X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ORC'den seçim anketi: AK Parti yüzde 48!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ORC'den : AK Parti yüzde 48!

  • Giriş Tarihi: 4.12.2014 16:36 Güncelleme Tarihi: 4.12.2014 17:36
ORC'den seçim anketi: AK Parti yüzde 48!
ORC'den seçim anketi: AK Parti yüzde 48!

ORC Araştırma Şirketi'nin Kasım 2014 dönemine ait genel seçim anket sonuçları açıkladı.

Milletvekili genel seçimleri 2015 Haziran ayında yapılacak. Siyasi partiler seçim çalışmalarına start verdi. Meydanlar çok yakında hareketlenecek. AK Parti'de görevi devralan Ahmet Davutoğlu'nun ilk zorlu sınavı yaklaşan genel seçimler olacak.

BARAJ TARTIŞMASI

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç'ın, yüzde 10'luk seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili yapılan bireysel başvuruların Genel Kurul'da görüşüleceğini ve verilecek kararın anında uygulanacağını söylemesi, yüzde 10'luk seçim barajının 2015 Haziran'da yapılacak seçimlerden önce kaldırılıp kaldırılmayacağı tartışmasını başlattı.

#Sayfa#

SEÇİME 6 AY KALA SON ANKET

Son 3 seçimde küçük sapmalarla birlikte isabetli tahminleriyle adından söz ettiren ORC Araştırma Şirketi, genel seçimlere 6 ay kala yaptığı "Türkiye geneli seçmen tercihleri araştırmasını" paylaştı.

TOPLANSALAR DA AK PARTİ'Yİ GEÇEMEDİLER

Anket sonuçları, Ahmet Davutoğlu'nun ilk zorlu sınavında aslında pek de zorlanmayacağını ve seçim barajı kaldırılsa bile CHP-MHP-HDP üçlüsünün AK Parti'yi yakalayamadığını ortaya koydu.

#Sayfa#

AK PARTİ YÜZDE 48 BANDINDA

Araştırmada 30 büyükşehirde yaşayan 3100 kişi "Önümüzdeki genel seçimlerde oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisidir?" sorusuna cevap verdi.

Ankette, AK Parti yüzde 48,5 oranıyla birinci parti konumunda. AK Parti'yi yüzde 23,1 ile CHP; yüzde 13,7 ile de MHP takip ediyor. HDP ise yüzde 8,0 oranına sahip.

CHP, MHP ve HDP'nin toplamı yüzde 48,5'te olan AK Parti'yi geçemedi. Buna göre 3 parti yüzde 44,8'i görebiliyor.

#Sayfa#

SADECE AK PARTİ'NİN OYU YÜKSELDİ

ORC'nin Ağustos ayından bugüne yaptığı araştırmalara bakıldığında CHP, MHP ve HDP'nin ciddi oy kayıpları yaşadığı göze çarpıyor. AK Parti'nin ise sadece Ekim ayında kayıp yaşadığı, fakat bu açığını kapattığı görülüyor.

Seçim baraj kalkarsa neler olur!- Tıklayın

Ya AK Parti çok şanslı ya da bunlar çok akılsız- Tıklayın

Seçim barajında üst akıl devrede- Tıklayın