Balyoz davasında kritik tarih belli oldu

Giriş Tarihi: 14.7.2014 16:27 Güncelleme Tarihi: 14.7.2014 17:28

Anayasa Mahkemesi'nin "haklarının ihlal edildiği" yönünde verdiği kararından ardından Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye edilen Balyoz Planı davası 236 sanığın yeniden yargılanmasına 3 Kasım'da başlanacak.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 2014-188 esas numarası verdiği dava dosyasını inceledi. Heyet, yeniden yargılanmalarına hükmettiği 236 sanık için 3 Kasım tarihine duruşma günü verdi.

Mahkeme heyetinin, ilk celsesi 3 Kasım'da saat 09.30'da görülecek davada, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ı da tanık olarak dinleyeceği öğrenildi.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin "haklarının ihlal edildiği" yönünde verdiği kararın ardından 19 Haziran'da, emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Halil İbrahim Fırtına, emekli Oramiral Özden Örnek ile MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu Balyoz Planı davasından hüküm giyen cezaevindeki tüm sanıkların tahliyesini kararlaştırmıştı.

Mahkeme heyeti ayrıca, sanıklar hakkında yargılamanın yenilenmesi hükmederek, sanıkların tutukluluk ve hükümlülükte geçirdikleri süre dikkate alındığında infazın devamının mağduriyete yol açacağı gerekçesiyle infazının durdurulmasına karar vermişti.
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz davasında kritik tarih belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz