri arasında 11 bar arın basıncı ile dünyada 2. sırada, 13,7 metre kazı çapı ile dünyada 6. sırada yer alıyor.

#Sayfa#


SANAL GERİLİME FIRSAT VERMEYECEĞİZ
Gezi olaylarında da 17 ve 25 Aralık'ta da hedef benim şahsım, partimiz hükümetiz değil bizatihi Türkiye, istikbalimiz, istiklalimizdi, binbir emekle elde ettiğimiz kazanımlardı. Mısır'da sosyal medya üzerinden özgürlük kavramını istismar ederek hareket başlattılar. Sonucu askeri darbe oldu. Sonucu yüzlerce ölüm, binlerce özgürlüğü kısıtlanan insan oldu. Düşünebiliyor musunuz idamın yasaklanmış olduğu AB üyesi ülkelerden bir ses duydunuz mu? 529 idam kararı çıkıyor, nerdesin Avrupa? Medya bu uluslararası operasyonların payandalığını yapabilir. Muhalefet partileri bu uluslararası operasyonların taşeronluğunu yapabilir. İş dünyası bu faiz lobisinin temsilciliğini üstlenebilir. Hatta yargı, emniyet, bürokrasi içinde birileri bu çirkin operasyonların piyonu haline gelebilir. Ancak, gençlerimiz, zahire yani görüntüye bakarak değil asıl niyeti görsünler ve bu oyuna gelmesin. Türkiye artık böyle çirkin operasyonların hedefi olmayacaktır. Biz artık işimize bakacağız. 77 milyon hep birlikte enerjimizi ülkemiz için, birliğimiz, kardeşliğimiz için ve istiklâlimiz için seferber edeceğiz. Yapay ve sanal gerilimlere fırsat tanımayacak, Türkiye'yi daha da büyütecek, 2023'te dünyanın en büyük 10 ülkesinden bir konumuna yükselteceğiz.

GİT, MİTİNGİNİ YENİKAPI'DA YAP
Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs kutlamalarına ilişkini ise şunları söyledi: "Şu anda Yenikapı'da buyurun denizi doldurarak 750 bin metrekare alan düzenlemesi yapıldı. Buyurun çevre. Yeşilliğiyle, ağaçlarıyla, her şeyiyle devasa bir meydan. Maltepe'de aynı şekilde deniz doldurularak 1 milyon 250 bin metrekarelik alan meydana getirildi. Nerdesiniz çevreciler? Hadi konuşsanıza. Dert başka. Bunlar kendi kör ideolojileriyle konuşuyorlar. Miting mi yapacaksın git Yenikapı'da, Maltepe'de yap. Ama gelip vatandaşımızın, esnafımızın camını, çerçevesini indirebilecek şekilde, yok Taksim Meydanı'nda, yok Kadıköy Meydanı'nda, yok şurada, yok burada, bu tür şeyleri yapmak mümkün değil. Kesinlikle artık bunlara fırsat vermeyeceğiz.

'ALET OLDUĞUNUZU GÖRÜN'
17 ve 25 Aralık'ta Türkiye'ye darbe vurmak isteyenler içerdeki piyonları kullandılar. Yargı ve emniyet başta olmak üzere bürokrasi içindeki çeteleri kullandılar. Başarısız oldular. Belki bundan sonra da benzer denemeler yapacaklar. Aynı şekilde girişimler başlatacaklar. Gençlerimizin bu oyunları görmelerini, neye alet olduklarını fark etmelerini özellikle rica ediyorum.