X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Vefa kongresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Vefa kongresi

  • Giriş Tarihi: 28.8.2014

Davutoğlu, Erdoğan'dan genel başkanlık bayrağını alırken yaptığı konuşmada "Bu kadrolar Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber bu yolda yürüyecek. Bu bir veda kongresi değil, vefa kongresidir" dedi

AK Parti'nin 1. Olağanüstü Kongresi'nde Genel Başkan seçilen Ahmet Davutoğlu, Tayyip Erdoğan'ın 12. Cumhurbaşkanı olarak Köşk'e uğurlandığı kongreyi "veda değil vefa kongresi" olarak nitelendirdi. Yeni dönemde yapacaklarını 9 maddelik manifesto ile açıklayan Davutoğlu, şu mesajları verdi:

VEFA BORCUMUZU BİLİYORUZ:
Sayın Cumhurbaşkanımız bir veda kongresidir dedi. Bu bir veda kongresi değil, bu bir vefa kongresi, ahitleşme kongresi. Cumhurbaşkanımıza vefa borcumuzu ödüyoruz. Bütün kadrolarımız onun dik yürüyüşünün devamı için her şeyi yapmaya hazır ve nazırdır. Bir büyük Yeni Türkiye yürüyüşünün arifesindeyiz. 12 yıllık birikimimiz var. Bu tarihi yürüyüş daha ilk aşamadadır. AK Parti hareketini hedefe ulaştırmak için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız.

ARAMIZA KİMSE FİTNE SOKAMAZ:
Hiçbir güç, hiçbir fitne bu saflara fitne sokamaya gücü yetmeyecektir. Son 12 yıl içinde büyük bir inşa yaptık. 600 yıl önce o zamanlar 100 yaşında olan devletimizin otoritesi parçalanmıştı. O dönemde güçlü bir irade kendini gösterdi. İstanbul'un kapıları bu aziz millete açıldı. 600 yıldan sonra 2001'de Türk devleti büyük çıkmaza girmişti. AK Parti hareketi yeni bir medeniyet ihyası için ayağa kalktı.

YENİ TÜRKİYE'NİN TEMELİ ÖZGÜVEN:
Yeni Türkiye'nin psikolojik temeli özgüvendir. Ulaşımda, sağlıkta büyük başarılar sağlandı. Bu özgüven biz de oldukça, AK Parti kadroları kendine güvendikçe kimse bu yürüyüşe dur diyemeyecek. 2013'teki gezi olayları, 17-25 Aralık kumpasları kuruldu. Çok şey söylediler. 'Bunlar rüya görüyorlar' dediler. Biz bir rüya görüyoruz, yeni bir Türkiye rüyası görüyoruz. Bu rüyayı göremeyenler utansın.

ÖTEKİLEŞTİRME YOK:
Bizim iktidar olduğumuz Türkiye'de kimse ötekileştirilmeyecek. Eşit vatandaşlık kanunu benimsenecektir. Özgürlüğü garanti edilmemiş insanın onur duyması mümkün değil. Özgürlükler AK Parti sorumluluğu altındadır.

#Sayfa#


ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞARIYA ULAŞACAK:
AK Parti'nin en büyük başarısı bu milleti tek bir yürek haline getirmiş olmasıdır. Çözüm sürecini başarıya ulaştırana kadar bize uyku haramdır.

SANDIĞIN EMANETİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ:
Sandığın emanetine sahip çıkacağız. AK Parti'nin en büyük devrimi milli irade devrimidir. Amir olan millettir. Yeni anayasa milletin önünü açacaktır.

İHTİLAF ÇIKMAZ:
Seçilmiş Cumhurbaşkanı, seçilmiş Başbakan arasında, gücünü milletten alanların arasında, dava arkadaşları arasında ihtilaf çıkmaz heveslenmesinler. Paralel devlet yapısı fetret isteyen bir yapıdır. Kim ve ne niyetle olursa olsun devlet otoritesinin parçalanmasına bir daha izin vermeyeceğiz. Milletin seçtiği siyasi otoriteye şantaj yapmak apaçık ihanettir. Bunlar ter dökmeden devleti ele geçirmek isteyen zihniyettir.

BÜTÜNLEŞMİŞ ÇIKACAĞIZ:
Bürokrasiyi ele geçirmek isteyenler hiçbir şekilde devletimize nüfuz edemeyecekler. Milletin emrindeyiz. En önemlisi ahlak restorasyonudur. Bizim için siyaset ahlak ve erdem meselesidir. Bu salondan çıkarken daha da birleşmiş, daha da bütünleşmiş şekilde çıkacağız.

#Sayfa#


SADAKATİMİZ DAVAMIZADIR:
Sadakatimiz davamızadır. Bundan sonra musalla taşına kadar sürecek olan adresin adıdır AK Parti. Başbakan olarak vatandaşımıza uzanan, tüyü bitmemiş yetimin hakkına uzanacak eli kardeşimiz olsa kırarız.

HSYK SEÇİMLERİ:
12 Ekim'de HSYK seçimleri var. Birileri şöyle düşünüyor ve diyorlarki, 'Eğer kendi otoritemizi kurarsak, tek bir fikre, düşünceye ya da çevreye ait HSYK oluşturursak, bu milletin seçtiği siyasi irade üzerinde Demokles'in Kılıcı gibi durur'. Hiç heves etmesinler hiçbir kılıç milletin iradesinden daha güçlü değildir. Hiçbir güç milletin iradesini aşamaz.

ERDOĞAN'IN HAYAL ETTİĞİ TÜRKİYE:
Bu Türkiye bir şiir okudu diye Pınarhisar cezaevine yürürken bugünleri hayal eden Erdoğan'ın Türkiye'sidir. Bundan sonra kimse siyasi kadrolara Menderes'e yapılan muameleyi yapamayacaktır."

İHTİLAFSIZ SEÇİM:
Hiçbir ihtilaf olmadan, farklı bir izlenim olmadan birlik beraberlik sayesinde devir teslim oldu. Türk demokrasi tarihinde ilk kez böyle bir devir teslim yapıldı. Davutoğlu genel başkan seçilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında ise "İlk hedef 2015. İnşallah 2015 seçimlerinde çok güçlü bir destekle, Anayasa'yı değiştirecek çoğunlukla Meclis'e gelmemiz mümkün olur. Altın ölçeğinde değerli 4 yılımız olacak. Ben bunu başaracağımıza inanıyorum" dedi. Milletten sonra en büyük desteklerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çankaya'daki varlığı olacağını belirten Davutoğlu, "Seçilmiş başbakan ve seçilmiş cumhurbaşkanı ile gerçek anlamda sıçrama dönemi yaşayacağız" dedi.

#Sayfa#


İNSANİ VE VİCDANİ DIŞ POLİTİKA
Bizim dış politikamız insani, vicdani diplomasiye dayanır. Gezi, 17-25 Aralık kampanyalarının bir tek anlamı vardır. Türkiye çok oldu, mevzilerine geri çekilsin. Eskiden olduğu gibi dış politika problemleriyle uğraşsın. Heveslenmesinler. Hiçbir mevziden geri çekilmeyeceğiz. Filistinlileri, Ortadoğu'da, Balkanlar'da kardeş halkları yalnız bırakmayacağız.

'SÜRDÜRMEYEN ÇIRAK UTANSIN'
Davutoğlu, Erdoğan'a Mustafa Cemil Efe'nin imzasını taşıyan bir hat tablosu hediye etti. Üst kısmında "Ve La Galibe İllallah" yani "Allah'tan başka galip yoktur" yazan tabloda Necip Fazıl Kısakürek'in 'Utansın' şiirinden şu dizelere yer verildi: Tohum saç, bitmezse toprak utansın / Hedefe varmayan mızrak utansın / Hey gidi küheylan koşmana bak sen / Çatlarsan doğuran kısrak utansın / Ustada kalırsa bu öksüz yapı / Onu sürdürmeyen çırak utansın / Ey binbir danede solmayan tek renk / Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın. Eserin zemininde ise "Sabreden zafere ulaşır" anlamına gelen "Men Sabera Zafera" hadis-i şerifi karalama tekniğiyle yazıldı.

FİRST LADY'LER BEYAZ GİYDİ
Emine Erdoğan ve Sare Davutoğlu kongreye beyaz kıyafetlerle geldi. Tayyip Erdoğan ile Ahmet Davutoğlu da koyu renk takımları ve bordoya çalan kırmızı kravatları tercih etti. Kongrenin açılışından bitimine kadar geçen 7.5 saat boyunca salondan ayrılmayan Erdoğan, sıcak nedeniyle gömlek ve kravatını değiştirdi.
'MUKADDES BAYRAK ASLA YERE DÜŞMEYECEK'
Kongre açılışında partililere hitap eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti'nin 12 yılda Türkiye'de bütün rakamları değiştirdiğini, kalkınma mücadelesini kesin bir zafere ulaştırdığını söyledi. Soylu, "AK Parti'nin banisi olarak bugün bizlere emanet ettiğiniz bu mukaddes dava bayrağı asla yere düşmeyecek, yere düşürülmeyecektir. Bütün dünya bilmelidir ki bundan sonra nerede olursanız olunuz, hangi görevi deruhte ederseniz ediniz, derinliklerin dibine kadar sizinle birlikte olacağız" dedi.