X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erdoğan da 'Pensilvanya' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erdoğan da 'Pensilvanya' dedi

Erdoğan da 'Pensilvanya' dedi
Erdoğan da 'Pensilvanya' dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SABAH'ın Başbakanlık ofislerine böcek yerleştiren casusluk şebekesinin Gülen ile irtibatlı olduğu haberini doğruladı: Kesinlikle Pensilvanya ile bağlantılı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün SABAH'ın manşetten duyurduğu, Başbakanlık ofislerine böcek yerleştiren casusluk şebekesinin Fethullah Gülen ile irtibatlı olduğu iddiasını doğruladı. "Kesinlikle Pensilvanya ile bağlantısı var. Bu yüzden son MGK basın bildirisinde bunu açıkladık" diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir'e hareket etmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
GÜLEN İLE BAĞLANTILI:
(Ofislere böcek yerleştiren şahısların Fethullah Gülen'in yardımcısı ile irtibatlı olduğu tespitinin hatırlatılması üzerine) Bu iddianame artık yargı sürecinde, altından neler çıkacak onu hep birlikte göreceğiz. Sizlerin de ifade ettiği gibi şu anda ortada olan vaka neyse, paralel devlet yapılanması olarak ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapının nerelere sızdığını, nerelerde ne tür faaliyetler gösterdiği ki bunun Pensilvanya ayağının olmaması diye bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Pensilvanya ile bağlantısı vardır. Bundan dolayı da bizler en son MGK basın bildirisinde bunu açıkladık. Şu anda hükümetimiz de bu tavsiye kararı üzerinde çalışmasını yürütüyor. Onlar da kısa bir süre içerisinde nihai kararını açıklayacaklardır.
SÖZDE DEĞİL ÖZDE SAMİMİYET: (Çözüm sürecine ilişkin bir soruya cevaben) Aslolan uygulamadır. Şu anda, özellikle de bu 6-7 Ekim olaylarından sonra mevcut gelişmeler sözde değil, özde olmalı. Temennim odur ki burada silahsızlanma konusunda atılacak adımlar ülkemizin huzuru için, ülkemizde vatandaşlarımızın çözüm sürecinden beklentilerine cevap konusunda önemli bir adım olacaktır. Şu anda bu konuda atılacak adımları hassasiyetle takip ediyoruz.

'BİRİLERİ BEDELLİ ASKERLİĞİ KAŞIYOR'

"Başbakanlığım dönemimde bu konuyla ilgili hükümetin düşüncelerini söylemiştik. Şu anda da bunun tabii artıları var, eksileri var. Nedense birileri zaman zaman çıkıp bu işi kaşıyorlar. Ve bunlar doğru yaklaşım tarzı değil. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kanaatini bir yere bırakmak mümkün değil. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de ihtiyacını gözardı ederek değil, onu değerlendirmeye alarak, böyle bir karar verilir ve ondan sonra da hükümet kararını uygulamaya koyar. Bu bakımdan şu anda böyle bir kararı ne hükümet vermiştir, ne Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu konuda kesin bir kanaati açıklanmıştır. Bana kesin olarak yansıyan bir şey söz konusu değildir. Cumhurbaşkanı olarak ben de bu olayın artı ve eksilerini bu ilgili mercilerle değerlendirmek durumundayım. Çünkü sırtımızda bizim gerçekten ağır bir küfe var."

#Sayfa#


SABAH'IN MİT TIR'LARI HABERİNE 'TEMİZ KÂĞIDI'
SABAH'ın "TIR'cı komutana paralel koruma" haberi savcılıktan temiz kâğıdı aldı. Haberde hukuk dışına çıkılmadığını ve yalnızca bilgi verildiğini belirten savcılık, Genelkurmay Başkanlığı'nın da aralarında bulunduğu şikâyetçilerin başvuruların tümü hakkında takipsizlik kararı verdi. SABAH gazetesi, 21 Ocak 2014 günlü nüshasında MİT'e ait TIR'ların durdurulması talimatını veren Adana Jandarma Bölge Komutanı Hamza Celepoğlu'nun paralel koruma altına alındığını yazmış, bu haber üzerine Genelkurmay Başkanlığı, Hamza Celeoğlu ve haberde tuhaf şekilde takipsizlik kararı verdiği için eleştirilen dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen suç duyurusunda bulunmuştu.

HÜSRANA UĞRADILAR

Bu suç duyurusu Paralel Yapı'ya yakın basın tarafından sanki SABAH'ın haberi yalanmış gibi kamuoyuna lanse edilmiş, Genelkurmay'ın haber hakkında yaptığı şikâyete değişik manalar yüklenmişti. SABAH ise haberinin arkasında durmuştu. Haberin gerçekleri yansıttığı savcılık tarafından da tescillendi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı haberin hemen ardından kendisine ulaşan 3 ayrı suç duyurusunu tek soruşturma altına topladı. Savcılık, tarafların ifadelerinin yanı sıra SABAH'ın haberinde konu edilen Fikret Seçen imzalı fezlekeyi de inceledi. Savcılık şikâyetlerin tümü hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Takipsizlik kararında, haberde 17 Aralık sonrası yapılan soruşturma işlemleri ve Adana'da durdurulan MİT TIR'larına ilişkin bilgi ve iddialara yer verildiği kaydedildi. Yargıtay ve AİHM kararlarından örnekler verilen kararda, gündem olan olay hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi amacını taşıyan haberlerin yapılmasında kamu yararı bulunduğu, haberde kullanılan ifadelerin, habere konu olan olayla fikir bağı bulunduğu, haberde tahkir edici bir dil kullanılmayıp ölçülülük ilkesinin ihlal edilmediği, bu kapsamda haberin basının haber verme sınırları içinde kaldığı ve hukuka uygun çerçevesinin dışına çıkılmadığı kaydedildi.

#Sayfa#


ASKERİ YARGIDA PARALEL YAPI DELİLİ
Mahkemeye önceki gün sunulan böcek iddianamesinde Paralel Yapı'nın sadece sivil yargıya değil askeri yargıya da sızdığını gösteren sürpriz bir detay yer aldı. Fethullah Gülen'in yardımcısıyla irtibatlı olduğu tespit edilen şüpheli Ahmet Türer gözaltına alındığında üzerinden çıkan bir not, iddianameyi hazırlayan Savcı Durak Çetin'in dikkatinden kaçmadı. Türer'in üzerinden çıkan A4 kağıdındaki notta askeri yargıda Gülen örgütüne yakın hâkimlerin zarar görmemesi için bir dosyayla ilgili beraat kararı alınması talimatı yer alıyor. İddianameye de konulan yazıda evrakta sahtecilik olayını azmettirme suçundan askeri Yargıtay'da yargılanan 2 askeri hakimle ilgili ifadeler yer alıyor.

'HÂKİMLERE BERAAT KARARI ÇIKMALI'
Yazıda özetle, emekli hâkimlerle ilgili mahkûmiyet kararı çıkmasının hukuk dışı olacağı, bu karar çıksa bile Anayasa Mahkemesi ya da AİHM'den döneceği, benzer bir durumla ilgili Yargıtay 4. Dairesi'nin beraat kararı verdiği anlatılarak, "Ancak halen hizmet içindeki hâkimler hukuka aykırı bir şekilde mahkumiyet kararı vermeye çalışıyor. Eğer askeri mahkemeden karar çıkarsa askeriye içerisindeki hizmete yakın hâkimler zarar görecek" deniliyor. Bu kapsamda "özellikle hâkimlerden Mehmet Çelik'in beraat etmesi için çalışmamız lazım" deniyor. Savcı Durak iddianamede bu notun bir talimat yazısı olduğunu vurguladı.

'MESCİD-İ AKSA'YA YAPILAN SALDIRI TÜRKİYE'YE YAPILMIŞTIR'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika turu dün başladı. Erdoğan'ın resmi temasları kapsamında Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika ile yaptığı görüşmeden sürpriz bir Filistin kararı çıktı. Buteflika'nın önümüzdeki haftalarda El Fetih ve Hamas yetkililerini Cezayir'de ağırlamayı planladığını söylediği öğrenildi. Cezayir Başbakanı Abdülmelik Sellal ile de görüşen Erdoğan, Türk-Cezayir İş Forumu'nda da bir konuşma yaptı. Erdoğan, besmele çekerek ve katılımcıları Arapça selamlayarak başladığı konuşmasında İsrail'in Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskını eleştirerek, "'Filistin'in meselesi bizi ilgilendirmez' deme imkanımız var mı? O saldırı Türkiye'ye yapılmış saldırıdır. Cezayir'e yapılmış bir saldırıdır. Çünkü Mescid-i Aksa Filistinlilerin değil, hepimizin ortak mescididir" dedi.