Erdoğan'a anlamlı hediye

Giriş Tarihi: 7.11.2014 14:09 Güncelleme Tarihi: 7.11.2014 14:48
Erdoğan'a anlamlı hediye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, resmi ziyaret için geldiği Türkmenistan'da Ahal Teke cinsi "Doğan" isimli at hediye edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Oğuzhan Köşkü'ndeki görüşmelerin ardından Devlet Başkanlığı Atçılık Kompleksi'ne geçti. Berdimuhamedov, burada Erdoğan'a, Türkmence "kardeş" anlamına gelene "Doğan" isimini taşıyan Ahal Teke cinsi at hediye etti. At hakkında ilgililerin bilgi verdiği Erdoğan, "Doğan"ı sevdi ve havuç yedirdi.

Basın mensuplarının soruları üzerine Erdoğan, atın iki yaşında olduğunu ve Türkiye'ye götürüleceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye bu yıl Ahal Teke cinsi 20 at gönderildiğini, Türkiye'de bir süre dinlenen bu atların daha sonra yarışmak üzere İtalya'ya gittiklerini dile getirdi.

Berdimuhamedov da Erdoğan'a verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, yarışın bu sayede kazanıldığını söyledi.

Türkmenistan'da 2014'ün "At Yılı" olduğunu belirten Berdimuhamedov, "At murattır" atasözünü hatırlatarak "At yılında kardeşine at hediye etmek de büyük önem arz ediyor" dedi.

Daha sonra Kalkınış Atlı Gösteri ekibi kısa bir gösteri sundu. Atlarla yapılan akrobatik hareketlerin büyük beğeni topladığı gösterinin sonunda, ekip Türkiye ve Türkmenistan bayrakları açtı.

Gösterinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berdimuhamedov, ekibin yanına giderek hatıra fotoğrafı çektirdi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'a anlamlı hediye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz