X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Korkmayın adil yargılama olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Korkmayın adil yargılama olur

  • Giriş Tarihi: 7.9.2014

AYM, Gezi eylemleri sırasında yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın ailesinin "Davanın Kayseri'ye nakledilmesi nedeniyle adil yargılama yapılmayacağı" yönündeki başvurusunu reddetti

Korkmaz'ın babası Şehap Korkmaz, oğlunun yaşamını yitirmesiyle ilgili davanın Eskişehir'den Kayseri'ye nakledilmesinin adil yargılanma hakkının ihlali anlamına geldiğini belirterek, bu yöndeki hak ihlalinin tespiti için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurmuştu. Baba Korkmaz, oğlunun ölümünden sorumlu tutulan polislerle ilgili davanın Adalet Bakanı'nın talebi üzerine Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi'nin kararıyla Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildiğini, Yargıtay 6'ncı Ceza Dairesi'nin de bu karara karşı yapılan itirazı reddettiğini dile getirmişti. AYM 2'nci Bölümü, baba Korkmaz'ın başvurusunu, "adil yargılama hakkının ihlali dava sonunda ortaya çıkar" diyerek "başvuru yollarının tüketilmemiş olması" nedeniyle reddetti. Kararda şöyle denildi: "Devletin yaşam hakkı konusundaki yükümlülüğünün usulü yönüne ilişkin davada, yargılamanın adil, etkili ve tarafların katılımına açık bir biçimde yürütülüp yürütülmediğinin değerlendirilebilmesi için öncelikle ve kural olarak yargılama sürecinin sonuçlanması gerekir." Kararda, davanın güvenlik gerekçesiyle Kayseri'ye nakledilmiş olduğunun da altı çizildi.

AİHM DE ÖYLE DİYOR

AYM kararında, AİHM'nin "Olayla ilgili soruşturma ulusal makamlarca durdurulmamış, geçen süre ve yargılamanın seyri soruşturmanın etkisiz kabul edilmesine neden olacak belirtiler göstermemektedir" görüşünü de paylaştı. AYM, "AİHM'nin vardığı bu sonuçtan farklı bir sonuca ulaşılmasını gerektirecek bir değişiklik olmamıştır" dedi. Karara muhalif kalan üye Osman Paksüt ise, Adalet Bakanı'nın bir davanın nakledilmesini isteme hakkının olmaması gerektiğini, vurguladı.