X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bozuk kanser ilaçlarını piyasaya süreceklerdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bozuk kanser ilaçlarını piyasaya süreceklerdi

  • Giriş Tarihi: 5.2.2015 15:53 Güncelleme Tarihi: 5.2.2015 15:56
Bozuk kanser ilaçlarını piyasaya süreceklerdi
Bozuk kanser ilaçlarını piyasaya süreceklerdi

İstanbul'da Güvenlik Şube Müdürlüğü Ekipleri, Fatih'te Suriyelilerin kaldığı bir eve düzenlediği baskında çoğu kanser tedavisinde kullanılan bozuk ve tarihi geçmiş 2 bin 9 kutu ilaç ele geçirdi.

İstanbul'da Güvenlik Şube Müdürlüğü Ekiplerine, Fatih Şehremini Mahallesi Kızılelma Caddesi Velet Çelebi Sokak'ta Suriye uyruklu 3 kişinin kaldığı bir evde çok sayıda ilaç bulunduğu ihbarı geldi. Ekipler ihbarı değerlendirerek, bir süre evi takip etti. Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri gerekli izinleri alarak eve operasyon düzenledi. Yapılan aramalarda, çoğu kanser tedavisinde kullanılan 2 bin 9 kutu ilaç ele geçirildi.

İLAÇ FİRMASI: "İLAÇLAR ORJİNAL, KUTULARI DEĞİŞTİRİLMİŞ"

İlaçlarda yapılan incelemelerde, kanser ilaçlarının hepsinin karekotlarının aynı olduğu tespit edildi. Bunun üzerine polis ekipleri ilaçların üretildiği firma ile irtibata geçti. Üretici firma ilaçları incelemek için bazı numuneler talep etti. Polis ekipleri ele geçirdikleri ilaçlardan istenilen numuneleri firmaya incelenmesi için gönderdi. Firma yaptığı inceleme sonucuna göre, ön rapor yolladı. Ön raporda "İlaçların sahte olmadığı, sadece kutularının değiştirildiği" yönünde bilgi geldi.

"SOĞUK ZİNCİR"DEN ÇIKARTILAN İLAÇLAR BOZULUYOR

Kanser ilaçlarının "soğuk zincir" yöntemiyle piyasaya sürülmesi esnasında ele geçirildiğini düşünen polis ekipleri, bu yöntemin kullanılmaması nedeniyle ilaçların bozulduğunu belirtti. Öte yandan ekipler, çok sayıda ilacın tarihinin geçtiği için şüphelilerin ilaç kutularını değiştirerek yeniden kutuladığını başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, Kırıkkale, Diyarbakır ve Hakkari'deki eczacılara gönderildiğini belirledi. Polis ekipleri, 3 Suriyeli ve 2 eczane çalışanını gözaltına aldı.

#Sayfa#

ŞEBEKE SGK'YI 450 BİN LİRA DOLANDIRDI

Polisler, operasyon sonrasında şebekenin başka yöntemlerini de ortaya çıkardı. Şebeke üyeleri bazı kanser hastalarının kimlik bilgileriyle anlaştıkları hastane çalışanlarını kullanarak, ilaç alınması için sahte reçeteler düzenlediği belirlendi. Hastanede yazılan reçeteler, anlaşmalı eczanelerden sistemi üzerinden indirimle alındı. Ekipler, ilaçların parasının büyük kısmını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödedi. Bu yöntemle şebekenin SGK'yı 450 bin lira dolandırdığı tespit edildi.

BAZI KANSER HASTALARI İLAÇLARINI ALAMADI

Kanser tedavisi gören bazı hastalar, ilaç alma zamanı geldiğinde gittikleri eczanelerde ki sistemde ilaçların alındığını öğendi. Kanser hastaları bu konu üzerine ilaçlarını alamadıkları için SGK'ya şikayette bulundukları öğrenildi.

OPERASYONLAR GENİŞLETİLDİ

Güvenlik Şube Müdürlüğü polislerinin, şebekenin geri kalan elemanlarını belirlemek için çalışmalarını sürdüğü öğrenildi. Emniyette işlemleri tamamlanan 5 şüpheli, adliyeye sevk edildi. Suriye uyruklu 3 kişi "Adli Kontrol Kararı" ile, 2 eczane çalışanı ise savcılıktan serbest bırakıldı.