Bayrampaşa Belediyesi'nde açıklama

Giriş Tarihi: 29.4.2014 16:56

Bayrampaşa Belediyesi, Büyük İstanbul Otogarı yanında çadırlarda yaşayan Suriyelilerin alandan çıkarılmasına ilişkin, özel mülk olan arazide uzun zamandır çadırlarda yaşayan Suriyelilerin sağlıksız şartlarda konaklamalarına, istişare edilerek son verildiğini bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, dün Bayrampaşa Belediyesi zabıtasının, polis ekipleri ile yasal çerçeveler içerisinde kalınarak söz konusu bölgeye müdahale ettiği belirtildi.

Suriyelilerin çadırlarda kaldığı bölgenin özel mülk olduğuna işaret edilen açıklamada, "Ferhatpaşa varislerine ait olan arazide uzun zamandır çadırlarda yaşayan Suriyelilerin sağlıksız şartlarda konaklamalarına, istişare edilerek son verilmiştir. Büyük İstanbul Otogarı'nın yanında boş araziyi işgal eden Suriyeli vatandaşların mevzusu geçen bölgede birçok olumsuz asayiş olayı gerçekleşmiştir" ifadelerine yer verildi.

Söz konusu bölgeyle ilgili Bayrampaşa ve Esenler'de ikamet eden vatandaşlardan yoğun şekilde şikayet geldiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu şikayetler doğrultusunda, Bayrampaşa Belediyesi zabıta ekipleri, olay mahalline gidip özel mülkiyete ait olan arazinin boşaltılmasını, orada konuşlanan Suriyelilerden rica etmiştir. İsteklerinin kabul görmesinin ardından alanı boşaltmaya başlayan bazı Suriyeliler, kullanmadıkları eşyaları kendi elleri ile ateşe vermişlerdir. Ne var ki yanlı bazı basın-yayın organları, bu olayı 'Bayrampaşa Belediyesi zabıta ekipleri çadırları yaktı' başlığı ile vererek, kamuoyunu yanıltma yoluna gitmişlerdir. Bu haberler kesinlikle asılsızdır. Bayrampaşa Belediyesi zabıta ekiplerinin ılımlı yaklaşımı sonunda, orta yol bulunmuş ve insani yaşama koşullarının olmadığı, bu bölgedeki Suriyelilerin istekleri göz önüne alınarak özel bir otobüs tutulmuş ve Suriyeliler Mersin, Şanlıurfa, Diyarbakır illerindeki tanıdıklarının yanlarına, Bayrampaşa Belediyesi tarafından gönderilmiştir."

Söz konusu bölgede nakilden sonra temizlik ekiplerinin harekete geçtiği bilgisi verilerek, "Bugün bölgede çalışan temizlik ekipleri görevlerini yerine getirirken, konuya yanlı bakan bazı basın-yayın organları, bu hizmeti fotoğraflamış ve aleyhte haber yapma gayretlerini bir kez daha göstermeye çalışmışlardır. Suriyeli kardeşlerimizin güvenliği ve sağlığı her şeyden önemlidir. Lakin konaklanan yer, bir özel mülktür ve sağlık koşulları yetersizdir. Bu nedenle, belediye olarak gerekli müdahaleyi geçekleştirmiş, Suriyeli kardeşlerimizin istekleri doğrultusunda diledikleri yere ve bölgeye ücretsiz taşınmaları, gıda yardımı yine belediyemiz tarafından gerçekleştirilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayrampaşa Belediyesi'nde açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz