X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Darbe teşebbüsü bu kararla tescil edildi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Darbe teşebbüsü bu kararla tescil edildi'

  • Giriş Tarihi: 22.1.2015
'Darbe teşebbüsü bu kararla tescil edildi'
'Darbe teşebbüsü bu kararla tescil edildi'

AK Parti'nin darbelere karşı net tavır ortaya koyduğunu belirten Ahmet Davutoğlu "17 ve 25 Aralık komploları, MİT Müsteşarı ve TIR'lara yönelik girişimler bu kararla darbe teşebbüsü olarak tescil edildi" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Genel Kurulu'nun 4 eski bakan için verdiği kararı İngiltere ziyareti sırasında değerlendirdi. Gazetecilerle sahbetinde dört eski bakan ile ilgili TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada bazı AK Partil milletvetillerinin farklı oy kullandığının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, Soruşturma Komisyonu'nun hiçbir ihsası reyde bulunmadan objektif ve hukuk kurallarına uygun çalıştığını belirterek, şöyle dedi: "Genel Kurul'da itiraz olursa ki muhalefet bunu yaptı, oylama yapılır. Her bir milletvekili kendi hür iradesi ile oyunu kullanır. Prosedür, etik kurallar ve yasal anlamda yapılması gereken budur. Bu yasal sürece saygı gösterdik." Davutoğlu, "17 ve 25 Aralık komplolarının, daha sonraki 19 Ocak'ta MİT TIR'larına yapılan ve hatta daha önce 7 Şubat'ta MİT Müsteşarımıza yapılan süreçlerin bütünü, bu kararla birlikte bir darbe teşebbüsü olarak tescil edilmiştir" dedi. Oylama ile AK Parti'nin darbelere karşı "açık ve net" bir tavır ortaya koyduğunu ifade eden Başbakan, darbe teşebbüsü konusundaki atılması gereken hukuki adımların atıldığını, herkesin buna saygı göstermesi gerektiğini bildirdi. İngiltere gezisinin çok önceden planlandığını da dikkat çeken Davutoğlu, "Komisyon raporu geçen hafta tamamlansa ya da önümüzdeki hafta görüşme olsa oylamaya katılacaktım" diye konuştu. AK Partili milletvekillerini farklı oy kullanmasının kendilerinin yasal sürece gösterdikleri saygıyı ortaa koyan bir tutum olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, hiçbir milletvekiline yönlendirme ve baskı olmadığını söyledi. Davutoğlu, "Muhalefet blok olarak oy verdiyse şu anlama gelir ya bir grup kararı varki bi yasal değil ya da baskı var. Bu da bu sürecin ruhuna aykırı. AK Parti, blok oy kullansa bu seferde, yasala aykırı davrandı, yönlendirme vardı deniyecekti. AK Parti yasal, doğru olanı yapmıştır" mesajı verdi.

"ONE MİNUTE" DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Başbakan Ahmet davutoğlu, Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak için geldiği İsviçre'nin Davos kentinde Arap kanaat önderleri ile yemekte buluştu. Davutoğlu, Arap liderlere, Erdoğan'ın "one minute" çıkışına atıfta bulunarak, "Mesele Filistin ise Mescid-i Aksa ise her zaman 'one minute' demeye devam edeceğiz" diye seslendi. Davutoğlu, yemek öncesinde ise Victor Halberstadt moderatörlüğünde düzenlenen "Türkiye'nin G-20 için vizyonu" başlıklı özel oturumda konuştu. Suriye ve terörizm konularında mesajlar veren Davutoğlu, Türkiye'de 2 milyon Suriyeli mülteci olduğunu hatırlatarak, Davos katılımcısı ülkelere de sitemde bulundu ve "Bize gerçek bir ortak destek verilmiyor" dedi. Davutoğlu İngilizce yaptığı konuşmada ayrıca şu mesajları verdi:
ORTAK KADER ALGISI: Sovyetler Birliği'nin çöküşü, 11 Eylül saldırıları, 2001 küresel ekonomik krizi, Arap baharı ve yakın bölgede siyasi krizler hepsi entegre şekilde bizi etkiliyor. Şu anda insanlık tarihi için yeni bir ortak kader algısına ihtiyacımız var.
BİR ARAYA GELMELİYİZ: Mülteciler gibi insani konularda ve bütün krizlerde işlenen suçlar karşısında bir araya gelmeliyiz, terörizm olsun, şiddet olsun birlikte hareket edebilmeliyiz.

#Sayfa#
BAŞARABİLİRİZ: Tüm G-20 liderlerine çağrıda bulunuyorum, hepimiz harekete geçmeliyiz, sadece ülkelerimizin değil, insanlığın ekonomi bakanlarıymışız gibi davranmamızı istiyorum. Eğer böylesine bir sorumluluk anlayışına sahip olabilirsek yeni bir dönem başlatabilir ve bir paradigma değişmesini başarabiliriz.
TERÖRİSTLERE KARŞI: Hepimiz sığınmacılar gibi insanlık trajedilerini çözmek için beraber çalışmalıyız. Aynı zamanda kim tarafından yapıldığı önemsiz teröristler ya da başka kaynaklar olsun bunlara karşı birlikte çalışmalıyız.

'KILIÇDAROĞLU AYNAYA BAKSIN'
Başbakan Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Davutoğlu bizi Hz. Peygamber'e hakaret edenlere sahip çıkmakla suçluyor. Hayatımda böylesine alçakça bir suçlamayla hiçbir zaman karşı karşıya kalmadım" sözlerine şu yanıtı verdi: "Başkalarına ahlak dersi vermeye kalkmadan önce kendisi genel başkanlığa geliş sürecine baksın. Ahlaksızca ve alçakça bir komplo ile genel başkanlığa geldiğini kendisi aynaya bakarak görsün... Benim karikatür konusundaki açıklamalarda tavrım net. Kılıçdaroğlu, kötü ezbere cümlelerle bunu örtemez. Alçaklık onun genel başkanlığa geliş tarzında. Önce yan yana yürüdüğün kendi genel başkanına yapılan bir tutum karşısında başı dik duramayan birinin bugün kamuouyu önünde konuşma hakkı da yok, haddi de yok. Kamuoyu her şeyi çok yakından görüyor."