X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Asıl bir numara Gülen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Asıl bir numara Gülen

  • Giriş Tarihi: 15.12.2014
Asıl bir numara Gülen
Asıl bir numara Gülen

medyası ve Emniyet'teki uzantılarına dün sabah operasyon yapıldı. Zaman Yayın Yönetmeni ve Medya Grup Başkanı gözaltına alındı. Operasyon gerekçesi, Paralel Yapı'nın, Gülen'e muhalif olan grubuna kurduğu komplo... Listenin bir numarası . Ancak ABD'de olduğu için gözaltı kararı çıkmadı

Nur Cemaati'ne bağlı "" adı verilen gruba, 'in talimatıyla 5 yıl önce operasyon yaptırıp onlarca insanı tutuklatan deşifre oldu. Tahşiyeciler kumpasında yer alan Paralel Yapı'nın emniyet ve basın ayağına dün sabaha karşı operasyon düzenlendi. İstanbul merkezli 13 kentte düzenlenen operasyonda, aralarında Medya Grup Başkanı ve Zaman Genel Yayın Yönetmeni 'nın da bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı. İlk aşamada 31 kişilik gözaltı listesinin bulunduğu dosyanın, 1 numaralı şüphelisi ise Fethullah Gülen. Fakat ABD'de bulunduğu için Gülen hakkında şu aşamada gözaltı kararı yok.

Operasyon sosyal medyayı salladı

GÜLEN'İN EMİRLERİNİ YAYIN YAPTILAR


Dumanlı ve Karaca'nın ise Pensilvanya'nın talimatlarıyla, gazete yazarlarına ve TV programlarına kumpası destekler nitelikte yayın yaptırdıkları için gözaltına alındıkları belirtildi. Şüpheliler, "devletin egemenliğini ele geçirmek için örgütsel yapı oluşturmak", "iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve belgede sahtecilik" ile suçlanıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul'da belirlenen adreslere saat 05.30 sıralarında operasyon düzenledi. İlk etapta 8 kişi gözaltına alınırken bu sayı ilerleyen saatlerde 27'ye ulaştı. Ergenekon ve Balyoz operasyonlarına imza atan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Mutlu Ekizoğlu ve dönemin terörle mücadeleden sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı eski Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder de gözaltına alınanlar arasında. Zaman Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın gözaltına alınması ise Paralel Yapı'nın şovuna dönüştü. Polisler önce sabah saatlerinde Yenibosna'daki Zaman binasına geldi. Ancak kısa süre sonra binadan ayrıldı. Polisin, gözaltı kararını Dumanlı'ya iletip döndüğü öğrenildi. Kapının önüne çıkan Dumanlı ise polislerin, slogan atılmasından rahatsız olduğunu savunarak, "Giyinmiş kuşanmış bekliyorum. Gözaltı ve arama kararı varsa ben niye geleyim. Sayın müdürüm, lütfen gelin ve emanetinizi alın" dedi. Ancak olayın aslı kısa süre sonra anlaşıldı. Dumanlı'nın "polis gazeteyi bastı" şeklinde algı oluşturmak için geceyi evinde değil gazetede geçirdiği ortaya çıktı. Öğle saatlerinde polis ekipleri, Dumanlı'yı gözaltına almak için ikinci kez geldiğinde ise Samanyolu TV, "Türkiye'nin en büyük gazetesine polis baskını" başlığıyla canlı yayına girerken, birçok televizyon da Dumanlı'nın gözaltına alınışını altyazı olarak geçti. Kalabalık grubun "Özgür basın susturulamaz" şeklindeki sloganları ajitatif biçimde ekrandan yansıtıldı. Dumanlı, kalabalık grubun arasından "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla götürüldü. Aralarında, 'Sungurlar' dizisinin yapımcısı Salih Asan, yönetmeni Engin Koç, 'Tek Türkiye' adlı dizinin senaristi Ali Kara'nın da yer aldığı şüphelilerin tamamının evinde veya işyerlerinde arama kararı bulunduğu belirtildi. Bazı şüphelilerin dizi film üzerinden "Tahşiyeciler" hakkında "suç ve delil uydurdukları" kaydedildi. 'Tek Türkiye'nin senaryo ve yapım ekibinden Elif Yılmaz, Ebru Şenvardar ile Naci Çelik Berksoy, emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakıldı.

'Gözaltılar gazetecilik faaliyeti nedeniyle değil'

BOMBALARDA POLİSİN PARMAK İZİ ÇIKTI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Tahşiyeciler davasının iddianamesinde, örgüt faaliyetinde kullanıldığı iddia edilen İstanbul'daki adreslerle ilgili bilgi verilmiş, Bahçelievler'de bulunan ve örgüt evi olarak lanse edilen yerde yapılan aramalarda, 2 el bombası, 1 el bombası gövdesi, çok sayıda fişek, kitaplar ve krokilerin bulunduğu ileri sürülmüştü. Silah ve diğer mühimmatların üzerinde sanıkların parmak izine rastlanmazken, operasyonu yapan polislerin parmak izi saptanmıştı. Polisler ise kendini, "Arama yaparken kullandığımız eldivenler yıprandığı için parmak izimiz çıkmıştır" diye savunmuştu.

TAHŞİYECİLER KİMDİR? NİYE OPERASYON YAPILMIŞTI

'GÜLEN RİSALE-İ NUR'U TAHRİF EDİYOR'

Çıkarıldığı mahkemede, "Gözümde yüzde 90 görme kaybı var. Ayrıca MS hastasıyım, başkasının yardımı olmadan hareket dahi edemem" diyen Mehmet Doğan, 15 yaşından bu yana Risale-i Nur okuduğunu, örgüt kurmadığını ve örgüt üyesi olmadığını söylemişti. Doğan'ı Paralel Yapı ile karşı karşıya getiren ise Fethullah Gülen ve ekibinin Risale-i Nur'u tahrif edip bazı cümlelere ters mana verdiğini ifade etmesi olmuştu. Gülen ve ekibi ile mücadele eden Doğan, Gülen'in tahriplerini 'Reddül' Evham serisi ile kitaplaştırmıştı. Mehmet Doğan, Gülen'in "Yahudilik ve Hıristiyanlık hak dindir. Yahudiler ve Hıristiyanlar cennete girecektir. Muhammedun Resulullah demeden cennete girilir" gibi İslam'la ilgili olmayan iddialarda bulunduğunu savunmuştu. Kısa süre sonra da gözaltına alınmıştı.

Ekrem Dumanlı'ın unutmak istediği manşetler

#Sayfa#

İŞTE GÜLEN'İN, SÜRECİ BAŞLATAN O VAAZI...

Tahşiyeciler grubuna yönelik 2010'daki operasyon, Gülen'in açıklamalarıyla başlamıştı. Gülen, 6 Nisan 2009 tarihli konuşmasında, "Türkiye'de Hizbulvahşet'ten sonra El-Kaide'yi icat ettiler. Yarın daha başka şeylerde icat edebilirler. Mesela Tahşiye diye bir şey icat edebilirler. Onları güçlendirirlerse ellerine silahlar da verebilirler... Adlarına da Tahşiyeciler derler. Sonra da Kalaşnikof'lar verirler ellerine, 2 yerde bir şey yapınca bunlar. Demek ki imkan bulunca bunlar da silahlanabiliyor. (...) Allah o fırsatı vermesin komplolarını kendi başlarına dolasın" demişti. Bugün Yazarı Nuh Gönültaş da 26 Nisan 2009'da aynı yönde bir yazı kaleme alıp emekli imam Mehmet Doğan ve grubunu hedef aldı. Tahşiye Yayınları'nın bir anda Tahşiye Örgütü olarak lanse edilmesi üzerine düğmeye basan emniyet de Doğan ve grubuna mensup 121 kişiyi "yasa dışı El Kaide örgütü mensuplarının deşifresi" adı altında 22 Ocak 2010'da gözaltına alındı.

KIRMIZI BÜLTEN İSTENECEK

Fethullah Gülen hakkında yurtdışında yaşadığı için arama ve gözaltı kararı çıkartılmadı. Soruşturmanın ilerleyen süreçlerinde Gülen hakkında da toplanan delillerin Adalet Bakanlığı'na iletileceği ve Interpol'den kırmızı bülten çıkarılmasının talep edileceği belirtildi.

İşte 14 Aralık operasyonunun özeti

DUMANLI ŞOV

Polis ve yargıdaki adamları sayesinde, operasyonla ilgili gelişmeleri an be an takip eden Zaman gazetesi Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, gözaltına alınma sürecini canlı yayın şovuna döndürdü. Daha operasyondan kimsenin haberi yokken, geceyi gazetede geçiren Dumanlı, ilk gözaltı haberinin Twitter'da duyulmasının ardından, bir taraftan canlı yayınlara bağlanıp ajitasyon yaptı, diğer yandan Twitter hesabından algı yönetti. Ergenekon operasyonları sırasında Gülen örgütünün karşısına dikilen CHP Milletvekili Oktay Ekşi, Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Hakan Şükür gibi isimler de Zaman'a gelerek Dumanlı'nın yanında yer aldı.

Hakında gözaltı kararı bulunan 31 kişi arasında yer alan Bugün Gazetesi Yazarı Nuh Gönültaş'ın, önceki gece Atatürk Havalimanı'ndan yurtdışına çıktığı tespit edildi.

MAHKEME : ÖRGÜTSEL YAPI

Paralel Yapı'ya yönelik operasyon kararı, savcı Hasan Yılmaz'ın talebi üzerine İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi. Kararda, şüphelilerin "T.C. Devleti'nin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemleri kullanarak örgütsel yapı oluşturdukları" kaydedildi. "Bu yapılanma altında iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, belgede sahtecilik" suçlarını işledikleri belirtildi. Başsavcılık basın açıklamasının devamında ise "13.12.2014 tarihli talimatımızla silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak, örgüt kapsamında sahtecilik, iftira suçlarından ifadeleri alınmak üzere şüpheli sıfatıyla göz altına alınmaları talimatı verilmiştir" ifadelerine yer verdi.

#Sayfa#

ADIM ADIM KUMPAS

Paralel Yapı'nın 'Tahşiye kumpası' senaryosunu Pensilvanya'daki örgüt lideri Fethullah Gülen yazdı. Örgütün basın, yargı ve emniyetteki uzantıları da kumpası sahneye koydu. İşte adım adım Paralel Yapı'nın Tahşiye kumpası:

1-
Fethullah Gülen, 6 Nisan 2009 tarihli vaazında ilk kez Tahşiyeciler'i şu sözlerle hedef gösterdi: "Çuvaldızı bile olmayan, kitap okuyan arkadaşlarımıza, terörist damgası vurmak için Tahşiye diye bir şey icad edebilirler. Ellerine Kalaşnikof verilen adamlar, sizin adınızı kirletmek için eylem yapabilirler."

2- Ekrem
Dumanlı'nın başında olduğu Zaman gazetesi de, adını ilk kez Gülen'in telaffuz ettiği Tahşiyeciler'e yönelik olumsuz algı oluşturmak için haber ve köşe yazarlarını devreye soktu. Hidayet Karaca'nın başında olduğu Samanyolu TV'deki 'Tek Türkiye' dizisinin senaryosu, Gülen'in isteği doğrultusunda yazıldı. Dizide, 'Karanlık Kurul' adlı oluşumda, Türkiye'yi karıştırmak için kullanılacak Tahşiye adlı yapılanma tartışıldı.

3- 23 Ocak 2010'da
Savcı Kadir Altınışık'ın talimatıyla, Tahşiyeci olduğu söylenen 122 kişi gözaltına alındı. Operasyonu yürüten terör şubesinin başında, polis müdürü Tufan Ergüder vardı. Said Nursi öğretisine mensup ve bugüne kadar hiçbir suça karışmamış Tahşiyecilerin başındaki Mehmet Doğan'ın tek suçu ise Fethullah Gülen'i eleştirmekti. Örgüt evinde bulunduğu iddia edilen 3 bombada, operasyonu yapan polislerin parmak izleri bulununca, 17 ay hapis yatan Doğan ve 22 tutuklu sanık beraat etti. Operasyonu yürüten Savcı Kadir Altınışık daha sonra, 'başarılarından ötürü' Yargıtay'a atandı. 17 Aralık'tan sonra Hakkâri Emniyet Müdürlüğü görevinden istifa eden polis müdürü Tufan Ergüder ise yıllarca, Gülen örgütü adına yürütülen algı operasyonunda, gazetecilere haber yaptırdı.

4-17 Aralık'tan
sonra dosya yeniden açıldı. Dün de, Fethullah Gülen ile kumpasta görev alan medya ve polis ayağına yönelik operasyon başlatıldı. Algı operasyonunu yürüten Ekrem Dumanlı, Samanyolu'nun Genel Müdürü Hidayet Karaca ve polis müdürü Ergüder'in de aralarında bulunduğu, 'kumpas senarist ve oyuncuları' gözaltına alındı.

'KARANLIK KURUL'UN PROJESİ: TAHŞİYECİLER

Samanyolu Medya Grup Başkanı Hidayet Karaca'nın televizyonlarında yer alan dizi ve belgesellerle ilgili talimatları, bizzat Fethullah Gülen'den aldığı, ses kayıtları ile ortaya çıkmıştı. Kayıtlardan biri Samanyolu TV'de yayımlanan Şefkat Tepe dizisinin senaryosuyla ilgiliydi. Karaca Gülen'e, dizide Karanlık Kurul adını verecekleri bir heyet oluşturmalarının uygun olup olmadığını soruyordu. Onay aldıktan sonra da dizinin senaryosunu Gülen'e onaylatıyordu. STV'de yayımlanan Tek Türkiye dizisinde ise El Kaide'e yakın oldukları iddiasıyla hedef gösterilen Tahşiyeciler'le ilgili şu diyaloglar dikkat çekmişti: "Seçimler bitti ve rengi belli oldu.. Kısa vadede ölüm kalım savaşı verdiğimiz devam eden dava sürecini (Ergenekon, Balyoz kast ediliyor) gölgede bırakacak yeni hamleyi de devreye sokacağız. Terör, yolsuzluk, irtica, siyasi belirsizlik, ekonomik manüplasyon yani ülkeyi istikrarsızlığa götürecek her türlü malzemeyi kullandık. Yeni projemizin adı Tahşiye olacaktır. Bizler basit bir çete değiliz. Bu köylülere mi bu ülkeyi bırakacağız." (Tahşiye, TDK sözlüğüne göre 'dip not ekleme, çıkıntı yapma' anlamına geliyor. Nur Cemaati'ne bağlı Tahşiyeciler ise adını Tahşiye Yayınevi'nden alıyor.)

#Sayfa#

'TESLİM OLMADI, USULÜNE UYGUN GÖZALTINA ALINDI'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Zaman Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın, gözaltı kararının tebliğine rağmen görevlilere teslim olmaması üzerine, usulüne uygun biçimde gözaltına alındığını kaydetti. Başsavcı Salihoğlu yaptığı yazılı açıklamada, şüpheliler hakkında dün sabah itibariyle gözaltı ve yakalama işleminin başlatıldığını belirtti. Öte yandan gazeteci-yazar Hüseyin Gülerce de Twitter hesabından yazdığı mesajda, "Gözaltına alınacaklar listesinde benim de ismim var. Şu ana kadar bir işlem yapılmadı. Yarın (bugün) öğleden önce Adliye'ye gidip ifade vermeyi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

HELİKOPTERLER UÇTU

Savcının talimatı sonrası, dün sabah saatlerinde başlayan operasyon sonrası, Zaman gazetesi binası üzerinde polis helikopterlerinin uçtuğu görüldü.