X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hava koridoru kapanacak tampon bölge kurulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hava koridoru kapanacak tampon bölge kurulacak

Türkiye IŞİD'le mücadelenin Suriye ayağında, üzerinde ısrarla durduğu 'uçuşa yasak bölge' ve 'tampon' önerilerine son şeklini Köşk'te verdi. Ankara'da, ABD'nin artık bu önerilere sıcak baktığı görüşü hâkim

ABD, IŞİD ile mücadele konusunda ilk kez Türkiye'nin tezlerini kabul etti. Muhaliflerin güvenli bir alanda eğitilmesi kararını önceki gün ABD Kongre'sinin yasama organı olan Temsilciler Meclisi'nden geçiren ABD yönetiminin, çözüm için ilk kez "uçuşa yasak bölge" fikrine yakın olduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşme başta olmak üzere, Erdoğan'ın ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel ile yaptıkları görüşmelerde, ABD yönetiminin Türkiye'nin tezlerine yaklaştığı izlenimi ortaya çıktı. Pazartesi yapılacak BM Genel Kurulu öncesi tüm hazırlıkları tamamlamak isteyen Ankara'da önceki gün Çankaya Köşkü'nde toplanan güvenlik zirvesinde ABD ile New York'ta son kez görüşülecek uçuşa yasak bölge ve tampon bölgenin kapsamı üzerinde çalışıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, toplantıda son hali verilen çalışmalar ile ABD'ye gidecek ve burada yapacağı görüşmelerde Türkiye'nin tezlerini paylaşacak. Türkiye'nin NATO'nun bu konuda sorumluluk alması için de girişimlerde bulunacağı öğrenildi. Ankara'nın bir diğer gündemi IŞİD'in Türkiye üzerinden petrol kaçakçılığı yaptığı iddiaları. Sınırdaki kaçakçılık ile mücadele konusunda yapılanlar detayları ile anlatılacak. IŞİD'in Rakka'dan çıkardığı petrol başta olmak üzere en büyük müşterisinin Esad yönetimi olduğu hatırlatılacak.

ESAD KATLİAMI DURDURACAK

Edinilen bilgilere göre, tampon bölge tamamen Suriye tarafında olacak. Suriye'de uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ile Esad'ın muhaliflere ve özelliklere sivillere karşı katliam silahı olan varil bombaları elinden alınmış olacak. Bu sayede ılımlı muhaliflere alan açılacak. Esad ve IŞİD gibi terör örgütleri arasında sıkışarak neredeyse tükenme noktasına gelen Suriye muhalifleri can bulmuş olacak. Tampon bölge, bölgeye insani yardım için hayati rol oynayacak. İnsani yardımların yanında sınırdaki hareketlilik, bölgede terör örgütlerine katılım ve kaçakçılık büyük oranda kontrol altına alınmış olacak. Tampon bölge konusunda, Irak tarafında Kürt yönetiminin güçlü olmasından dolayı, daha sorunlu olan Suriye sınırı hattına daha çok önem verilecek. Ancak bu sürede Kürt yönetimi ile de işbirliği içinde olunacak.

MÜLTECİLER İÇİN TEDBİR

Toplantının diğer önemli ana gündem maddesi de müdahalenin yol açacağı sınırdaki insan yığılması oldu. Tampon bölgede kurulacak çadır kentler ve yardım hatları da belirlendi. Güneydoğu'daki şehirlerde yeniden mülteci yığılmasının olmaması için alınacak tedbirler belirlendi. AFAD yardımlar konusunda tek sorumlu olurken, mültecilere yardım için uluslararası kuruluşlara çağrı yapılacak.

'ABD ÇOK MAHCUP'
Işid ile mücadelede daha önce de üzerinde ısrar ettiği tezlerini nihayet ABD'ye benimseten Türkiye, kuracağı temaslarla bölgede çözüm için ağırlığını koymaya hazırlanıyor. Nitekim Başbakan Ahmet Davutoğlu önceki gün "IŞİD'in güçlenmesine Suriyeli muhaliflerin desteklenmemesi, uçuşa yasak bölge ilan edilmemesi ve Sünnilerin dışlanması sebep oldu. ABD'ye bunların olacağını iki yıldır anlatıyoruz, şu anda karşımızda çok mahcuplar. Çünkü IŞİD'i güçlendiren uçuşa yasak bölge ilan edilmemesidir" dedi.

TÜRKİYE'YE KOALİSYONDA 'İNSANİ' ROL
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın geçtiğimiz çarşamba günü gazetecilere gönderdiği "IŞİD'e Karşı Uluslararası Girişimler, Suriye ve Irak Halklarına Destek" adlı koalisyon listesinde Türkiye de yer aldı. İlk kez geçen hafta ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD stratejisini açıkladığı gün 40'tan fazla ülkenin IŞİD'e karşı kurulan koalisyonda yer aldığını göstermek amacıyla hazırlanan listeye Kanada, Çek Cumhuriyeti ve Umman gibi ülkeler de eklendi. Listenin Türkiye ile ilgili bölümünde Türkiye'nin Kuzey Irak'a insani yardımlar gönderdiği ve mülteciler için kamplar kurarak IŞİD'e karşı mücadelede insani bir rol oynadığı belirtildi.

SURİYE KONUSUNDA KAFALAR KARIŞIK...

ABD Kongresi'nin yasama organı olan Temsilciler Meclisi, Başkan Barack Obama'ya IŞİD terör örgütüne karşı mücadelede Suriyeli "seçilmiş" ılımlı muhaliflere askeri ekipman ve eğitim desteği için yetki veren düzenlemeyi onayladı. Ancak 156'ya karşı 273 "evet" oyunun çıktığı oylamada, 85 Demokrat ile 71 Cumhuriyetçi'nin "hayır" oyu kullanması dikkat çekti. Bu sonuç IŞİD'e karşı stratejinin başarılı olacağına dair şüphelerin devam ettiği şeklinde yorumlanıyor. Bugün Senato'da görüşülmesi beklenen düzenlemenin burada da kabul edileceği tahmin ediliyor. Demokratlar genel anlamda ABD'nin Ortadoğu'da yeni bir savaş bataklığına sürüklenmesi olasılığından çekinirken, Cumhuriyetçiler ise Obama'nın planının çok sınırlı olduğunu ve IŞİD'i yok etmeye yetmeyeceğini savunuyor. Suriye'de muhaliflere verilecek silahların "yanlış ellere" gideceği konusunda da endişeler var.

#Sayfa#


IŞİD'İN NEW YORK ÇAĞRISI HER YERE POLİS YIĞDIRDI
Işid örgütünün internetten ABD'nin New York kentine yönelik terör saldırısı çağrısında bulunması üzerine, başta kentin ünlü Times Meydanı olmak üzere birçok önemli noktadaki güvenlik önlemleri artırıldı. Kritik noktalarda özel eğitimli personel görevlendiren polis, gelişmiş dedektör ve eğitimli köpekleri önleyici tedbir olarak kente dağıttı. Polis rozeti taşıyan K-9 köpekleri metro vagonlarından, çöp kutularına her yeri aradı.

TEZKERELERE 'HER TÜRLÜ TEHDİT' İFADESİ
Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 2 Ekim'de gelecek olan Irak ve Suriye tezkerelerinin kapsamı, son günlerde Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler dikkate alınarak genişletilecek. 1 yıl daha süreleri uzatılacak olan tezkerelere 'sınırdan gelen her türlü tehdit' ifadesi konulacak. Ancak hükümet, ABD'nin IŞİD'e karşı hazırladığı eylem planına ve kurulacak olan koalisyona katılmaya, örgütün elinde bulunan 49 rehine dolayısıyla sıcak bakmıyor. Bu nedende gelecek olan tezkerelerde IŞİD ile ilgili herhangi bir ifade yer almayacak.

TÜRKİYE SINIRINA GELENLERE TOPRAKLARINDA YARDIM EDİLECEK
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriyeli mülteciler için sınırdaki valilere talimat verildiğini kaydederek, "İlk hedefimiz, bu kardeşlerime bulundukları yerde yardım edebilmek" dedi. Azerbaycan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Suriye ve Irak'taki karışıklıktan kaçarak sınıra gelenlerle ilgili şunları söyledi:
TARİHİ HAFIZALARIMIZ VAR: Hem Suriye'den hem Irak'tan, en ufak bir olumsuz gelişme olduğunda insanlar yönlerini, tarihi hafızalarına da dayalı bir şekilde Türkiye'ye ulaşıp burada güven bulmak istiyorlar.
ÖNCELİKLE SURİYE'DE: Sınır boyundaki valilere talimatlar verildi. İlk hedefimiz, bu kardeşlerime bulundukları yerde yardım edebilmek için sınırda yardım çalışmalarını yürütmek. Sınır boylarında birikmiş kardeşlerimizin hepsine yardım etmeye hazırız. Ancak öncelikli hedefimiz, Suriye sınırları içerisinde mümkün olduğu kadar bu yardımları ulaştırmak. Daha sonra güvenlik konusunda ciddi sıkıntılar çıkarsa, gerekli adımları atarız. Ama şu anda hedefimiz, oradaki ihtiyaçları karşılayacak şekilde valiliklerimizin sınır boylarında gerekli tedbirleri almasıdır.

IRAK GÜÇLERİ IŞİD'E BASKIYI ARTIRIYOR
ABD'nin IŞİD'e yönelik hava saldırılarının ardından, Irak ordusu Bağdat yakınlarında operasyonlarına devam ediyor. ABD savaş uçaklarının vurduğu hedeflere karadan saldıran Iraklı özel harekat güçleri dün 4 militanı ölü ele geçirdi. Suriye'de ise IŞİD'in, ülkenin kuzeyinde Türkiye ile sınır olan 21 Kürt köyünü ele geçirdiği iddia edildi. Suriyeli Kürtler, IŞİD'e karşı Peşmerge'den destek istedi. Çatışmaların sürdüğü, IŞİD güçlerinin çok sayıda kayıp verdiği bildirildi. Bu arada IŞİD ile PYD arasındaki çatışmalardan kaçan çok sayıda Suriyeli, tehlikeye rağmen Türkiye sınırındaki mayınlı araziye girdi. Tel örgülerin bulunduğu alanda bekleyen Suriyelilerin Türkiye'ye geçmesine izin vermeyen güvenlik güçleri, Kürtçe "Buradan ayrılın boşuna beklemeyin, buradan geçişler yasak" şeklinde anons yaptı.