X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erdoğan: ABD'den açıklama olmaması manidar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erdoğan: ABD'den açıklama olmaması manidar

  • Giriş Tarihi: 13.2.2015 00:06 Güncelleme Tarihi: 13.2.2015 11:16
Erdoğan: ABD'den açıklama olmaması manidar
Erdoğan: ABD'den açıklama olmaması manidar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de 3 Müslüman gencin öldürülmesine ilişkin "Ben, Sayın 'ya sesleniyorum, 'Neredesin Başkan' diyorum. Dışişleri Bakanına, Biden'e sesleniyorum, 'Neredesiniz' diyorum. Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz" dedi.

Cumhurbaşkanı , ABD'de 3 Müslüman gencin öldürülmesine ilişkin, "Özellikle Başkan 'nın, Sayın Kerry'nin, Biden'ın şu ana kadar hiç bir açıklama yapmamış olması çok manidardır. Bu insanlar terörist değil" dedi.

ÖLDÜRÜLEN MÜSLÜMAN AİLE İÇİN ABD'DE TÖREN - TIKLAYIN

KÜBA'DAN DOKTOR TÜRKİYE'DEN İLAÇ - TIKLAYIN

Cumhurbaşkan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, iki ülke arasındaki anlaşmaların imzalanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.



Erdoğan burada yaptığı konuşmada, görüşmelerinde Türkiye-Meksika ilişkilerini ele aldıklarını belirtti.

Meksika'ya üçüncü ziyaretini gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, diğer iki gelişinin "Başbakan" sıfatıyla olduğunu, "Cumhurbaşkanı ve G-20 dönem başkanı" sıfatıyla ilk ziyaretini yaptığını söyledi.

Dünyanın büyük ekonomileri arasında yer alan ve benzerlikleri bulunan Türkiye ile Meksika'nın neler yapabileceğini detaylı olarak konuştuklarını dile getiren Erdoğan, "Nieto'nun 2013 yılındaki ziyaretinde, Türkiye-Meksika 21. Yüzyıl için Stratejik İşbirliği ve Ortaklık Çerçevesi Belgesini imzalamıştık. Bu defa da gündemimizdeki temel konulara ilişkin hedefleri içeren ortak deklarasyon imzaladık" dedi.

Üç anlaşmayı daha gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, Dışişleri Bakanlarının işbirliği bildirisini, 2015-2016 turizm alanında faaliyet programı, antropoloji arkeoloji, kültürel mirasın korunması ve aktarılması alanında işbirliği anlaşmalarını imzaladıklarını kaydetti.

İki ülke arasında tesis edilen iki uluslu üst düzey komisyon yapısının böylece belirlendiğini ifade eden Erdoğan, ülkeler arasındaki ticaret hacminin önemine değindi.

Erdoğan, göreve ilk geldiklerinde Meksika ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 1,2 milyon dolar olduğunu, şimdi yüz kat artarak 1 milyar 256 milyon dolara ulaştığını vurguladı.

#Sayfa#

- "MEKSİKA, TÜRKİYE'NİN LATİN AMERİKA'DAKİ EN BÜYÜK TİCARİ ORTAĞI"


Erdoğan, "Kendileriyle mutabakat yaptık, 2023'te hedefimizi 5 milyar dolar olarak Kolombiya'yla nasıl belirlediysek Meksika'yla bu şekilde belirlemiş olduk. Kendileri bana, '5 milyarı da aşabiliriz' dedi" ifadesini kullandı.

Meksika'nın Türkiye'nin Latin Amerika'daki en büyük ticari ortağı olduğuna işaret eden Erdoğan, bunları gerçekleştirmek için serbest ticaret anlaşmasının önemli olduğunu, gerekli çalışmaları yürüteceklerini belirtti.

Erdoğan, "Gözlemci üyesi olduğumuz, Meksika'nın da kurucuları arasında yer aldığı Pasifik İttifakı ülkelerinin her biri ile serbest ticaret anlaşması imzalamayı umut ediyoruz" dedi.

- ÇANAKKALE SAVAŞLARI'NIN 100. YILDÖNÜMÜ TÖRENLERİNE DAVET


Türkiye'nin resmi yardım ajansı TİKA'nın dünyanın değişik ülkelerinde 49 koordinasyon ofisi bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Şimdi istiyoruz ki bu dayanışmamızı, bu sosyal yardım noktasındaki hareketliliğimizi bu şekilde geliştirebiliriz. Bu konuyla ilgili olarak da kendileri bu işe olumlu yaklaştılar ve burada da artık ilgili arkadaşlarımızın yoğun bir çalışmanın içerisine girmeleri gerekiyor" dedi.

Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto'yu 24-25 Nisan'da Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü törenlerine davet ettiğini söyleyen Erdoğan, Nieto'nun "Ben, katılamazsam bile en üst düzeyde yetkilileri, arkadaşlarımı vekaleten göndereceğim" dediğini aktardı ve mevkidaşına teşekkür etti.

'da 2016'da botanik fuarı yapılacağını hatırlatan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Nieto'yu fuara da davet ettiğini ifade etti.

Erdoğan, "Kalıcı olan bu fuarda biz özellikle Meksika'yı da görmek istiyoruz. Onların da orada bir standının veya bir bölgesinin olması bizleri hakikaten dünyadaki bütünleşme noktasında çok çok güçlü kılacaktır" değerlendirmesini yaptı.

#Sayfa#

- "SAYIN OBAMA'YA SESLENİYORUM, 'NEREDESİN BAŞKAN' DİYORUM"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de 3 Müslüman gencin öldürülmesine ilişkin de şunları kaydetti:

"Bir konuyu burada ele almadan geçemeyeceğim. Şu anda tabii çok yakın olduğum için Amerika'ya ondan dolayı bunu burada ifade etmek zorundayım. Carolina'da olan 3 Müslüman'ın öldürülmesi noktasında, özellikle 'nın, Sayın Kerry'nin, Biden'ın şu ana kadar hiç bir açıklama yapmamış olması çok manidardır.

Bu insanlar terörist değil. Bu 3 insan aileleri itibariyle Suriyeli bunlar, Suriyeli Müslüman. Babaları, anneleri, hepsi seçkin, yetişmiş, doktor insanlar ve bu gençler de diş hekimliğinde okuyan aynı zamanda mimarlık tahsili gören gençler ve bunlar, 3 kardeş, evlerinde öldürülüyor ve o ülkenin sorumlusu olan Başkan, onlarla ilgili bir açıklama yapmıyor.

Ben, Sayın Obama'ya sesleniyorum, 'Neredesin Başkan' diyorum. Dışişleri Bakanına, Biden'e sesleniyorum, 'Neredesiniz' diyorum. Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Tavrımızı ortaya koymak zorundayız. Çünkü halk size oylarını verirken 'Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın' diye veriyor. Eğer siz, bu tür bir olay karşısında sessiz kalırsanız dünya da size her zaman sessiz kalacaktır ve diyorum ki; unutmayın, dünya 5'ten büyüktür. Er veya geç halklar, belki bugün bizlere bu nasip olmayabilir ama bizden sonra gelenler, bunu gerçekleştirecektir.

Ben bu duygularla, ölenlere rahmet diliyorum ama öldüreni de huzurlarınızda lanetliyorum."