X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Acılarınızı paylaşıyoruz önyargıları kaldıralım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Acılarınızı paylaşıyoruz önyargıları kaldıralım'

  • Giriş Tarihi: 21.1.2015
'Acılarınızı paylaşıyoruz önyargıları kaldıralım'
'Acılarınızı paylaşıyoruz önyargıları kaldıralım'

'i "Anadolu aydını" olarak nitelendiren Davutoğlu, ler'e de "1915 gayri insani sonuçlar doğurdu. Acılarınızı paylaşıyoruz, ufkumuz dostluk ve barış" çağrısı yaptı

Başbakan , 'in 8. ölüm yıldönümü vesilesi ile yaptığı yazılı açıklamada dünya genelindeki lere tarihi bir çağrıda bulundu. Cumhurbaşkanı 'ın geçtiğimiz yıl yayımladığı taziye mesajına atıf yapan Davutoğlu, "Savaş şartlarında başvurulan zorunlu yer değiştirme politikalarının, 1915 dâhil, gayri insani sonuçlar doğurduğunu daha önce de açıklayan Türkiye, in acılarını paylaşmaktadır" dedi. Davutoğlu şu mesajları verdi:

TÜRKİYE'NİN TEK ERMENİ KÖYÜ - TIKLAYIN

ANADOLU AYDINIYDI:
Hrant Dink, Ermeni kökeninden de, Türkiye'ye bağlılığından da ödün vermeden Türkler ile Ermenilerin ortak geleceklerini inşa edebilmelerinin yöntemini arayan değerli bir Anadolu aydınıydı. Türk-Ermeni dostluğunu özünde birleştiren, tarihi birlikteliğin hatırlanması için yüreğini ve aklını ortaya koyan Dink'in dostluk yoluna tuttuğu meşalenin ışığında gönüllerde kapılar açmak istiyoruz.

#Sayfa#


TÜM ERMENİLERE ÇAĞRI:
Türk-Ermeni dostluğuna inanan herkesi yeni bir başlangıca katkıda bulunmaya davet ediyor ve tüm Ermenilere seslenmek istiyoruz: Savaş şartlarında başvurulan zorunlu yer değiştirme politikalarının, 1915 dâhil, gayri insani sonuçlar doğurduğunu daha önce de açıklayan Türkiye, Ermenilerin acılarını paylaşmakta, iki halk arasında yeniden duygudaşlık kurulması için kararlılıkla gayret göstermektedir.

BASMAKALIP SÖYLEMLER GERİDE KALDI:
İlişkilerimizi esir alan husumetin aşılması için başta diyalog olmak üzere nasıl hareket edilmesi gerektiğinin ipuçlarını veren 23 Nisan 2014 tarihli taziye mesajı bu yaklaşımın en somut ifadesidir. Türkiye, geçmişten miras basmakalıp söylemleri geride bırakmıştır. Türkler ve Ermeniler, tüm meselelerini yalnızca kendi aralarında konuşabilir, çözüm yollarını da yalnızca birlikte arayabilirler. Bu anlayışla Ermeni dostlarımızı Türkiye'yi daha fazla ziyaret ederek karşılıklı önyargıları kaldırmaya davet ediyoruz.

#Sayfa#


ERMENİ ŞAHSİYETLERE SAHİP ÇIKIYORUZ:
Ermeni kültür varlıkları ile Osmanlı/Türk kültürüne değerli katkılarda bulunmuş Ermeni şahsiyetlere hak ettikleri biçimde ve önemle sahip çıkmaya devam edilecektir. Acılara ortak olmak, yaraları sarmak ve tekrar dostluklar kurabilmek arzumuz samimidir. Ufkumuz dostluk ve barıştır.

İHSASI REYDE BULUNMAM:
(Yüce Divan oylaması) Hiçbir komisyon üyesi ile konuşmamaya özen gösterdim. Konu Genel Kurul'da olduğu için ihsası rey yapmadan en doğru sonuca ulaşacağına inanıyorum. Vekalet bıraktığım arkadaşım var. Bu sefer Yalçın Akdoğan.

#Sayfa#


BİR DAHA CESARET EDEMEYECEKLER:
(Yasa dışı dinlemelere ilişkin paralel operasyon) Yakından takip ediyorum. İçişleri Bakanı ile görüştüm. Süreç kararlı şekilde devam edecek. Bir daha hiç kimse ciddi toplantıları, kriptolu görüşmeleri dinleme cesaretini bulamayacaktır. dedi.

'TÜRKİYE İLE İNGİLTERE OMUZ OMUZA DURACAK'

Başbakan Davutoğlu, İngiltere'deki temasları çerçevesinde İngiliz mevkidaşı David Cameron ile bir araya geldi. Davutoğlu, uluslararası ve bölgesel barışa yönelik tehditlere karşı, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin daha da güçleneceğinden emin olduğunu belirterek "Kıtamızın geleceği, terörizm, ırkçılık gibi birçok zorlukla karşı karşıya. Türkiye ve İngiltere bu zorluklara karşı omuz omuza duracaktır" dedi. Cameron da, iki ülke arasındaki güçlü ilişkilere vurgu yaptı.