X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Hz. Muhammed kırmızı çizgimiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Hz. Muhammed kırmızı çizgimiz'

  • Giriş Tarihi: 22.1.2015
'Hz. Muhammed kırmızı çizgimiz'
'Hz. Muhammed kırmızı çizgimiz'

"İfade özgürlüğü her şeyi yapabilme, yazabilme, çizebilme özgürlüğü değildir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: Diğer dinlere yönelik hassasiyet İslam peygamberine karşı da gösterilmeli. O da tüm Müslümanlar'ın kırmızı çizgisidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Muhammed'in tüm Müslümanlar'ın kırmızı çizgisi olduğunu belirterek "İnsanları karikatür çizdiler diye katletmek ne kadar terörse, insanların kutsallarına saldırmak, insanları galeyana getirecek, tahrik edecek eylemler yapmak da en az o kadar terördür" dedi. Erdoğan, dün TBMM'nin ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 10. Konferansı'nda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

İSLAM DÜNYASI ÜZERİNDE OPERASYON:
İslam dünyası üzerinde ciddi operasyonlar yapılmaktadır. Müslümanlar, birbirlerine kardırılmaktadır, birbirlerine vurdurulmaktadır. Akan kan Müslüman kanıdır. Ölenler ve öldürenler Müslümanlar'dır. Bu bir şeyi ortaya koymaktadır. Biz demek ki değerlerimizden uzaklaşıyoruz.

#Sayfa#


DEVREYE MODERN LAWRENCE'LAR GİRİYOR:
Hepimiz çok iyi biliyoruz ki eğer istersek Hz. Peygamber'in bize emrettiği istikamette, bir elin parmakları gibi birbirimize kenetlenir ve kardeş olmanın gereklerini yerine getirirsek bölgemizdeki tüm sorunları kolayca aşabiliriz. Görüyorsunuz, Müslümanlar sustuğunda İslam dünyasının yöneticileri elleri, kolları bağlı oturduğunda, her mezhep kendi taraftarının arkasında durup diğerine yapılan zulme tepkisiz kaldığında işte o zaman devreye başkaları giriyor. İşte o zaman devreye fitneciler, teröristler giriyor, devreye modern Lawrenceler giriyor. Suriye'de her gün bizim öz be öz kardeşlerimiz öldürülüyor.

NACİ EL ALİ ÖRNEĞİ:

2014'te Gazze'de çoğu çocuk ve kadın olmak üzere yaklaşık 2 bin 500 insan alçakça katledildi. BM ses çıkardı mı, çıkarmadı, görmezden geldi. AB duymazdan geldi. İnsanlık bu devlet terörü, çocuk katili karşısında maalesef susmayı tercih etti. Eğer onlar sadece karikatüristleri terör mağduru olarak kabul ediyorsa onlara da bir örnek vereceğim. Naci el Ali, Hanzala'nın çizeri, Londra ortasında suikastla katledildi. Kimse çıkıp da buna İsrail terörü demedi.

#Sayfa#


FRANSA NİYE TAKİP ETMEDİ?:
Öldürenler Fransız vatandaşı, ama Müslüman olduğu söyleniyor. Bunlar 17 ay hapishanenizde yattı. Çıktıktan sonra bu insanları niye takip etmediniz. Sizin istihbarat teşkilatınız çalışmıyor mu?

BATI'NIN GÖREVİ:
Paris saldırılarının ardından terörü konuşmak yerine, Müslümanlar'ı İslam coğrafyasını konuşmak, şiddeti örtmektir, adaletsizliği, terörün üzerini örtmektir. Avrupa'da Pegida diye bir örgüt çıktı. Almanya merkezli olarak İslam karşıtlığı noktasında yürüyüşler ve şiddete yönelik eylemler yapıyor. Batı da artık bu şiddet sarmalındaki rolünü görmeli, analiz etmeli, anlamalı ve özeleştirisini yapmalıdır.

#Sayfa#


İSLAM'A YÖNELİK SALDIRILAR DURDURULMALI:
İfade özgürlüğü her şeyi yapabilme, yazabilme, çizebilme özgürlüğü değildir. İfade özgürlüğü kutsal değerlere saygısızlık hakkını hiç kimseye tanımaz. İfade özgürlüğü bahanesinin arkasına saklanarak İslam Peygamberi'ni resmeden çirkin karikatürler çizenler aslında ne yaptıklarını, kimi nasıl incittiklerini, nasıl provokasyonların fitilini ateşlediklerini görmek zorundadır. Aslında bunu da biliyorlar. Museviler'in rencide olmasını ya da antisemitist yaftasına maruz kalma korkusunu hesaba katarak dikkatli davrananlar, aynı şekilde, İslam peygamberine ve tüm Müslümanlar'a karşı bu dikkati, bu hassasiyeti gözetmekle sorumludur. Çünkü O da tüm Müslümanlar'ın kırmızı çizgisidir.

TAHRİK ETMEK DE TERÖR:
İnsanları karikatür çizdiler diye katletmek ne kadar terörse, insanların kutsallarına saldırmak, insanları galeyana getirecek, tahrik edecek eylemler yapmak da en az o kadar terördür. Silahlı terör kadar ifade özgürlüğü maskesi altında yürütülen teröre karşı insanlık gerekli tepkiyi göstermelidir.

#Sayfa#


BM'DE HAKKIMIZI ALMAK ZORUNDAYIZ

BEŞİN İÇİNDE İSLAM ÜLKESİ YOK:
Milyarlarca Müslüman'ın arzusu, isteği, hissiyatı BM'nin ve BM Güvenlik Konseyi'nin karar mekanizmasına etki edemiyor, oralarda dikkate alınmıyor. İran'la, Irak'la, Filistin'le, Suriye ile ilgili karar alınacağı zaman bu kararı İslam ülkeleri değil 5 üye alıyor. Dünya 5'ten büyüktür. Bu beşin içinde bir tane İslam ülkesi var mı, yok. Artık bu BM Güvenlik Konseyi'ni reforme edilmesi şarttır. Eğer gerçekten istiyorsak bu hakkı biz teslim alacağız.

ÖZELEŞTİRİ YAPMALIYIZ:
İslam dünyası, yöneticileri, münevverleriyle kendi özeleştirisini yapmak zorundadır. Bizim özeleştiri metodumuzu başkaları değil ancak hep beraber biz belirleriz, biz belirlemek zorundayız. Teröristler ve terör örgütleri, İslam coğrafyası ve Müslümanlar'ın asla ve asla temsilcisi ve sözcüsü değildir ve hiçbir zaman da olmayacaktır. Terör ile İslam, terörist ile Müslüman kavramlarını son derece kasıtlı biçimde yan yana kullanmak İslam dinine yapılmış en büyük hakarettir, saldırıdır.