9. Daire'ye neşter vuruluyor

Giriş Tarihi: 8.1.2015
Yargıtay 9. Daire'ye neşter vuruluyor

Paralel çetenin etkili olduğu ileri sürülen 9. Ceza Dairesi dağıtılıyor. Başkan Ertuğrul ve üyeler başka dairelere verilecek. Devrimci Karargâh ve Ergenekon davalarının temyiz incelemesini yeni başkan ve üyeler yapacak

'da Paralel çetenin etkisini ortadan kaldırmak için yapılan yasa değişikliğinden sonra kuruma 144 yeni üye atanmış ve 8 yeni daire oluşturulmuştu. Yasadan sonra, Yargıtay'daki işbölümü ve üye dağılımını da değiştirme yetkisi bulunan Başkanlık Kurulu da yeniden seçilmişti. Yargıtay Başkanlık Kurulu seçiminden sonraki ilk toplantısında, yeni üyelerin hangi dairelere verileceğini, dairelerin bakmakta olduğu dava türlerinin değiştirilip değiştirilmeyeceğini görüştü. Kurul, bu konuda çalışma yapılmasını ve Yargıtay Genel Kurulu'na sunularak oylanacak taslak çalışmaların gizli yürütülmesini kararlaştırmıştı. SABAH, Yargıtay'ın bundan sonraki kaderini belirleyecek bu taslağın ayrıntılarına ulaştı. Başkanlık Kurulu'nun yürüttüğü çalışmalarda mevcut daire başkanlarının mümkün olduğu kadar yerinde kalması, yeni üyelerin Yargıtay'da var olduğu söylenen Paralel örgütlenmeyi kıracak şekilde dağıtılmasını benimsedi.

PARALEL ÖRGÜT TRT'Yİ BÖYLE İŞGAL ETTİ - TIKLAYIN

BAŞKAN VE ÜYELER DAĞITILACAK

Başkanlık Kurulu'nun özellikle anayasal düzene karşı işlenen suçların temyiz incelemesini yapmakta olan ve Balyoz ile Devrimci Karargah davalarının kararlarını onayan 9'uncu Ceza Dairesi üzerinde nasıl bir tasarrufta bulunacağı merak konusu olmuştu. Taslağa göre "daire başkanları yerinde kalsın" kararı Yargıtay'ın bu kritik dairesinde istisnaya uğrayacak. Dairenin başkanı da dahil olmak üzere tüm üyeleriyle değiştirilecek. Başkan , "Yargıtay'da yeni kurulan 16'ncı Ceza Dairesi'nin başkanlığına getirilecek. Üyeler başka dairelere gönderilecek. İlk başta Ertuğrul'un yerinde kalması ve sadece üyelerinin değiştirilmesi de düşünüldü. Ancak Ertuğrul'un Devrimci Karargah davası başta olmak üzere birçok davanın temyiz incelemesini bir an önce yapmak için özel çaba harcadığı değerlendirilerek vazgeçildi.

İŞTE PARALEL YAPININ AKADEMİK ÜSSÜ - TIKLAYIN

YENİ BAŞKAN EYÜP YEŞİL

Yargıtay'ın bu kilit dairesine, Yargıtay'a yeni seçilen ve seçildikten sonra 'nun desteğiyle 16'ncı Ceza Dairesi Başkanlığı'na seçilen atanacak. Anayasal düzene karşı suçları bakma görevi ilk başta Hamdi Yaver Aktan'ın başkanı olduğu 18'inci Ceza Dairesi'ne verilmesi değerlendirildi. Ancak Aktan'ın Ergenekon soruşturması döneminde Paralel yapı tarafından yasadışı dinlendiği için bunun "rövanşist bir davranış olacağı" düşünülerek vazgeçildi. Bunun üzerine bu davaların temyizine 9'uncu Ceza Dairesi'nin yeni üyelerle bakmaya devam etmesi kararlaştırıldı. Bu dairede, daha önce Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde görev yapmış ve bu nedenle terör suçları konusunda uzmanlaşmış Cengiz Köksal gibi yeni üyeler görevlendirilecek. Dairenin ilk somut işi ise 'nın da sanıkları arasında bulunduğu Devrimci Karargâh davasının karar düzeltme başvurusunu değerlendirmek olacak. Ergenekon davasının temyiz incelemesini de yeni başkan ve üyeler yapacak.

'PARALEL YAPI ARTIK BELİNİ DOĞRULTAMAZ' - TIKLAYIN

ŞİKE DAİRESİ DE DEĞİŞİYOR
Yargıtay Başkanlık Kurulu, son dönemde tartışılan 'ndaki mahkumiyet kararlarını onayan 5'inci Ceza Dairesi ile tazminat davalarına bakan 4'üncü Hukuk Dairesi'nin yapısını da değiştiriyor. 5'inci Ceza Dairesi'nin Başkan ve bir üyesi yerini koruyacak, diğer üyeleri başka dairelere gönderilecek. 4'üncü Hukuk Dairesi'nde ise sadece başkan yerinde kalacak, diğer üyeler tamamen dağıtılacak.
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay 9. Daire'ye neşter vuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz