X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yeni Türkiye vizyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yeni Türkiye vizyonu

  • Giriş Tarihi: 12.7.2014

Başbakan Erdoğan, Köşk yolundaki yeni Türkiye manifestosunu açıkladı: Kaçınılmaz değişim başladı ve sürüyor. Bu değişim 77 milyonu etkileyecek. Hedef, demokrasiyi ve toplumsal refahı ilerletip öncü ülkeler arasına girmek

Başbakan Tayyip Erdoğan İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Vizyon Belgesi'ni açıkladı. İş, sanat ve siyaset dünyasından önemli isimlerin de aralarında bulunduğu 4 bin davetliye, "yeni Türkiye manifestosunu" açıklayan Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:

YENİ TÜRKİYE YOLUNDA...
Cumhurbaşkanlığı süresince yol haritamız, başvuru kaynağımız olacak vizyon belgemiz Yeni Türkiye Yolunda isimi taşıyor. Bu başlığın altında şunu göreceksiniz: Demokratik yönetim, refah toplumu ve öncü ülke başlıkları bulunuyor. Yeni Türkiye vizyonuyla neyi kastediyoruz? 12 yılda ülkemizin 4 alanda dönüşmesine yollar açtık. Demokratikleşme, refah, şehirleşme, uluslararası ilişkiler.

DEMOKRATİK ÜLKE...
Ülkemiz bugün 12 yıl evveline göre çok daha demokratik bir ülke. Her türlü engele rağmen demokratikleşmeden taviz vermedik. Milli iradeyi tutsak alan vesayetçi anlayış ve yapıları tavsiye ettik. Hukukun üstünlüğü, vatandaşlık hakları, çoğulculuk, çözüm süreci demokrasimize sınıf atlatmıştır.

TAKİP EDİLEN ÜLKE...
Ülkemiz, insanımız, şimdi uluslararası alanda geçmişle kıyaslanamayacak kadar saygın konumda. Türkiye artık herkesin geleceğe güvenli baktığı bir ülkedir. Türkiye artık her sabah bir kriz veya darbe haberi alma korkusuyla yaşayanların değil, geleceğe güvenle bakan insanların ülkesidir. Artık Türkiye yardım alan değil, yardım veren, takip eden değil, takip edilen bir ülkedir.

HEDEF 2023...
Göreve geldiğimizde Türkiye'nin dünyaya yaptığı yardım 45 milyon dolardı, şimdi ise 3.5 milyar dolar. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023, milletimiz için büyük bir hedeftir. Siyasette, ekonomide, kültürde, bilimde, hayat kalitesinde milletimize layık çok daha ileri düzeylere ulaşacağız.

#Sayfa#


EN PARLAK DÖNEM OLACAK...
Amacımız 2023'te şu 4 temel hedefe ulaşmaktır. Demokrasiyi daha da geliştirmek, siyasi ve toplumsal normalleşmeyi daha ileri taşımak, toplumsal refahı daha çok yükseltmek, dünyada öncü ülkeler arasında olmak. AK Parti'nin 12 yıllık iktidarıyla başlayan yeni Türkiye'yi inşa süreci Cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle en parlak dönemine ulaşacaktır. Biz milletimize efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Yönetim anlayışımız millet merkezlidir. Yönetim anlayışımız eski ve yeni her türlü vesayete karşıdır. Bizim yönetim anlayışımız büyük düşünen, vizyoner bir anlayıştır

HERKESİ KUCAKLAYACAĞIZ...
Bizim davetimiz çoğulcu eşitlikçi ve katılımcı bir demokrasi davetidir, biz demokrasinin peşindeyiz. Biz taş üstüne taş koymuş herkesi kucaklıyoruz, kimseyi reddetmiyoruz. Bu ülkenin Müslüman olsun, farklı dinlere mensup olsun her vatandaşı, her etnik kimlikten, her düşünceden vatandaşı bizimdir. Onlar bizim güvencemiz altındadır. Türkiye'nin geleceğine sahip çıkan herkesle birlikteyiz.

YENİ ANAYASA ÖNCELİK...
Yeni Türkiye yolunda yeni bir Anayasa öncelikli gündem maddelerimiz arasındadır. Türkiye birçok Anayasa görmüştür. Bir tanesi hariç hepsi ya tek parti yönetiminin ya da darbelerin ürünü olmuştur. Milletimizin güven duyacağı, milletimizin demokrasi, refah, güç ve gelecek beklentilerini ve taleplerini karşılayacak bir anayasa olmazsa olmazdır. Milletimiz takdir eder de Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. cumhurbaşkanı olarak seçilirsek, bu vizyona dayalı yeni anayasanın hazırlanması için gereken öncülüğü yapmak öncelikli işlerimiz arasında yer alacak.

ÇÖZÜM SÜRECİ...
Allah nasip eder de Cumhurbaşkanı olursak çözüm sürecini daha güçlü sürdürmek için ilgili tüm kurumları yönlendirmeye ve toplum kesimlerini bu sürece sahip çıkmaları için gerekli mesajı vermeye devam edeceğim. Cumhurbaşkanı olarak da çözüm sürecinin en yakın takipçisi ve destekçisi olacağım.

#Sayfa#

YARGI YENİDEN YAPILANDIRILMALI...
Yargı teşkilatı milletin tüm farklılıklarını kapsayacağı, hukuka ve adalet idealine uygun yargılamayı sağlayacak şekilde yeniden yapılandırılmalıdır. Cumhurbaşkanlığı, devlet kurumlarının uyumlu çalışmasını sağlamak yanında, yargının demokrasi ile olan bağının güçlendirilmesinde de rol sahibidir. Milletimiz bize Cumhurbaşkanlığı vazifesini verdiği takdirde, bu rolü en etkin şekilde yerine getireceğiz. Vatandaşımızın hak ve hukukunun gözetildiği, ona güven veren bir adelet sistemini birlikte tesis edeceğiz.

PARALEL YAPIYA İZİN VERİLEMEZ...
Ülkemizde yaşayan her inançtan, her dinden, her düşünceden vatandaşımızın güvencesi demokratik bir toplum ve devlettir. Devleti, din devlet ilişkisi alanına tahakküm eden değil, bu alana güven veren bir araç olarak görüyoruz. Devlet, din ve inanç etrafında örgütlenen vatandaşlarının özgürlüğüne müdahale edemez. Bu özgürlükleri koruyan hukuk, aynı zamanda özgürlüklerin suistimal edilmesine de engel olur. Nasıl devlet din üzerinde tahakküm kuramazsa, dini topluluklar da devlet ve diğer dini gruplar üzerinde tahakküm kuramaz. Dini istismar eden örgütlerin devlet içinde yapılanmasına, paralel devlet kurmasına, devletin gücünü kendi çıkarları için kullanmasına elbette izin verilemez. Demokratik devlet bunun güvencesidir.

AB LİDERLERİNE ÇAĞRI...
AB katılım müzakarelerinde istenilen ivmenin yakalanması için kararlılığımız sürüyor. İtalya'nın dönem başkanlığı başladı, umutlarımız var. Temennim odur ki iki, üç faslı bu dönemde açma imkanı yakalarız. Türkiye reformlar sürecine devam edecek ve üzerine düşeni yapacaktır. AB liderlerinin değişen küresel ortam ve artan bölgesel riskler karşısında, Türkiye'ye ilişkin pasif tutumlarından bir an önce uzaklaşmalarını bekliyoruz.

ESKİ TÜRKİYE GEÇMİŞTE KALDI

Başbakan Tayyip Erdoğan konuşmasında, kendi siyasi tarihinde defalarca ölüm tehdidi aldığını hatırlatarak "17-25 Aralık darbe girişimi eğer başarılı olsaydı inanın şu anda Yassıada benzeri mahkemelerde yargılanıyor olacaktık" dedi. Erdoğan "Eski Türkiye artık eskide kalmıştır" dedi ve şu mesajları verdi:

#Sayfa#

MAĞDURKEN MAĞRUR OLMADIK
Biz gelmeden önce hâkim olan anlayış önce devlet sonra milletti. Biz geldik bunu tersine çevirdik. Önce millet sonra devlet dedik.
Hapse atılan yazarlar, sürgüne gönderilen yazar ve sanatçılar, faili meçhuller, devletin yani statükonun değişime direncinin bir eseridir. Onyıllar boyunca ülkemiz gündemini meşgul eden başörtüsü sorunu statükonun değişime direncinin neticesidir.
Devlet özgürlüklerden korkmuştur. Statüko değişimden korkmuştur. Rejim değişimi kendisi için bir tehdit olarak görmüştür. Değişim taleplerini kendisine yönelik bir tehdit olarak algılamıştır. Kendisini koruma altına alan devlet 77 milyona baskı üretir. Ülkemiz kadar siyaset kadar devleti değiştirmenin mücadelesini verdik. Dünün mağdurlarıyken bugünün mağrurları olmadık.

ÇETELERE EYVALLAH DEMEDİK
Her darbeye övgüler düzen, hoşgörü görüntüsü ile büyüyen hizmet eğitim gibi değerleri istismar eden, devletin en kritik noktalarını işgal edip devletine ve milletine ihanet bayrağı açan çetelere göz yummadık. Bütün çetelerin temizlendiği bir anda Pensilvanya'dan idare edilen Türkiye'yi yeni bir vesayete mahkum etmek isteyen, Türkiye'yi eski Türkiye'ye döndürmeye çalışan çetelere eyvallah demedik. 12 yıl boyunca önümüze engeller çıkmamış olsaydı, tehditler olmasaydı, eski Türkiye'nin aktörleri direnmeseydi bugün çok farklı bir yerde olabilirdik.

DEFALARCA ÖLÜM TEHDİDİ ALDIM

Bizzat ben defalarca ölüm tehditleri aldım. Çok somut suikast girişimleri son anda önlendi. 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sahada seçim çalışmaları yaparken tehditler aldık. Samandıra'da bir arkadaşımız bombalı saldırıda şehit edildi. Pınarhisar Cezaevi'ne gönderilmem beni denklemin dışına itmeye yönelik bir girişimdi. Hatırlayın o zaman medya başlıklarını. Artık muhtar bile olamaz. Artık siyasette hayatı bitti. Cezaevinde de tehditler aldım. Şimdi de ne diyorlar? Aday olamaz. Kim diyor? Muhalefet. Çekilmesi lazım. Ya bu ülkede anayasa yasalar varsa kimin ne zaman nasıl olacağı orada zaten yazıyor. Açın anayasayı okuyun yasaları okuyun. Kendileri yarışa giremediği gibi ısmarlama adaylarla görüyorsunuz yarışa giriyorlar.
17-25 Aralık darbe girişimi eğer başarılı olsaydı inanın şu anda Yassıada benzeri mahkemelerde yargılanıyor olacaktık. Bunun tüm belgelerini bu komplonun tüm detaylarını ele geçirdik. Bir kısmını açıkladım. Ama diğerlerini de inşallah açıklayacağız.

TERÖR MESELESİNİ DE ÇÖZÜYORUZ

Eski Türkiye devletin etrafına kümelenmiş seçkincilerin, elitlerin çetelerin dışında herkes için karanlık bir Türkiye'ydi. Eski Türkiye artık eskide kalmıştır. Eski Türkiye'nin kapıları kapanmıştır. Terör meselesi eski Türkiye'nin sorunlarından biridir. İnşallah o meseleyi de çözdük ve çözüyoruz. TBMM'de dün kabul edilen yasa terör meselesinin çözümünde yeni bir dönemi başlatacaktır. Kardeşliğimiz için verdiğimiz mücadele belli aşamaya gelmiş, terör Türkiye'nin can alıcı meselesi olmaktan çıkmıştır. Eski Türkiye'den bugüne gelen başka bir sorun daha var. Anayasa. Bunu da çözmek. Ancak Kılıçdaroğlu ipe un serdi. Türkiye'de en önemli sorun zaten muhalefet sorunudur. Muhalefetin dürüst güçlü olduğu bir ülkede sizin sıçramanız da çok daha güçlü olur. Eski Türkiye'nin direnci nedeniyle maalesef bunu bu dönemde başaramadık. Yeni anayasaya ilişkin umutlarımızı yitirmedik.

Bu yarışta bizimle beraber olan değerli iki partinin adayı ne diyor. Ben icranın başı değilim diyor. Tavsiye ederim. Anayasayı okumasında fayda var. Anayasayı okursa devletin başının cumhurbaşkanı olduğunu, 104'üncü maddede görür.(Anayasa kitabını göstererek). 104. madde. Orada var. Devletin başı cumhurbaşkanıdır. İcranın başıdır.

#Sayfa#


SANATÇILAR DA GELDİ
Ekrana yansıtılan "Cumhurbaşkanlığı Vizyon Belgesi" görüntüsünde "Yeni Türkiye Yolunda" ve "Demokratik, müreffeh, öncü ülke" yazısı yer aldı. Sahnenin sağ tarafına Erdoğan'ın fotoğrafı kondu. Üzerinde "Milli İrade Milli Güç Hedef 2023, Hedef 2053, Hedef 2071" yazısı yer aldı. Sol tarafa ise Türk Bayrağı kondu.
Merkeze girişte herkes 2 farklı noktada arandı.
Katılımcılar kendilerine verilen akreditasyon kartlarında yazılı sıralara oturdu. Katılımcılar için binaya girişte dev bir oturma listesi yer aldı.
Törene kapatılan Fazilet Partisi Genel Başkanı ve Saadet Partisi Kurucu Genel Başkanı Recai Kutan, sanatçılar Hülya Koçyiğit, Kutsi, Hande Yener, Uğur Işılak, Alişan, Zerrin Özer, Şafak Sezer ve Berdan Mardini, işadamları Adnan Polat, Ferit Şahenk, Ahmet Çalık, Mehmet Ali Yalçındağ, Yıldırım Demirören, yazar Sadık Albayrak, basketbolcular Ömer Onan, Hidayet Türkoğlu, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Fikret Orman, Hahambaşı İsak Haleva, Türkiye Musevi Cemaati Onursal Başkanı Bensiyon Pinto ve azınlık vakıfları temsilcisi Laki Vingas gibi isimler katıldı.
Bakanlar, AK Parti milletvekilleri, belediye başkanları, Türk-İş, TESK, MemurSen, TESKOMB, Hakİş sendikaları da törendeydi.

18 DAKİKALIK BELGESEL

Erdoğan'ın Kasımpaşa'dan arkadaşlarının yanı sıra coğrafya öğretmeni 90 yaşındaki Orhan Oktar ve 74 yaşındaki Arapça öğretmeni Hüseyin Atilla Şener salondaydı.
Erdoğan, salona girdiğinde, Uğur Işılak'ın cumhubaşkanlığı seçimi için bestelediği şarkı çalındı. Başbakan katılımcıları eşi Emine Erdoğan ile birlikte selamladı. İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşunda bulunuldu. Ardandan Erdoğan'ın hayatını anlatan 18 dakikalık belgesel gösterildi.
Tayyip Erdoğan'ın konuşması 1 saat 40 dakika sürdü. İşitme engelliler için konuşma çevirmen tarafından tercüme edildi.
Konuşma bitiminde, seçimde kullanılacak ikinci şarkı çalındı. Erdoğan eşi Emine Erdoğan'la birlikte şarkıya eşlik etti.
Merkezde yaklaşık 4 bin 500 davetli vardı. Toplantıya 70 işadamı katıldı.

HAZIRLIKLAR TAMAM
Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Vizyon Belgesi'ni açıkladığı Haliç Kongre Merkezi bahçesinde bulunan, İstanbul Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını da yaptı. Seçim çalışmalarında görev alacak gezici araçların hazır olduğunu belirten Erdoğan, tüm ekibi tebrik etti.

İŞTE SEÇİM ŞARKISI
Kul olmadık hiçbir kula
Meyletmedik sağa sola
Başkoymuşuz aynı yola
Sevdan sevdamızdır bizim
Erdoğan Erdoğan
Bu milletin adamı
Göğsümüzü gere gere
Yürüyoruz aynı yere
Fırsat verme zalimlere
Kavgan kavgamızdır bizim
Güneş gibi doğdukça sen
Kalbimize değdikçe sen
Hakka boyun eğdikçe sen
Davan davamızdır bizim
Erdoğan Erdoğan
Bu milletin adamı