X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER IŞİD'sınırı' aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

IŞİD'sınırı' aştı

  • Giriş Tarihi: 12.6.2014

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu 900 militanla basan IŞİD, "Bombalarız" tehdidiyle Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile 3'ü çocuk 54 kişiyi rehin aldı. IŞİD ise "Kaçırmadık, güvenli bir yere soruşturma için götürdük" açıklaması yaptı

Irakta, IŞİD'e bağlı 900 militan dün saat 12.30'da Musul Başkonsolosluğu'na 200 metreye kadar yaklaştı. Bunun üzerine Başkonsolos Öztürk Yılmaz Ankara ile temas kurdu. Alınan tahliye kararının ardından güvenli yol açılması için çalışma başlatıldı.

BOMBA İLE VURURUZ TEHDİDİ

Bu sırada IŞID militanları kapıların açılmasını aksi takdirde bombayla vurma tehdidinde bulundu. Başkonsolosluktaki Özel Harekât timi ilk başta kapıyı açmayıp IŞİD militanlarıyla müzakere yürüttü. Ancak konsoloslukta çocuk ve kadınların olması nedeniyle kapıların açılması kararı alındı. Yapılan müzakere sonucunda özel harekat polislerinin hafif silahlarını teslim etmeksizin teslim olması ve Başkonsolos ve beraberindekilerin IŞİD'in Musul'un 17 Temmuz semtindeki karargahına konsolosluğun zırhlı araçlarıyla götürülmesi konusunda anlaşıldı. IŞİD merkezine götürülenlerin 3'ü çocuk, 2'si kadın 16'sının diplomatik ve yardımcı personel, 33'ünün de güvenlik personeli olduğu belirtildi.

"KAÇIRMADIK, GÜVENDELER"
Öztürk Yılmaz ile konsolosluk çalışanları ve ailelerinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Dün akşam saatlerinde de IŞİD tarafından Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Türkler kaçırılan değil... Onlar sadece güvenli bir yere ve soruşturma işlemleri tamamlanıncaya kadar alındı" denildi. IŞİD'e yakın kaynakların, Türk Konsolosun Musul Valilik binasında, diğer diplomatların ise farklı yerlerde tutulduğunu söylediği iddia edildi.

#Sayfa#

BELGELER SAKLANDI

IŞİD militanlarının önceki gece Musul Havalimanı kontrolünü ele geçirmesi ve Musul Valisi'nin kenti terk ettiği bilgisi karşısında Başkonsoloslukta teyakkuz durumu ilan edildi. İlk etapta gizlilik dereceli tüm belgeler imha edildi. Ayrıca örgüt militanlarının eline geçebilecek kripto cihazları ile mühimmatlar ve benzeri malzeme özel koruma altına alınarak saklandı. Bu arada Irak Başbakanı Maliki Musul'da olanları komplo olarak nitelendirdi. Çıkan çatışmalarda ise IKYB peşmerge güçlerinin 7 IŞİD militanını öldürdüğü kaydedildi.

OBAMA'NIN MESAJINDAN SONRA

ABD Başkanı Obama'nın Suriye'deki cihatçı gruplarla mücadele konusunda Türkiye, Irak ve Ürdün'e teknik ve mali yardımda bulunulacağını açıklamasının ardından Musul Başkonsolosluğu'nun hedef alınması yaşanan gelişme, "Bölgede ateşi yaymak istiyorlar. Ankara'yı bataklığa çekmek istiyorlar" değerlendirmesine yol açtı. Son dönemde El-Nusra'nın Türkiye tarafından terör örgütü ilan edilmesi, El-Kaide ekolünden gelen IŞİD başta olmak üzere diğer terör gruplarına da mesaj niteliği kazandı.

BU İLK DEĞİL
Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, son iki yılda 5 saldırıya maruz kaldı. En son 24 Mayıs'ta Öztürk ve konsolosluk yetkililerini taşıyan araç konvoyuna bombalı saldırı yapılmış, can ve mal kaybı yaşanmamıştı. Bağdat Büyükelçiliği ve Basra Başkonsolosluğu da saldırılara hedef olmuştu. Öztürk'ün Türkiye'de görev yaptığı dönemde Başbakan Erdoğan'ın dış politika ekibinde yer aldığı öğrenildi.

#Sayfa#

Hayalet lider Ebubekir Bağdadi


IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi hakkındaki resmi bilgilerden çok söylentiler var. 1971'de Samarra şehrinde doğan IŞİD liderinin asıl ismi İbrahim bin Avad. Bağdat'ta İslam Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayan Bağdadi eski bir öğretim görevlisi olduğu için örgüt içinde ilk zamanlarda Doktor Avad adıyla anılıyordu. Irak'ta ABD askerleri tarafından esir alındığı ve hayatının birkaç yılını tutsak geçirdiği söyleniyor. En yakınlarına bile güvenmeyen Bağdadi'nin örgüt içinde bile yüzünü gizlediği söyleniyor. Times'ın dünyanın en etkili 100 insanından biri listesinde yer alan Bağdadi'nin başına 10 milyon dolar ödül kondu.

Hedef 4 ülkedede devlet kurmak


Temeli ABD'nin Irak işgaliyle atılan IŞİD'in hedefi Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarında bağımsız devlet kurmak. IŞİD, El-Kaide içinde hareket ederken, artık tek başına inisiyatif alıyor

Irak ve Suriye'nin stratejik öneme sahip noktalarını kontrol altında tutan IŞİD, selefi ideolojiye sahip. Örgütün sahneye çıkışı ABD'nin Irak işgaline dayanıyor. Sovyetler'e karşı Afganistan'da da savaşmış olan Ürdünlü Ebu Musa Zerkavi tarafından, 2004'te "Tevhid ve Cihad" adıyla kuruldu. Zerkavi ve kurmayları bir süre sonra Üsame bin Ladin'e biat ederek El Kaide'ye katıldı ve "Mezopotamya El Kaidesi" olarak anılmaya başladı. 2006'da ABD'nin Zerkavi'yi öldürmesinin ardından grup Irak İslam Devleti adını aldı ve 2010'a kadar Ebu Ömer Bağdadi liderliğinde eylemlerini sürdürdü. Ebu Ömer Bağdadi'nin de ABD tarafından öldürülmesinin ardından örgütün başına şimdiki lideri Ebu Bekir Bağdadi geçti. İç savaşın kol gezdiği Suriye topraklarına odaklanan örgüt bölgedeki dengeleri değiştiren bir rol oynadı. Bağdadi, ilk olarak 2013 nisan ayında Nusra Cephesi'yle birleşerek "Irak ve Şam İslam Devleti" adını aldıklarını duyurdu. Bağdadi'nin inisiyatifi El Nusra ve bağlı olduğu El Kaide'nin yönetim kadroları tarafından reddedildi. Katılımcı sayısını arttıran IŞİD, bu tarihten sonra Suriye'nin kuzeyinde ve doğusunda birçok yerleşim yerini ele geçirdi. Irak'ın Enbar eyaletinin başkenti Ramadi ve önemli kenti Felluce IŞİD'in eline düştü. Son olarak da Samarra ve Musul'u ele geçiren IŞİD'in nihai hedefi ise Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarında yeni ve bağımsız bir devlet kurmak. Hatta IŞİD, ele geçirdiği bölgelerde devlet gibi davranmaya başladı. Mahkemeler kuran, okul yaptıran, vergi alan, elindeki bölgelerdeki kuyuların petrol gelirlerinden pay talep eden IŞİD'in kentler arasında otobüs kaldırdığı dahi söyleniyor. ABD merkezli araştırma kurumu The Soufan Group'a göre 3 bini Batılı ülkelerden olmak üzere 12 bin savaşçı IŞİD'e katılmak için Irak ve Suriye topraklarına gitti. IŞİD, İngilizce bilen elemanları sayesinde sosyal medya hesapları açarak güçlü bir propaganda çalışması da yürütüyor.

#Sayfa#


ABD misillemeye hazır

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jan Psaki, Musul'un IŞİD'e geçmesini "son derece ciddi ve endişe verici bir olay" olarak nitelendirdi. Psaki, güçlü ve koordineli bir misilleme için Irak yönetimine yardıma hazır olduklarını bildirdi. Psaki, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlenen baskını da "en güçlü" şekilde kınarken, Türk personelin bir an önce serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.
Suriye'nin kuzeyi Irak'ın batısı

IŞİD, Irak'ın Enbar eyaleti, Felluce ve Ramadi şehirlerini elinde tutuyor. Musul'un da bulunduğu Ninova eyaletini ise tamamen ele geçirdi. Suriye'de ise Rakka, Deyrezzor, İdlib ve Halep'in aralarında bulunduğu bölgelerde IŞİD kısmen etkili.