X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taraf'tan SPK'ya yazı işleri kumpası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'tan 'ya yazı işleri ı

  • Giriş Tarihi: 26.2.2015 12:02 Güncelleme Tarihi: 27.2.2015 02:30
Taraf'tan SPK'ya yazı işleri kumpası
Taraf'tan SPK'ya yazı işleri kumpası

Gazetesi'nin bugün manşetine taşıdığı iyle ilgili yalanlama geldi. SPK, "Bahsi geçen iddianın yer aldığı basın organı da halka açık bir anonim ortaklık olup, benzer denetimler halka açık anonim ortaklıklar ve kuruluşlar nezdinde önceden belirlenmiş programa bağlı olarak yürütülmektedir" dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu (), uzmanlarının yazı işleri toplantısına katıldığı iddiasına ilişkin, "Bugün bir basın organında yapılan rutin bir denetime atfen Kurulumuz uzmanlarının yazı işleri toplantısına katıldığı yönünde bir iddia yer almaktadır. Bahsi geçen iddianın yer aldığı basın organı da halka açık bir anonim ortaklık olup, benzer denetimler halka açık anonim ortaklıklar ve kuruluşlar nezdinde önceden belirlenmiş programa bağlı olarak yürütülmektedir" açıklamasında bulundu.


#Sayfa#
SPK'dan yapılan açıklamada, Kurul tarafından Sermaye Piyasası Kanunu ile verilen yetki ve görev kapsamında halka açık anonim ortaklıklar ve kuruluşlar nezdinde sürekli olarak denetimler yapıldığı anımsatılarak, "Bugün bir basın organında bu kapsamda yapılan rutin bir denetime atfen Kurulumuz uzmanlarının yazı işleri toplantısına katıldığı yönünde bir iddia yer almaktadır. Bahsi geçen iddianın yer aldığı basın organı da halka açık bir anonim ortaklık olup, benzer denetimler halka açık anonim ortaklıklar ve kuruluşlar nezdinde önceden belirlenmiş programa bağlı olarak yürütülmektedir" ifadeleri kullanıldı.


Açıklamada, Kurul çalışanlarının denetim yaptıkları kuruluşlarda kendilerine tahsis edilen odalarda kendilerine verilen bilgi ve belgeler üzerinde ilgili mevzuat kapsamında incelemelerini yürüttükleri belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Kuruluşların hangi odasında ne iş yapıldığının denetçilerimiz ından bilinmesi mümkün değildir. Denetçilerimizin fotoğraflarının çekildiği söz konusu oda da şirket yetkilileri tarafından kendilerine tahsis edilmiştir. Söz konusu iddia kesinlikle gerçeği yansıtmamakta, Kurulumuzu ve çalışanlarımızı hedef yapma amacını taşımaktadır. Yasal haklarımızı ve denetim yetkimizi Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde kullanmaya devam edeceğimizi kamuoyunun takdirine saygılarımızla sunarız."
#Sayfa#

TARAF'IN İDDİASI


Taraf gazetesi bugün, "İşte AKP'nin yeni Türkiye'si" başlıklı SPK ini manşetine taşıdı.

Haberine göre, üç SPK uzmanı, gazetede inceleme başlatarak yazı işleri toplantı masasında çalışma yaptı. Taraf'ın sabahki yazı işleri gündem toplantısına başlamasından bir süre sonra üç uzman, masadan ayrıldı.

ZAMAN YALANA ORTAK OLDU

Zaman Gazetesi bugün sürmanşetine Taraf'ın SPK haberini taşıdı. Taraf'ta çıkan haberi aynı gün yayına hazırlayan Zaman'ın oyunu da dikkat çekti.