X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Paralelci polislere YAŞ usulü emeklilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Paralelci polislere YAŞ usulü emeklilik

  • Giriş Tarihi: 28.10.2014
Paralelci polislere YAŞ usulü emeklilik
Paralelci polislere YAŞ usulü emeklilik

Emniyet'in kritik noktalarındaki Paralel çete polislerinin, TSK'da uygulanan YAŞ kararları yöntemiyle emekliye ayrılmaları sağlanacak

Hükümet, Emniyet'te yoğunlaşan Paralel yapılanmaya darbe vuracak kritik bir düzenlemeye gidiyor. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Teşkilatı Kanunu'nda değişiklik yapmayı planlıyor.

Hazırlığı yapılan düzenleme yasalaşırsa üst rütbelerde bulunan ve gençlerin önünü tıkayan, Paralel yapıya yakınlığıyla bilinen rütbeli polisler ve emniyet müdürleri kadrosuzluk gerekçesiyle emekliye sevk edilecek. TSK'da uygulanan bu yöntem Yüksek Askeri Şûra kararlarıyla gündeme geliyordu. Askeriyede disiplinsizlik gösteren ya da kadrosuzluktan görev alamayan personel YAŞ kararlarıyla emekliye sevk edilebiliyor. Kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen personel gerçek emeklilik yaşına kadar özlük haklarını koruyor, maaş almaya devam ediyor.

Emniyet'te de benzer düzenlemeye gidileceği, emekli edilen personelin emeklilik yaşı gelene kadar maaş almaya ve özlük haklarını korumaya devam edeceği belirtiliyor. Düzenlemenin nitelikli ve başarılı personelin terfisine imkân tanıyacağı vurgulanıyor. Kaynaklar, söz konusu düzenlemenin "bozulan emniyet piramidini düzeltmek" için yapılmak istendiğini belirtiyor. Kaynaklar Paralel yapının Emniyet'in üst rütbelerinde kadrolaştığına, personel piramidinin bozulduğuna dikkat çekiyor.

Bu düzenlemeyle rütbe ve pozisyonlarda oluşan aşırı yığılmanın önüne geçilmeye çalışılacak. Aynı zamanda düzenleme ile İçişleri Bakanlığı'nın görevden aldığı kritik noktalardaki Paralelci polislerin, yine Paralel yapıya yakın yargı mensupları sayesinde göreve iadesinin de önüne geçilecek. Emeklilik sistemi devreye girdiğinde Paralel polislerin bu silahı elinden alınmış olacak.

Söz konusu mevzuat değişikliğinin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı iç güvenlik paketine alınıp alınmayacağı ise değerlendiriliyor. Kaynaklar, İçişleri Bakanlığı'nın paketle ilgili düzenlemeyi bu değişikliği de katarak TBMM'ye gönderebileceğini belirtiyor.