X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Koridor için 3 şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Koridor için 3 şart

  • Giriş Tarihi: 22.10.2014
Koridor için 3 şart
Koridor için 3 şart

Kobani'deki savunma birlikleri bütün Kürt gruplardan oluşacak. Özerklikte emrivakiye izin verilmeyecek. Demokratik Suriye kurulduğunda halk kararına saygı duyulacak

Türkiye' nin topraklarından peşmergenin Kobani'ye geçişine izin vermesinin arka planında ise üç önemli koşul ortaya çıktı. ABD tarafından da kabul edilen koşullara göre; Kobani'de oluşturulacak savunma birlikleri PYD-PKK kontrolüne geçmeyecek. Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi'nin kararı doğrultusunda bütün Kürt gruplardan oluşan bir güvenlik gücü oluşturulacak. PYD'nin demokratik özerklik talebinde emrivakiye izin verilmeyecek. IŞİD terörü son bulduğunda kurulacak demokratik Suriye topraklarında halkların kararına saygı gösterilecek.

SIKI PAZARLIK

Kobani'nin kuşatma altına alınmasının ardından PYD ve diğer Kürt grupların Erbil'de başlayan Duhok'ta devam eden müzakerelerinde yetki paylaşımının çerçevesi netleşti. Zaman zaman Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani'nin de katıldığı müzakereler kapsamında henüz resmi olarak imzalanmasa da Rojava'nın yönetimi konusunda mutabakat metni oluşturuldu. PYD, Ankara'nın da peşmerge geçişi için koşul olarak ortaya koyduğu, kontrolündeki bölgelerde diğer Kürt partileri ile yetki paylaşımına gidecek.

PYD UZLAŞMAYA VARDI

Mesud Barzani'nin girişimleri sonucu iki yıl önce yetki paylaşımını öngören Erbil Anlaşması imzalandı. Ancak PYD bu anlaşmaya uymayarak bu yılın başında Kobani, Cizire ve Afrin'de özerklik ilan etti, Kürt partilerini saf dışı bıraktı. IŞİD saldırılarının ardından Kürt partilerle masaya oturmak durumunda kaldı. 14 Ekim'de Duhok'ta başlayan toplantılarda Suriye Kürt Ulusal Meclisi (ENKS) ve Rojava Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) ve PYD ortak yönetim konusunda uzlaşıya vardı. Siyasi birlikte uzlaşı sağlanırken askeri güç konusunda ise pazarlık sürüyor. PYD Başkanı Salih Müslim, askeri güç konusunu YPG ile görüştükten sonra kararlaştıracaklarını açıkladı. Ankara ise hem yönetim hem askeri güç konusundaki tavrını net bir şekilde hem ABD hem de geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen Müslim'e net bir şekilde iletti. Kobani ve diğer kantonlarda PYD ile birlikte diğer Kürt gruplar da yönetimde söz sahibi olmasına garanti verilecek. Suriye'nin bütünlüğü korunacak.

2 BİN PEŞMERGE GİDECEK

Ankara, bölgenin bütün tehditlerden arındırılmasını isterken, PYD'nin amacının Özgür Suriye Ordusu'ndan farklı olduğu yönündeki hassasiyet korunuyor. ABD'nin Kürt yönetimince gönderdiği silahları ulaştırırken, PKK'ya verilmemesi konusunda da Ankara tavrını net bir şekilde ortaya koydu. Kobani'ye 2 bine yakın peşmergenin gitmesi beklenirken, PKK unsurlarının geçişini önlemek için de kapsamlı bir istihbarat çalışması yürütülüyor. ABD'de de Türkiye'ye, Kobani'yi savunan Kürt grupları arasında ayırım yapılmayacağı, silahların PKK'nın eline geçmemesi yönünde garanti verdiği belirtiliyor.

#Sayfa#


YOL HARİTASINA 4 ŞART
Hükümet, çözüm sürecinin kararlı bir şekilde yürümesi için HDP aracılığı ile hem Kandil hem de İmralı'ya şu dört koşulu iletti: İmralı "mutlak ateşkes" çağrısı yapsın. PKK silahlı mücadeleye son verdiğini açıklasın. Şubat 2015'e kadar silahlar bırakılsın ve kamu düzenini bozan eylemler son bulsun. İmralı'ya HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder giderken, Öcalan 1 Ekim'de yaptığı görüşmede sürece ilişkin somut atılmasını istemişti. Bunun ardından da yol haritasının genel çerçevesi HDP heyeti ile paylaşıldı. Heyet de haftasonu Kandil'e giderek KCK yetkilileriyle bir araya gelerek taslağı değerlendirdi.

KANDİL'E 6 BAŞLIK GİTTİ

HDP heyeti, hafta sonu Kandil'e yaptığı ziyarette hükümetin hazırladığı yol haritasındaki 6 başlığı paylaştı. Hükümetin, sürecin sağlıklı işlemesi için olmazsa olmaz koşulunun "silahların bırakılması" olduğu iletildi. Heyet, kendilerine gösterilen taslak kapağındaki "PKK'nın sınır dışına çekilmesi, silahların bırakılması, Türkiye'ye dönüş, eve dönüşün hukuki boyutu, topluma kazandırma" başlıklarını iletti. Örgüt yönetimi ise bu başlıkların altının doldurulmasını istedi. Kandil, HDP heyeti aracılığı ile yol haritasının açıklanması ve hukuki dayanaklarının oluşturulması durumunda çekilmenin gündeme geleceği mesajını verdi. Pratik adımların ardından çekilme çağrısının yapılabileceğini ifade eden örgüt yöneticileri, İmralı'nın mesajını bekleyeceklerini bildirdi.

İMRALI'DA MUTABAKAT
HDP'ye kapağı gösterilen tasarının İmralı ile paylaşıldığı ve mutabakatın sağlandığı öğrenildi. İmralı'nın mesajının ardından HDP ve KCK yönetiminin yol kesme, adam kaçırma, vergi toplama gibi eylemlere son verme çağrısı yapması bekleniyor. Örgüt, Türkiye'de illegal tek bir faaliyetin kalmayacağı garantisi verip sözüne sadık kalırsa süreç türbülansı atlatacak.

PENTAGON: KARAR MEMNUNİYET VERİCİ

Türkiye'nin peşmergenin geçişine izin vermesiyle ilgili ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Elissa Smith, bunun 'memnuniyet verici' olduğunu söyledi. Smith: Türkiye değerli bir ortak" dedi

#Sayfa#


'TAKDİR EDİYORUZ' "
Türkiye koalisyon için değerli bir ortak" diyen Pentagon Sözcüsü Smith, Anadolu Ajansı'na yaptığı değerlendirmede "Türkiye'nin koalisyon çabalarına katkı sağlamada istekliliğini takdir ediyoruz ve bundan memnuniyet duyuyoruz" ifadelerine yer verdi. IŞİD saldırısı altındaki Kobani'deki Kürt güçlerine havadan 28 konteynır yardım sağlandığını belirten Smith, "Bunların 27'si yerine ulaşırken IŞİD'in hâkim olduğu bölgeye düşen bir konteynır ABD hava saldırılarıyla yok edildi" dedi. Smith, Türkiye'nin 1 milyonu aşkın Suriyeliye ev sahipliği yapması, kaçakçılığa karşı aldığı önlemler de dahil, bundan sonra yapacaklarının da "koalisyonun çabalarına çok önemli katkılar" olarak değerlendirdi. Irak'a 650 milyon dolarlık sevkıyatın hızlandığını söyleyen Smith, Erbil'e 300 tondan fazla silah yardımı yaptıklarını söyledi. '

SİLAHLARI IŞİD ALABİLİR'

Diğer taraftan Ortadoğu Enstitüsü kıdemli uzmanlarından Greg Myre, koalisyon güçlerinin PYD'ye havadan gönderdiği silahların IŞİD'in eline geçebileceği uyarısında bulundu.

'PEŞMERGE HENÜZ GEÇMEDİ'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, peşmerge güçlerinin henüz Türkiye üzerinden Kobani'ye geçmediğini söyledi. Çavuşoğlu, "Görüşmeler devam ediyor. Pozisyonumuzda bir değişiklik yok" dedi. PYD'nin bölgede kendisinden başka bir güç istemediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Başkaları silah versin, biz burada gücümüzü koruyalım, emellerimize ulaşalım anlayışındalar. Peşmergeyi de kendileri için bir tehdit unsuru olarak algılıyorlar" dedi.

'ANKARA, KARARLA ELEŞTİRİLERİ GİDERDİ'
Türkiye'nin, topraklarından peşmergenin Kobani'ye geçişine izin vermesi dış basında geniş yankı buldu. Los Angeles Times, Ankara'nın kararını "O kadar birbiri ile çelişen çıkarlar ve ittifaklar varken Ankara, kabul edilebilir bir orta yolu seçti, yani Irak'taki peşmergelere izin vermek" diye yorumlarken, New York Times ise "Tırmanan uluslararası baskının bir yansıması. Karar, Erdoğan, PKK ile ilgili tutumunu korurken, politikasına yönelik bazı eleştirileri giderme olanağı sağladı" değerlendirmesini yaptı. İngiliz gazetesi Financial Times ise "Türkiye bu kararından karlı çıkabilir. Türkiye sınırları ötesindeki etkisini arttırabilir, Iraklı ve Suriyeli Kürtler arasındaki ayrışmadan çıkar sağlayabilir" ifadelerine yer verdi. Berliner Zeitung: Ankara müttefikleri ile ipleri tamamen koparmamak için kendini ağır da olsa bazı adımlar atmaya zorunlu görüyor. Independent (Patrick Cockburn): "ABD'nin Kobani'ye bir anda artan desteğinin ardında Washington'un IŞİD'in bir zaferi daha kaldıramayacağı gerçeği yatıyor." Rudaw (Erbil): ABD, Suriyeli Kürtler konusunda Türkiye'den farklı bir tutum alıyor.