‘Binlerce başörtülünün geleceği karartıldı’

Giriş Tarihi: 28.11.2014 09:05
‘Binlerce başörtülünün geleceği karartıldı’

Türkiye, başörtülü öğrencilerin öğrenim haklarını elinden aldığı ve fişlediği için bugün cezaevine giren Prof. Rennan Pekünlü’yü konuşuyor. Yıllardır başörtülü öğrenciler için hukuk mücadelesi veren ÖNDER’in Genel Başkanı Hüseyin Korkut, Pekünlü’nün cezaevine girişini SABAH.COM.TR’ye değerlendirdi.

Yıllardır başörtülü öğrenciler için hukuk mücadelesi veren İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut, başörtülü öğrencileri fişlediği ve öğrenim haklarını elinden aldığı için bugün cezaevine giren Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü hakkında ilk kez konuştu.

"RENNAN PEKÜNLÜ'NÜN TUTUKLANMASINA SEVİNECEK DEĞİLİZ"

O döneme dikkat çeken ve pek çok kız öğrencinin okul kapılarından başörtülü diye geri gönderildiğini ifade eden Korkut SABAH' a konuştu. 'Rennan Pekünlü' nün tutuklanmasına sevinecek değiliz ancak o dönemde yaşanan ciddi sıkıntılar oldu ve pek çok kız öğrencimiz başörtülü diye okullara alınmadı kapılardan geri çevrildi. Şuanda yaşadığımız adalet er geç yerini bulacaktır ifadesinin karşılığıdır' dedi.

"ADALETİN YERİNİ BULMASI ÖNEMLİ"

ÖNDER Genel Başkanı Korkut yaptığı açıklamada; O dönem ciddi haksızlıkların adaletsizliklerin yapıldığı bir dönemdi. Pek çok arkadaşımız mağdur oldu, kız öğrencilerimiz haksız uygulamalar dolayısıyla kapılardan geri döndüler. Hayatlarında maalesef olumsuz izler bıraktı. Bugüne gelindiğinde hukuksuz uygulamaların hukuk çerçevesinde hesabının soruluyor olması o haksızlığa maruz kalan vicdanları rahatlatacaktır. Er geç adalet yerini bulacaktır ifadesinin de karşılığıdır. Adaletin yerini bulması önemli. Arzu ederiz ki insanlar haksızlığa adaletsizliğe destek olmasınlar bundan da bugünün Yeni Türkiye'si haksızlıkların giderilmesi adaletin yerini bulması karşısındaki gelişmelere mekan olacaktır. Umut ederiz ki gelecekte bu tür yanlışlar yine olmaz herkes özgürce hem inandığını düşündüğünü söylemek hem de giyinmek yaşamak imkanına sahip olur. Bu konuda da kısıtlama ve engellemeler ortaya çıkmaz. Hala varsa da hak ihlali ve özgürlüklerin kısıtlanması ile ilgili hemen yapılması gerekir.

İmam Hatip Okulları'nın çabası Türkiye'nin özgürleşmesinde çabası olmuştur. İmam Hatip'lerin tarihi de Türkiye'nin kendisi olma özgür olma her renge zenginlik olarak bakma mücadelesini vermiştir' dedi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!


ARKADAŞINA GÖNDER
‘Binlerce başörtülünün geleceği karartıldı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz