X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İhmal ortada kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İhmal ortada kaldı

Mecidiyeköy'de 10 işçiye mezar olan asansör faciasında sorumluluğu kimse üstlenmedi. Proje sahibinden sonra iş güvenliği ve asansör firmaları da 'ihmal' iddialarını reddetti

Asansör faciasında 'ihmal' ortada kaldı. Torunlar İnşaat şirketinin sahibi Aziz Torun, yaptığı basın açıklamasıyla yasal tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini açıklayarak kusurlarının olmadığını iddia etmişti. Dün de, şantiyede iş güvenliğini sağlayan NCA firması ile asansörlerin bakım-onarımından sorumlu Geda-Majör firmasından açıklama geldi. Şantiyenin iş güvenliğinden sorumlu NCA firması "tüm haksız ve mesnetsiz iddiaları reddediyoruz" açıklaması yaparken, asansörlerden sorumlu Geda-Majör firması da, asansör sisteminin işletilmesinin sözleşme dışı olduğunu açıklayarak suçlamaları reddetti.

ADLİ MERCİLERE DESTEK
İş Güvenliği firması NCA:
Yargıya intikal eden konu hakkında adli makamlar tarafından başlatılan soruşturma halen devam etmektedir ve şirketimiz tarafından sorumluların ortaya çıkarılması konusunda adli mercilere her türlü destek verilmektedir. Şirketimizin itibarını zedeleyici bir nitelik taşıyan ve gerçeği hiçbir surette yansıtmayan tüm haksız ve mesnetsiz iddiaları reddediyoruz" NCA'nın Soma'da 301 kişinin can verdiği madenin denetçiliğini yapmadığı vurgulanan açıklamada, madenin sahibi Alp Gürkan'ın ortağı olduğu Spine Tower Residence'nin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütüldüğü ise doğrulandı. Açıklamada, "Spine Tower Residence inşaatı projesi, iş sağlığı ve güvenliği yönünden herhangi bir ölümlü veya ciddi yaralanmalı iş kazası olmadan bitirilmiştir" denildi.
Asansör Firması Geda- Majör: Mesai saatleri içinde iki uzman personelin sürekli olarak inşaat alanında bulunduğu ancak kazanın Cumartesi günü ve mesai dışında yaşandığını açıklayan firma, asansör sisteminin işletilmesinin sözleşme dışı olduğu belirtildi. Açıklamada "Savcılık soruşturmasının sonucunu bizler de beklemekteyiz" denildi.

2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Asans ör firmasının 2 görevlisi gözaltına alındı. Bazı şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Bilirkişi ise kaza raporunu yazıyor
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mecidiyeköy'deki rezidans inşaatında 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin açıklama yaptı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada olayla ilgili 2 kişinin gözaltına alındığı, bazı şüpheliler hakkında da yakalama kararı verildiği belirtildi. Gözaltına alınanların şantiyede görevli asansör firmasının yetkilileri T.D. ve A.A. olduğu öğrenildi. Başsavcılık, olaydan hemen sonra gözaltına alınarak serbest bırakılan 8 kişiyle ilgili 'Olayın şüphelileri cumhuriyet savcısı ile talimatıyla serbest bırakıldı' iddialarına da açıklık getirdi. Gözaltına alınarak serbest bırakılan 8 kişinin şüpheli olarak gözaltına alınmadığı, olayın oluş şekline ilişkin bilgilerinin alındığı vurgulandı

10 İŞÇİ VE BİN 250 KG YÜK
Açıklamada kazaya ilişkin detaylar yer aldı. buna göre asansörde bin 250 kilogram ağırlığında kartonpiyer yüküyle birlikte 10 işçi 32. kattan zemin kata çakıldı. Çakılmadan sonra tavandaki motor ve ağır metal parçaları işçilerin üzerine düştü.

BİLİRKİŞİ RAPOR HAZIRLIYOR
Başsavcılık nöbetçi cumhuriyet savcısının olayın ardından şantiyede incelemelerde bulunduğunu belirterek ölenlerle ilgili kimlik tespitiyle otopsi işlemlerinin de tamamlandığını açıkladı. Olayla ilgili alanında uzman 3 makine mühendisi, 2 elektrik mühendisi, 1 inşaat mühendisi, 1 iş güvenliği uzmanından oluşan 7 kişilik bilirkişi heyetinin de incelemeleri tamamladığını belirten Başsavcılık, gerekli raporların hazırlanması için heyete süre verildiğini duyurdu. Açıklamada daha önce gözaltına alınan 8 kişiyle ilgili basında çıkan haberlere de açıklık getirildi. Savcılık, 8 kişinin 'şüpheli' olduğu için değil, olayla ilgili 'tanık ifadelerinin alınması için' gözaltına alındığını ve ifadelerin alınması sonrasında serbest bırakıldığını belirtti.

TAKSİRLE ADAM ÖLDÜRMEKTEN YARGILANACAK

Asansör faciasının yaşandığı rezidans inşaatının güvenliğini sağlayan Nitelikli Cevaplar Akademisi (NCA) İş Sağlığı ve İş Güvenliği Merkezi adlı şirketin yetkilileri "taksirle adam öldürmek" suçundan yargılanabilir. Uzmanlara göre şantiyedeki eksikliklerden A Sınıfı iş güvenliği uzmanları otomatikman yüzde 25 kusurlu. Mesai saati dışında da iş güvenliği uzmanı bulunmasının zorunlu olduğunu söyleyen uzmanlara göre bu ve diğer sorumlulukları yerine getirmeyenler, 'taksirle adam öldürmeye neden olmaktan' yargılanabilir.

PROTESTO ETTİLER
Asansör faciası sonrasında Torunlar şirketine bağlı işçiler çalışma koşullarını protesto etti. Basın açıklaması yapan işçiler, yemeklerin kurtlu, çalışma koşullarının da kötü olduğunu söyledi. Bazı gruplar da ellerinde siyah bayraklarla eylem yaptı.

BAŞBAKANLIK TEFTİŞ KURULU ARAŞTIRACAK
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazasıyla ilgili "Başbakanımız, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu görevlendirdi" dedi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuyla ilgili soruları yanıtlayan Arınç, "Bildiğiniz gibi bundan 3 yıl önce çok büyük bir özenle çıkardığımız İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bu geçtiğimiz 3-4 yıl içerisindeki uygulamaları ve verimlilik analizi yapılmak suretiyle; bir eksiklik var mıdır, böyle bir olay vukua geldiğinde kimler hangi noktalarda sorumluluk alabileceklerdir, bunları Başbakanlık Teftiş Kurulu'na çok özenli bir şekilde hazırlanması için Sayın Başbakanımız talimatlarını vermişlerdir" dedi. Arınç, hayatını kaybeden işçilerin kanunen şehit sayılmayacağını da söyledi.

ŞANTİYE DURDU İŞÇİLER AYRILDI
Torunlar GYO, asansör kazasınının meydana geldiği şantiyede süresiz, diğer şantiyelerde ise bir hafta tüm faaliyetin durdurulduğu açıkladı. Açıklamayla birlikte şantiyeyi terk eden İşçiler, valizleriyle memleketlerine hareket etti.

#Sayfa#

GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ
Daha önce de bir işçiye mezar olan o şantiye ile ilgili bilirkişi raporu faciayı haber vermiş: Denetim yetersiz, uzman teknik eleman ise bulunmuyor
Mecidiyeköy'de 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın yaşandığı şantiyede, 5 ay önce de işçi Erdoğan Polat'ın sepetten düşüp ölmesi ile ilgili bilirkişi raporu ortaya çıktı. Rapor, facianın 5 ay önce "geliyorum" dediğini ortaya koydu. İTÜ'den Doç. Dr. Selman Bayoğlu'nun hazırladığı bilirkişi raporunda inşaattaki aksaklıklar, eksiklikler ve yapılması gerekenler tek tek sıralandı. Ancak ders alınmayınca 5 ay sonra tüm Türkiye'nin yüreğini yakan facia meydana geldi. İki alt işveren (taşeron) şirketinin 4 yetkilisine "taksirle adam öldürmek" suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle açılan davayla ilgili İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selman Bayoğlu'nun hazırladığı 8 Mayıs 2014 tarihli bilirkişi raporunda eksiklikler şöyle anlatıldı:

TEKNİK ELEMANI YOK

Ali Sami Yen Stadı'ndaki Torunlar GYO şantiyesinde kaplama işini Çuhadaroğlu firması yürütüyordu. Etkin Hareketli Vinç Sistemi İmalat Sanayi şirketi ise şantiyede makinelerin kurulumu ve arıza bakım işlerini yapıyordu. Erdoğan Polat'ın öldüğü olayda maktulün binmiş olduğu sepetin bağlantıları yeterli değildi. Bu yüzden sepet düştü.
Ayrıca, bu sistemin kurulması sırasında işin organizasyonunu ve denetimini yapacak uzman teknik eleman yoktu. Sistemin güvenli olması için bu işi yapanlar eğitilmedi. İşi takip edecek yetkili bir teknik eleman bulundurulmadı. Dış cephede hareket edecek sepetin askı donanımlarının ve bunların sepete bağlanmaları güvenli olması gerekirken bunlar yapılmadı.
Maktül Erdoğan Polat da montaj işinde çalışan bir elemandı. Ancak sepetin can halatının bağlanmasını beklemesi lazımken bu halat bağlanmadan sepete bindi. Alt işveren Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin şantiye şefi Burak Yüksel de bu sistemi takip ve organize edecek teknik eleman olup olmadığını kontrol etmedi.

AMİRLER KUSURLU BULUNDU

Torunlar GYO İnşaatının kamp amiri Fuat Tuzcuoğlu da koordinatör atayarak alt işverenlerin yapılan işleri mevzuat hükümlerine uygun olarak yapmalarını takip ettirmedi. Buna göre Etkin Hareketli Platform Ltd.Şti'nin Cephe Sistemleri Müdürü Faik Çağrı Hatipoğlu ile bu firmanın montaj sorumlusu Murat Şahin asli kusurlu sayıldı. Çuhadaroğlu firmasının şantiye şefi Burak Yüksel ile Torunlar GYO'nun kamp amiri Fuat Tuzcuoğlu ve maktül Erdoğan Polat tali kusurlu görüldü.

GERİDE HÜZÜN KALDI
Giresunlu Murat Usta ve Bilal Bal (23) kazada hayatını kaybetti. Bal'ın düğün için para biriktirdiği, hasta kardeşine baktığı öğrenildi. 8 aylık evli Murat Usta da bir ay sonra baba olacaktı. Sivaslı Menderes Meşe'nin ise 2 yıldır İstanbul'da çalıştığı ve annesini 9 ay önce kaybettiği öğrenildi. Kazada Ferdi ve Tahir Kara kardeşler de birlikte ölüme gitti. Cengiz Bilgi de Bursa'dan İstanbul'a gelerek kazada yaşamını yitirenlerden oldu. Tunceli'den İstanbul'a gelen Hıdır Ali Genç'in okula hazırlık için şantiyede çalıştığı öğrenildi.

TOPRAĞA VERİLDİLER
Kazada hayatını kaybeden işçiler memleketlerinde toprağa verildi. İşçilerden Vahdet Biçer (28) Manisa Akhisar'da, Cengiz Tatoğlu Zonguldak'ta toprağa verildi. Cengiz Bilgi'nin cenazesi Bursa'da, Murat Usta Giresun'un Dereli ilçesi Sarıyakup köyünde, Bilal Bal (23) Giresun'un Ahırcık köyünde son yolculuklarına uğurlandı.

DEVLETİN ZİRVESİNDEN BAŞSAĞLIĞI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asansör kazasında ölen işçilerin ailelerini telefonla arayarak taziyelerini iletti. Kazanın Türkiye'yi yasa boğduğunu belirten Erdoğan, olaya ilişkin adli ve idari soruşturma başlatıldığına da dikkati çekti. Başbakan Ahmet Davutoğlu da aileleri telefonla arayarak başsağlığı diledi. Bu arada Başbakanlık kaynakları, işçilerden Hıdır Ali Genç'in babası Mustafa Genç'in Davutoğlu'na tepki gösterdiği haberlerinin asılsız olduğunu bildirdi.