X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Böcekçiler casus'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Böcekçiler casus'

  • Giriş Tarihi: 19.6.2014

ABD'de bulunan İçişleri Bakanı Efkan Ala: Başbakan'ın ofisine dinleme cihazı yerleştirmek casusluktur. Bu organizasyonu yapanlar baştan beri belli. Nereye kadar gidiyor, arkalarında kim var ortaya çıkacak

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan "böcek" operasyonuyla ilgili olarak, "Bir ülkede başbakanın ofisine bu tür cihazları yerleştirmek tabii ciddi bir casusluk olayıdır. Kimlere o bilgiler aktarılmıştır, kimler için çalışılmıştır, kimler organize etmiştir, arkasında ne var, önünde ne var? Bunlar da ayrıca çalışılmaktadır" dedi. Washington'daki temasları kapsamında ABD Adalet Bakanı Eric Holder, İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson ve ABD Başkanı Barack Obama'nın İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco ile bir araya geldiğini ve Kongre'de de görüşmelerde bulunacağını belirten Ala, Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgede, dünyayı etkileyen önemli gelişmeler olduğuna işaret ederek, "Bu gelişmelerin bütün dünyadaki yansımasının çoğu burada da oluyor ve Türkiye ile ABD'yi çok yakından ilgilendiren gelişmeleri birlikte değerlendirmek zorunluluk arz ediyor" ifadesini kullandı.

IŞİD'E KARŞI İŞBİRLİĞİ...

Görüşmelerinde IŞİD terör örgütünün yaydığı tehdidin gündeme gelip gelmediğine yönelik soru üzerine Ala, Türkiye'nin bölgeyi daha iyi bildiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Elbette birbirimizle paylaşacağımız bilgiler, birbirimize yapacağımız katkılar var. Bu zaviyeden bakıldığından 2 önemli ülke olarak Türkiye ve Amerika'nın birlikte hareket etmesi gereken çok sayıda konu var. Her 2 ülkenin de kendi ortak çıkarlarını belirleyerek, işbirliği yapma konusunda herhangi bir tereddüt yok."

'ORGANİZATÖRLER BELLİ'
İçişleri Bakanı Ala, Başbakan Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan "böcek" operasyonuna yönelik soru üzerine de konunun daha önce kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlatarak, şunları ifade etti: "Bu çok ciddi, vahim bir hadiseydi ve ondan beri hem idari yönden hem de teknolojik bütün araştırmalar, değerlendirmeler, incelemeler müfettişlerce yapıldı. Sonra adli makamlara gönderildi ve adli makamlarla kendi soruşturmalarını, kendi değerlendirmelerini yaptıktan sonra kararlarını verdiler ve bu sonuç ortaya çıktı. Bir ülkede başbakanın ofisine bu tür cihazları yerleştirmek tabii ciddi bir casusluk olayıdır. Kimlere o bilgiler aktarılmıştır, kimler için çalışılmıştır, arkasında ne var, ayrıca çalışılmaktadır." Bakan Efkan Ala, "Böcekleri yerleştirenlerin, bu organizasyonu yapanların, başından bu yana belli olduğunu" belirterek, "Ama arkalarında kim var, nereye kadar gidiyor, kimlerle paylaşıldı, bütün bunlar sorgulama, yargılama bitinceye kadar elde edilecek bilgilerle desteklenecektir ve sonucu yargı verecektir" diye konuştu.

#Sayfa#


ABD'DE GÜLEN OKULLARINA YÖNELİK EVRAK İNCELEMESİ...
ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) 4 Haziran'da 3 eyalette bulunan ve Fethullah Gülen hareketi ile bağlantısı olduğu belirtilen okullara yönelik başlattığı soruşturmanın sürdüğü bildirildi. Ohio, Indiana ve Illinois'te bulanan 19 okula yönelik 4 Haziran'da başlatılan "beyaz yakalı suç soruşturması" kapsamında okulların bağlı bulunduğu Concept Schools şirketinin bazı evraklarına el konulduğu belirtildi. Olayı soruşturanlar arasında bulunan FBI bürosundan bir yetkili, soruşturmanın halen mahkeme aşamasında olduğunu ve soruşturma kapsamında gözaltı bulunmadığını ifade etti. Öte yandan 19 okulu kapsayan soruşturmanın merkezinde bulunan Concept Schools şirketinin hukuki işler direktörü Mustafa Genç, soruşturma kapsamında bazı evrakların incelenmek üzere götürüldüğünü, dava açılıp açılmayacağını ise bilmediklerini kaydetti.

BÖCEK ŞÜPHELİLERİ SUÇLAMALARI REDDETTİ, 11 KİŞİYE EK SÜRE İSTENDİ

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ofislerinde bulunan böcek soruşturması kapsamında gözaltına tutulan 11 emniyet görevlisinin ifadeleri için ek gözaltı süresi alındı. Bu arada şüphelilerin ifadelerinde suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. Başbakan'ın ofisine 'böcek' diye tabir edilen dinleme cihazları koydukları iddiasıyla Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Yozgat ve Karabük'te yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 11 emniyet mensubu, dün gün içerisinde sağlık kontrolü için Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi'ne getirildikten sonra Terörle Mücadele Şubey'e tekrar götürüldüler. Hazırlanan sorular şüphelilere yöneltilirken, şüphelilerin suçlamaları kabul etmedikleri öğrenildi. Gözaltı süreleri uzatılan emniyet görevlilerinin bugün adliyeye sevk edilmesi planlanıyor. Evlerde yapılan aramalarda ele geçirilen dijital veriler ve bilgisayarların hard disklerinin Bilişim Suçları ekipleri tarafından incelemesinin devam ettiği belirtildi. Dijital veriler 24 saat aralıksız özel programlarla incelenerek silinen veriler geri getirilmeye çalışılıyor.

GÜLEN'E BİR DARBE DE AZERBAYCAN'DAN
Azerbaycan'da Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı olduğu belirtilen eğitim kurumları kapatıldı. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nden (SOCAR) yapılan açıklamada, Azerbaycan Uluslararası Eğitim Merkezi (UEM) kurucularının dünkü toplantısında, merkezin bünyesindeki "Araz Kursları ile ona bağlı eğitim kurumlarının kapatılmasına karar verildiği bildirildi. Kararın gerekçesi olarak "ek mali yük ve projenin yönetim zorlukları" gösterildi. Araz Kursları'nın faaliyetini, yükseköğretim kurumları kabul sınavları bitinceye kadar sürdüreceği, kapatılan eğitim kurumlarındaki öğrencilerin ve çalışanların yasal haklarının temin edileceği kaydedildi. Söz konusu eğitim kurumlarındaki öğrencilerin ve öğretmenlerin, yeni ders yılına kadar başka yerlere yerleştirilmesi için gerek- li işlemlerin yapılacağı aktarıldı. SOCAR, geçtiğimiz yıl Gülen cemaatine ait Çağ Öğretim İşletmelerini bünyesine almış ve Uluslararası Eğitim Merkezi isimli yeni kurum oluşturmuştu. Böylece, Çağ Öğretim İşletmelerine bağlı 13 şubesi bulunan Araz Kursları, 10 lise, 1 gimnazyum ve Kafkas Üniversitesi, Uluslararası Eğitim Merkezi çatısı altında faaliyet göstermeye başlamıştı.