Akdoğan: Vatandaşlarımız hükümeti takip etsinler

Giriş Tarihi: 26.12.2014 13:21 Güncelleme Tarihi: 26.12.2014 14:03
Akdoğan: Vatandaşlarımız hükümeti takip etsinler

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Kandil'in çözüm sürecine yönelik açıklamalarına ilişkin, "Onun bunun ne dediğinin önemi yok. Vatandaşlarımız hükümeti takip etsinler" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Şanlıurfa Valiliğini ziyaretinde, tatil fırsatı buldukları zaman Avrupa'ya değil vatandaşlarla kucaklaşmak ve genel tabloyu görmek amacıyla bölge illerine geldiklerini söyledi.

"OLUMLU GİDİŞATA SEKTE VURULDU"

Başlatılan çözüm süreciyle bölgede ciddi bir normalleşme süreci yaşandığını aktaran Akdoğan, "Son yaşadığımız 6-8 Ekim olayları bildiğiniz gibi bir türbülans meydana getirmiş, olumlu gidişata sekte vurmuştu. Daha sonra sürecin tekrar ivme kazanmasıyla bölgede gerçekten ciddi bir normalleşme yaşandığını söyleyebiliriz" diye konuştu.

Akdoğan, Türkiye'deki normalleşmenin öncelikle insanların huzuru, güvenliği ve çocukların istikbali için çok büyük önem taşıdığına işaret etti. Bölgenin her anlamda gelişmesinden büyük memnuniyet duyduklarının altını çizen Akdoğan, yılların birikimiyle meselelerin iç içe girdiğini, terörün de bunlardan biri olduğunu ifade etti.

"GERİ KALMIŞLIĞIN DEVRE DIŞI KALMASI İÇİN GAYRET GÖSTERDİK"


Göreve geldikleri andan itibaren bölgeyi kalkındırmak için ciddi yatırım seferberliği başlattıklarını anlatan Akdoğan, şöyle konuştu:

"Geri kalmışlığın devre dışı kalması ve bölgeler arasındaki farkların giderilebilmesi için gayret gösterdik. Bu kapsamda bölgenin kalkınması için önemli yatırımlar yapıldı. İnsanımızı kucaklamak için de hizmet seferberliği başlatıldı. Yatırımların yanında temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi için de çok ciddi demokratikleşme reformları hayata geçirildi. Bölgenin kalkınması, insanımızın refahı, huzuru ve topyekun bu biriken sorunların çözülmesi için çok ciddi bir çaba içerisinde olduğumuzu söyleyebiliriz. İnsanımızın umudu yeşerdikçe doğrusu bizim de sevincimiz, memnuniyetimiz artıyor."

"ONUN BUNUN NE DEDİĞİNİN ÖNEMİ YOK"

Akdoğan, normalleşmenin insanların geleceğe daha aydınlık ve umutla bakmasına neden olduğunu dile getirdi.

Bir gazetecinin, Kandil'in çözüm sürecine ilişkin açıklamalarını hatırlatması üzerine Akdoğan, "Onun bunun ne dediğinin bir önemi yok. Bizim ne dediğimizin önemi var. Yani sağdan soldan her yapılan açıklamayı muhatap alarak cevap vermek de doğru değil. Vatandaşlarımız hükümeti takip etsinler, meşru siyaset kurumunun ne dediğine baksınlar" değerlendirmesinde bulundu.

Zaman zaman günü kavrayamayan, zamanın ruhunu anlayamayan birtakım açıklamaların yapılabildiğini vurgulayan Akdoğan, geçmişe takılıp kalmanın bir anlamanın olmadığını belirtti.

Artık umutların yeşertilmesi gerektiğini ifade eden Akdoğan, "Her sabah düne uyananlar bugünü yakalayamaz. 10 binlerce insan hayatını kaybetti. Bunlar bizim insanlarımız, bu yüzden geleceğe odaklanmamız gerekiyor. Nihai çözüme ulaşmak için herkesin sorumlu davranması, yapıcı katkıda bulunması gerekiyor. Dolayısıyla bu süreci sağduyuyla devam ettirmemiz lazım" şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU BADILLI'NIN CENAZESİ İÇİN TALİMAT VERDİ

Akdoğan, hayatını kaybeden Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Abdülkadir Badıllı'ya Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Ankara'da vefat eden Badıllı'nın Şanlıurfa'da toprağa verileceğini hatırlatan Akdoğan, "Ailesinin, cenazesini Balıklıgöl ya da Ulu Cami civarına defnedilmesi için bir talebi oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu da konuyla ilgili talimatta bulundu. Bu çerçevede gerekli düzenleme yapılacak. İnşallah cenazeye ben de katılacağım" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdoğan: Vatandaşlarımız hükümeti takip etsinler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz