X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gülen'i bize verin ya da sınırdışı edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gülen'i bize verin ya da sınırdışı edin

  • Giriş Tarihi: 5.9.2014

Cumhurbaşkanı'ndan, NATO zirvesine giderken kritik mesajlar: Casusluk örgütü kurmuşlar. Merkezi de Pensilvanya... ABD'ye 'Madem stratejik ortağız ya deport edin ya da bize verin' diyoruz.

Muhalefete daveti yaparım. Geldiler geldiler, yoksa kusura bakmasınlar. Genelkurmay Başkanı ile medya üzerinden konuşmam. Çözüm sürecindeki kararlılığımız aynen sürecek.


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile bugün yapacağı görüşmenin içeriğine ilişkin önemli ipuçları verdi. Obama ile paralel yapının Pensilvanya'daki liderinin iadesini de konuşacağını belirten Erdoğan, NATO Zirvesi'ne katılmak üzere Galler'e geçişinde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı:

ABD Başkanı Obama ile görüşmede neler gündeme gelecek?
Irak ve Suriye'deki gelişmeleri, İsrail-Filistin ateşkesinin sürekliliğini ele alacağız. Ayrıca paralel yapı konusu da var.
Paralel yapıyla ilgili Obama'ya ne diyeceksiniz?
Adeta bir casusluk örgütü oluşturmuşlar. Bu işlerin odaklandığı merkez Pensilvanya. Madem stratejik ortağız, siz nasıl bizden zaman zaman bazı teröristleri istiyorsunuz, biz de veriyorsak şu an biz de diyoruz ki, "Ya bunu deport (sınırdışı) edin ya da bize verin." İdare edecekse buradan idare etsin, siyasete soyunacaksa burada soyunsun.

HUKUKİ TEMİZLİK HAREKÂTI


Türkiye'de, "Elde bilgi-belge olmadan ne yapacaksınız?" diyenler var…
Bu ülkenin Başbakan'ı, bakanları dinlendi. Bundan daha büyük belge olur mu? Yazışmalarda, "Dönemin Başbakanı" ifadesi yer alıyor. Kabineler oluşturuldu. Şu anda bütün elektronik cihazları kaçırarak delilleri yok etme noktasındalar.
Paralel yapıyla mücadelede dirençle karşılaşıyor musunuz?
Kendi mensupları dışında görmüyoruz. Bundan sonra da şahsım başta olmak üzere bu işin takipçisi olacağız. Asla taviz vermeyiz. Bu tür olayların bir takvimi olmaz. Hukuki çerçevede bir temizlik harekâtı başlamıştır.
Bir polis şefi, "Tedbir alıyoruz ama arkadan Polis Akademisi'nden Çin ordusu gibi geliyorlar" dedi...
O artık tarih oldu. Polis akademisiydi, polis kolejiydi masaya yatırıyoruz. Buraya bazı yenilikler gelecek.
#Sayfa#
ORGENERAL ÖZEL'E SİTEM

Yargı yılı resepsiyonunda AYM Başkanı Kılıç, "İmzasız ihbar mektuplarıyla işlem yapamayız. İnsanları fişliyorlar" dedi. Benzer bir ifadeyi 30 Ağustos resepsiyonunda Genelkurmay Başkanı da paylaştı.
Şu anda ne AYM Başkanı ne de Genelkurmay Başkanı ile ilgili değerlendirmeye girerim. Genelkurmay Başkanı ile medya yoluyla konuşmak istemem. Keşke böyle bir açıklama yapmasaydı. Bizimle paylaşsaydı daha isabetli olurdu. Ama her şey imzalı mektuplarla takibe alınmaz. İhbar mektubunu gönderen kişi kişisel endişelerle imza koymamış olabilir. Ne fişlemesi? Fişlemeyi bundan önce emniyet istihbarat yaptı. O fişler elimize geçti.

'BU FAKİRİN PROJEDE KATKISI VAR'

Devlet Başkanı olarak çözüm sürecine nasıl katkı vermeyi düşünüyorsunuz?
Çözüm sürecinde kararlılığımız aynen devam edecek. Süreç bildiğim kadarıyla Bülent (Arınç) beyin üzerinde. Kamu Düzeni Müsteşarlığı ise İçişleri Bakanlığı'na bağlandı. Bunların hepsi Başbakan'a bağlı olup, Başbakan'ın pas ettiği görevlerdir. Burada bir önemli konu da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Başbakanımıza bağlanmasıdır. Diyanet'in manevi konumunu iade-i itibar noktasında yüceltmek için böyle bir değerlendirme yapmışlardır. O da o görevi yardımcılarından birisine verecektir.
Çankaya'nın Başbakanlığa tahsisi güçlü Başbakan için mesaj mı?
Zayıf veya güçlü başbakan konusu fiziki imkânlarla alakalı değil. Söğütözü'ndeki Cumhurbaşkanlığı sarayına taşınmamızın akabinde, Başbakanlığın bazı törenler ve resepsiyonlar için Çankaya'yı kullanmasına izin verebiliriz. Zira Başbakanlığın resepsiyon verecek yeri yok. Bizim resmi konutta misafirlere yemek verdiğimiz yer de yakışmıyor. Dar ve şık değil. Yeni Türkiye bir şeylerle kendisini ortaya koymalı. Cumhurbaşkanlığı makamı yeni binada çok farklı şekilde düzenlendi. Proje üzerinde bu fakirin çok katkısı var. Ankara bir Selçuklu başkenti mesajı vermemiz lazım. İçerde Osmanlı motiflerine dikkat ettik. Akıllı bina olarak tasarlandı. Büyük devlet olmanın gerekleri.
30 Ağustos, 29 Ekim törenlerinde değişiklik düşünüyor musunuz?
Durun, daha dün bir, bugün iki... Şimdi hükümetimiz bir program açıkladı. O programı okuyacağım. Başbakanımızla programı görüşeceğim. Muhalefet programı pek beğenmediyse de ben beğeniyorum. Bu hükümet eski Türkiye'yi bir kenara bırakıp yeni Türkiye'yi inşa etmenin özlemi içinde olan bir hükümet. Bunlar hâlâ eski Türkiye'de kalmış. Adam kalkıp da anayasa ve içtüzüğün bulunduğu kitapçığı parlamento başkanına fırlatacak kadar kendinden geçiyorsa bu demokratik bir ülkenin yansıması olarak konuşulamaz. Ondan sonra oranın genel başkanı kalkıp bu meşru müdafaa diyor. Meclis Başkanı beyefendilerin üstüne mi saldırdı?
Sayın Demirtaş, "Cumhurbaşkanı ile düzenli olarak görüşürüm" derken, Kılıçdaroğlu, "Savaş dışında görüşmem" dedi. Ne diyorsunuz?
Demek bunlar savaş bekliyorlar. Makamın gerektirdiği bir davet, 2 davet, 3 davet yaparız. Geldiler geldiler, gelmediler ondan sonra davet edecek halimiz yok. Burası sıradan bir makam değil. Halkımızla, uluslararası camia ile iç içe olacağız. Ay sonunda BM Genel Kurulu var. Ondan sonra Türkiye-Afrika zirvesi var. Bu yıl G-20'ye Ahmet Bey katılacak. Biz ayrıca Afrika'yı ve Güney Amerika ülkelerini dolaşacağız. İşadamlarımızla birlikte gideceğiz ve 2015'e Türkiye için çok canlı bir yıl olarak başlayacağız.
#Sayfa#
Biz bu partinin anası konumundayız'

"Tüm işlerimizi istişare ile yaparız. Bütün birimlerle istişarelerimi yaparak genel başkan adayımızı açıkladım. Genel başkan adayımız oybirliğiyle seçildi. Sonra Başbakanımız kabineyle ilgili teklifini getirdi, gayet iyiydi. MKYK ve MYK ile ilgili kanaatlerimiz alındı. Orada doğuşundan itibaren bir emeğimiz var. Biz bu partinin anası konumundayız. Görevden ayrılan arkadaşlarımızın herhangi bir sıkıntı meydana getirmediğini görmekle mutlu oldum. Hükümetin başarısı ülkenin, milletin kâr hanesine yazılır. Benim görevim de kâr hanesine yazılacak hizmete yardımcı olmak."

Adli Yıl açılışı için yeni düzenleme

"Yargıtay Başkanı, Yargıtay'ı kendisi idare etmiyor. Kendi ifadesi budur. Bana yaptığı ziyarette söylemiştir. Sizin konuşma metninizi Başkanlar Kurulunuz hazırlayabilir. Ama Yargıtay Başkanı "Başkanlar Kurulu hazırladı. Sadece spikerliğini yaptım" derse bu çok ayıp olur. Demek ki sen o konuşmayı kabullendin ve çıktın konuşmayı yaptın. Bu ne demektir? Sen yargı olarak yasama ve yürütme organlarına karşı tavır takınıyorsun. Özellikle Barolar Birliği Başkanı'nın buralarda yasal olarak konuşma yetkisi yoktur. Ne diyor? "Başkanlar Kurulu kararı" diyor. Adama sormazlar mı, "Sen neyin başkanısın?" Adalet Bakanımız da "Yasama yılı başladığında bu konuyla ilgili bir karar çıkaracağız" dedi. Gelişmiş ülkelerde böyle adli açılış yılı yok.
Bazı Avrupa ülkeleri Suriye'ye geçişlerle ilgili Türkiye'yi suçluyor. Bu konuyu NATO'da görüşecek misiniz?
Büyük ihtimalle onlar da gündeme getirir. Bizim bu geçişlerle ilgili tavizimiz yok. Terörle ilişkisini tespit ettiklerimizi yakaladığımız anda sınır dışı ediyoruz. Nitekim 4 binin üzerinde isme Türkiye giriş yasağı uyguluyoruz.

'Davutoğlu bence tutmuştur'

Uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyasi bir virtüöz olarak Sayın Davutoğlu'nun kongre konuşmasını izlerken, 'Tamam bu iş oldu' dediniz mi?" sorusuna, "Bu iş tutmuştur. Hayırlı olsun" yanıtını verdi.