X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TİB'e büyük gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

TİB'e büyük gözaltı

  • Giriş Tarihi: 4.6.2014

Savcılık, telekulak iddiaları için 8 kişilik bilirkişi heyeti oluşturdu. Bilirkişiler TİB'in 10 yıllık veri tabanını incelemeye aldı

Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) 8 kişilik bilirkişi heyeti gönderdi. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun (BTK) raporunun ardından harekete geçen Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı casusluk soruşturması kapbamında arasında TÜBİTAK, TÜRKSAT ve istihbarat uzmanlarının da bulunduğu 8 kişilik bilirkişi heyeti oluşturarak telekulak iddialırını araştırmak üzere TİB merkezine gönderdi.

HEYETE ÖZEL ODA
Özel bir odada incelemelerini yapan bilirkişi heyeti TİB'in 10 yıllık tüm veri tabanını polis gözetiminde incelemeye aldı. Heyet uç verilen kablolar, uydular ile veri akışı ve silindiği iddia edilen tüm log kayıtlarını incelemeye aldı. Yapılan tüm dinlemelerin kayıt altına alındığı ana bilgisayarlarının veri tabanlarına inen özel görevliler silinmiş kayıtları geri getirmek için özel programlar kullanacak. Bu şekilde illegal dinlemeler dahil birçok veriye ulaşılması hedefleniyor. Bilirkişi heyetinin raporları doğrultusunda savcılık harekete geçecek.

BAKANLIKTAN İZİN

Dinleme kayıtlarının tutulduğu logları silmekle suçlanan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ve iki daire başkanı ile 2 görevli hakkında Ulaştırma Bakanlığı'nın soruşturma izni verdiği ortaya çıktı. Ancak bu beş kişi, Danıştay'a itiraz etti. Savcılık, Danıştay kararını bekliyor.