X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER PKK Cizre'nin Nur Mahallesi'ni ateşe verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'nin Nur Mahallesi'ni ateşe verdi

  • Giriş Tarihi: 27.12.2014 09:57 Güncelleme Tarihi: 27.12.2014 18:02
PKK Cizre'nin Nur Mahallesi'ni ateşe verdi
PKK Cizre'nin Nur Mahallesi'ni ateşe verdi

Kobani Şengal'de öldürülen YPG militanlarının cenazelerinin 'ye getirilmesini bahane eden yandaşlarının ilçede muhafazakar ailelerin oturduğu evleri ateşe verdiği öğrenildi.

DBP: PROVAKATİF GİRİŞİMDEN UZAK DURUN

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Şırnak'ın ilçesinde 2 kişinin hayatını kaybettiği 3 kişinin yaralandığı olaylara ilişkin, "Bütün güçlerin böylesi bir provokatif girişimden uzak durmalarını istiyoruz. Bunun yaratacağı sonuç hiçbir güce ve kesime yaramayacaktır" dedi.

HÜDA-PAR'dan Cizre'deki olaylarla ilgili açıklama - TIKLAYIN


Genelkurmay Başkanlığı, Cizre'de Bölücü Terör Örgütü'ne müzahir kişi veya kişiler tarafından Cizre'de bir şahsa ait özel aracın yakıldığını duyurdu.

Genelkurmay'dan yapılan açıklama şöyle: "Bölücü Terör Örgütüne müzahir kişi veya kişiler tarafından Şırnak/Cizre ilçesi Cudi Mahallesi'nde bir şahsa ait özel araç yakılmıştır. Olayla ilgili olarak, Cizre Cumhuriyet Savcılığı tarafından adli tahkikat başlatılmıştır."

İşte bölgeden kareler - TIKLAYIN

2 ÖLÜ, 3 YARALI VAR

Yaşanan çatışmalarla ilgili bir açıklama yapan Şırnak Valiliği, şimdiye kadar çatışmalarda 2 kişinin öldüğü 3 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Yaralıların bölgedeki hastanelerde tedavileri ise sürüyor.

Şengal'de öldürülen YPG'lilerin cenazelerinin Cizre'ye getirilmesini bahane eden 'lıların ilçede muhafazakar ailelerin oturduğu evler uzun namlulu silahlarla tarandı 3 ev ateşe verildi. HÜDA Par ilçe yöneticilerinden Aziz Deniz'in babası Abdullah Deniz'in açılan ateş sonucu evinde öldürüldüğü öğrenildi. PKK'lıların mahalle araç giriş ve çıkışını önlemek için yollara hendek kazdığı ifade edildi.

HÜDA PAR'lı yetkililerin verdiği bilgiye göre, Şengal'de öldürülen 4 YPG militanının cenazeleri gece saatlerinde Habur Sınır Kapısından alınarak Cizre'ye getirildi. Kobani bahanesiyle ikinci bir 6-7 Ekim olayları çıkarmaya çalışan PKK yandaşları, HÜDA PAR'lıların oturduğu Nur Mahallesine saldırdı.

Gece 03.00'ten beri devam eden olaylarda çok sayıda eve uzun namlululu silahlarla ateş açıldı, 3 ev ateşe verildi. HÜDA Par ilçe yönecilerinden Aziz Deniz'in babası Abdullah Deniz'in açılan ateş sonucu evinde öldürüldüğü duyuruldu.

Hamile kadın ve çocukların yaşadığı ev ateşe verildi

Ateşe verilen evlerden birinde hamile kadın ve çocukların bulunduğu bu kişilerin duvarların balyozlarla kırılarak tahliye edildiği öğrenildi.

Saldırlanlar dağdan inen PKK'lılar

Elibüyük şunları söyledi: "Bu Mahalle 3-4 aydır saldırı altında olan bir mahalle. 6-8 Ekim olaylarına benzer bir kalkışma bu. Güvenlik güçleri zamanında müdahale etmezzse çok sayıda ölüm haberi gelir. Sonuç itibariyle bir partilimizin babası evinde şehit edildi. Saldırıyı yapanlar dağdan inen PKK militanları. Gelişi güzel sokak çatışması değil. Evler önceden tespit edilmiş. Bu doğrultuda evler silahla taranıp sonra da ateşe verildi."

#Sayfa#

HÜDAPAR DİYARBAKIR İL BAŞKANI OLAYLI GECEYİ SABAH.COM.TR'YE ANLATTI

Hür Dava Partisi Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmuz Tanrıkulu'nun sabah.com.tr'ye yaptığı açıklamada 'Özellikle hükümetin son günlerde kamu düzeninin vazgeçilmez olacağını söylemesi HDP, PKK ve hükümet arasında sürtüşmelere neden oldu. Özellikle molotof konusu gündeme geldi ve molotof çok ağır tahriplere yol açan bir şey. Biz bunun sonuçlarını bölgede gördük. Otobüsler yakıldı, genç insanlar öldürüldü molotoflarla.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER!


OLAYLARDA 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 3 YARALI VAR

Şırnak Valiliği, Cizre ilçesinde çıkan olaylarda 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 kişinin yaralandığını bildirdi.

Dün, PKK yayın organlarında bir haber çıktı ve PKK yol kesmeyecek yüzünü kapatmayacak molotof atmayacak dendi. HDP BDP ilçe başkanları ve DDK ilçe başkanları karşılıklı iyi niyet temennisinde bulunarak bizleri ziyaret etti açıklamalar yapıldı. Bu konuşmadan bir kaç saat sonra bugün gece 03 sıralarında Nur Mahallesi'nin etrafı hendeklerle kazıldı, çadırlar kurulup giriş çıkış kontrolü yapılıyor. Dağdan gelen teröristlerce trafolar patlatılarak mahalle elektriksiz bırakılıyor. Daha önce de aynı mahalleye yapılmıştı. Bunu malesef kimse görmüyor. Emniyet yetkilileri bunu görümyor. Karanlık mahallede uzun namlulu silahlarla insanların uyuduğu bir saatte çoluk çocuk, yaşlı kadın demeden bu evlere saldırı yapılıyor. Son aldığımız bilgiye göre Cizra Hüda Par yönetiminde bulunan Aziz Deniz'in babası 65 yaşındaki Abdullah Deniz öldürülüyor. Memuzin Kültür Merkezi'nden de daha önce tespit edilen evlere uzun namlulu silahlarla ateş edilmiştir. Emniyet bugün 10:30 civarı olaya müdahale edebiliyor. Şuanda hala saldırılar sürüyor.

Olay sonrası görüntüler - VİDEO


#Sayfa#

PKK, SON İKİ YIL BOYUNCA BOŞ DURMADI


Kobani'de Habur'da belli yerlerde cenazeler geliyor. Bu yapılan saldırı özellikle çözüm sürecinin ruhuna aykırıdır. Burada şunu herkesin iyi görmesi lazım. Şimdi bir çözüm süreci varsa herşeyden önce tek taraflı olarak yapılan bu saldırılara son verilmesi lazım. Bölgede yaşayan özellikle dindar insanların, PKK'yı savunmayan insanların güvenliği sağlanmalıdır. Son 2 yıl içinde hükümet ile pkk arasında çatışma olmadı ama PKK bu iki yıl içinde hiç boş durmadı bir sürü eylemler yaptı ve kendisini desteklemeyen insanları hedef aldı. Bu saldırılar halkımızın faydasına olmayan saldırılardır. Halkımız barış, huzur istemekte ve bu saldırıları lanetlemekte. Bu saldırılara son verilmesi ve tekrarlanmaması için gereken adımların atılması gerekiyor. Güvenlik önlemlerin alınması gerekiyor. Bu olayı yapanları kınamaları gerekiyor. Bütün insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması gerekiyor' dedi.

Ayrıca HÜDA Par Genel İdare Kurulu Üyesi Erdal Elibüyük de, Nur Mahallesi'ne giren yollara hendekler kazınarak araç giriş çıkışınının bu şekilde engellendiği ve elektrik ile telefon hatlarının da kesildiğini söyledi.

Yunus Emre Arvas / Sabah.com.tr

DBP VE HDP BAŞKANLARI AÇIKLAMA YAPTI

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 2 kişinin hayatını kaybettiği 3 kişinin yaralandığı olaylara ilişkin, "Bütün güçlerin böylesi bir provokatif girişimden uzak durmalarını istiyoruz. Bunun yaratacağı sonuç hiçbir güce ve kesime yaramayacaktır" dedi.

#Sayfa#

"OLAYLARA ŞİDDET VE SİLAHLA KARŞILIK VERİLMEMLİDİR"

Yüksek, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu önünde yaptığı açıklamada, bu tarz gelişmelerin uzun süredir bölgede yaşandığına dikkati çekti.

"Olaylarda partili kardeşimiz hayatını kaybetti. Ancak buna karşılık şiddet ve silahla bir karşılık verilmemelidir" diyen Yüksek, "Tepkilerimiz demokratik ve kitlesel anlamda sahip çıkmak şeklinde olmalıdır. Bunun dışına taşan bir yaklaşım içerisinde kesinlikle olunmamalıdır" ifadesini kullandı.

Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçeleri başta olmak üzere Diyarbakır, Batman ve Bingöl'de bir provokasyon girişiminin söz konusu olduğunu ileri süren Yüksek, "Bütün güçlerin böylesi bir provokatif girişimden uzak durmalarını istiyoruz. Bunun yaratacağı sonuç hiçbir güce ve kesime yaramayacaktır. Biz Kürtlerin arasında bir iç çatışmanın yaşanmasını istemiyoruz. Silahlı hiçbir çatışmanın yaşanmasını tasvip etmiyoruz" diye konuştu.

Açıklamaya, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile partililer katıldı.


HÜDA-PAR'DAN OLAYLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde YDG-H'liler ile Hüda-Par yanlıları arasında çıkan ve 2 kişinin ölümü, 3 kişinin de yaralanmasına neden olan olayların ardından Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, Diyarbakır'da parti binasında basın toplantısı düzenledi.

Yılmaz, olayın çözüm sürecini provoke olduğunu savunarak; HDP, DBP ve PKK'nın içlerinde iyi niyetli olmayan kişileri tasfiye etmesini istedi.

Yılmaz, "Ne zaman süreçle ilgili olumlu bir mesaj verilse PKK, YGD-H çevreleri tarafından bizim partimize yönelik provokatif eylemlerde bulunuluyor. Bizim partimiz üzerinden kendilerine göre çözüm sürecini sabote etme veya farklı mecralara çekmeye çalışıyorlar. Bunun da sorumlusunun PKK tarafı olduğu düşüncesindeyiz" dedi.