X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakan Işık yeni kriptolu telefonu tanıttı 3 kat daha güvenli dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakan Işık yeni kriptolu telefonu tanıttı 3 kat daha güvenli dedi

  • Giriş Tarihi: 18.2.2015 11:29 Güncelleme Tarihi: 18.2.2015 12:49
Bakan Işık yeni kriptolu telefonu tanıttı 3 kat daha güvenli dedi
Bakan Işık yeni kriptolu telefonu tanıttı 3 kat daha güvenli dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, ilk kez AA Editör Masası'nda tanıttığı yeni kriptolu telefonun, en gelişmiş kripto çözücü cihazlara karşı 3 katı güvenli olduğunu söyledi.

Editör Masası'na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, editör ve muhabirlerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor, siyasi ve ekonomik gelişmeler ile bakanlığının faaliyetlerine dair konularda değerlendirmelerde bulunuyor.

Yeni tasarlanan kriptolu telefonu ilk kez AA'da tanıtan Işık, 17-25 Aralık operasyonlarının ardından kriptolu telefonların yenilenmesi kararını aldıklarını hatırlattı.

Telefonun donanımında çok fazla değişiklik yapmadıklarını anlatan Işık, "Ama bütün yazılımını değiştirdik. Bu telefonların dinlenememesine yönelik dünyada en gelişmiş kripto çözücü cihazların çözme kabiliyetinin 3 katı kadar güvenlik sistemi geliştirdik. Dolayısıylakripto çözücü cihazlarla bu kriptolu telefonun dinlenebileceğine inanmıyorum" dedi.#Sayfa#
Telefonun donanımında da bazı değişiklikler yaptıklarını anlatan Işık, eski telefonda hem kriptolu hem de kriptosuz görüşmeye imkan tanıyan tuş olduğunu söyledi.

Yeni donanımda kriptosuz görüşme seçeneğini iptal ettiklerini dile getiren Işık, "Paralel yapı, kripto yazılımında bazı korsan satırlar koymuş. Şifrelerin depolandığı ve daha sonra çözülmesi amacıyla saklandığı bazı satırlar koymuş. Zaten o sayede kriptoların çözülmesi mümkün olmuş. Onların tamamını temizledik, ayıkladık, hepsini sıfırdan ele aldık. Şu anda güvenliği çok yüksek kriptolu telefonu hazır hale getirdik" dedi. Telefonun bir yıllık bir süre içinde hazırlandığını kaydeden Işık, ihtiyaca göre telefonları hazırlayarak teslim aşamasına getirdiklerini kaydetti.