X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Paralel’e karşı ‘flaş’ güvenlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Paralel’e karşı ‘flaş’ güvenlik

  • Giriş Tarihi: 2.8.2014 10:16

Paralel’in usulsüz dinleme işlemlerini mercek altına alan müfettişler, çalışmalarının takip edilmemesi için olağanüstü önlemler aldı. Müfettişler bunun için steril odaya konulan internetsiz bilgisayarda flash bellek üzerinden çalıştı.


17-25 Aralık yargı darbesi girişiminin ardından deşifre olan paralel yapıyla ilgili savcılık soruşturması sürüyor. Paralel yapının emniyet teşkilatı içindeki uzantılarının 2008-2014 yılları arasında imza attığı usulsüz dinleme ve izlemelerin soruşturulması için bir heyet oluşturuldu. İçişleri Bakanlığı'na bağlı müfettişlerce kurulan özel ekipte istihbarat uzamanları görev yapıyor. Çalışmaları halen devam ekip, ilk hazırladığı raporunu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu. 3 bin sayfalık raporda,toplumun belli katmanlarında ismi ön plana çıkan binlerce kişi dinlendiği saptandı.

Şahsi telefonlar da giremez

Usulsüzlükler bir bir ortaya çıkaran müfettişlerden ve uzman istihbaratçılardan oluşan özel ekip kendisini koruma altına almayı da ihmal etmedi. Paralel yapının emniyet içindeki uzantılarının her yere sızdığını ve teknik aletleri çok iyi takip ettiğini dikkate alan özel ekip çalışma alanları için bir dizi önlemler aldılar.

Steril ortam oluşturuldu

Sadece yetkisi olan görevlilerin girebildiği odada, daha önce silme işlemi yapıldığından incelenmesi gereken 2008-2014 yılları arasındaki tüm teknik dinleme ve izleme kararları mahkeme arşivlerinden getirtildi. Arşivlerden çıkartılan mahkeme kararları ekibin kullandığı bilgisayarın sabit diskine değil direk olarak flash bellek ortamında depolandı. Müfettişler, verilerin hiçbir şekilde taşınabilir başka bir cihaza kaydedilmesine izin verme, sadece özel flash bellek üzerinden işlem yapılmasını sağladılar. Söz konusu flash disk ise büyük bir titizlikle korunuyor.

'Steril odaya' ekibin kişisel cep telefonları bile alınmadı

Paralel Yapı'nın daha önce birçok güvenli ortama sızmayı başardığını dikkate alalınarak bu sızmaları önleyebilmek için öncelikle müfetişlerin çalışmalarını güvenlik içinde yürüteceği steril bir çalışma ortamı oluşturuldu. Tarama ve veri girişinin yapılacağı ortam ile bilgisayar hiçbir internet ağına bağlanmadı. Sadece tek bir bilgisayarın bulunduğu çalışma ortamında kişisel cep telefonları dahil başka hiçbir teknik cihaz bulundurulmadı.

Kaynak: Helin Şahin/ star gazete