X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Arap Baharı'nda iki kritik ülke
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'nda iki kritik ülke

  • Giriş Tarihi: 27.2.2015 19:03
Arap Baharı'nda iki kritik ülke
Arap Baharı'nda iki kritik ülke

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kritik öneme sahip Suudi Arabistan ziyareti öncesinde iki ülkenin 'ndaki ortaklıkları ve görüş ayrılıklarını mercek altına aldı.

MISIR'DA DARBE

Türkiye Hüsnü Mübarek rejiminin son bulduğu 2011 Ocak Devrimi'ni destekledi, Suudi Arabistan ise bu süreçte Mübarek rejiminin arkasında durdu. Ankara ve Riyad arasındaki esas görüş ayrılığı, Mısır'da Mübarek sonrası seçimlerle başa gelen İhvan yönetiminin ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrildiği Temmuz 2013 darbe süreciyle ortaya çıktı.

Suudi Arabistan yönetimi Abdulfettah Sisi liderliğindeki darbeye tam destek verdi ve devam eden süreçte de darbe rejiminin arkasında durdu. Riyad, şiddete başvurmamış bir siyasi hareket olan Müslüman Kardeşler'i 'terör örgütü' ilan etti. Riyad ve beraberindeki Körfez ülkeleri aynı zamanda Sisi yönetimine milyarlarca dolar yardımda bulundu.

Türkiye Mısır'daki darbeye tepki gösterince Sisi rejimiyle Ankara arasındaki ilişkiler koptu. Ankara uluslararası toplumun Mısır'daki darbe sürecine tepki göstermesi yönündeki çağrısını defalarca tekrarladı.

Yeni Kral göreve geldikten sonra Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud Faysal, kendilerinin Müslüman Kardeşler teşkilatının tamamına değil, teşkilat içerisindeki küçük bir gruba karşı olduklarını söyledi.

#Sayfa#


SURİYE'DE İÇ SAVAŞ

Türkiye ve Suudi Arabistan, Suriye iç savaşında Esed rejimine karşı mücadele veren muhalifleri destekliyor ancak bu konuyla ilgili iki ülke arasında bazı görüş ayrılıkları var.

Riyad, Suriye muhalif koalisyonunun şekillenmesine sık sık müdahale etti ve Müslüman Kardeşler teşkilatı gibi grupları koalisyonun dışında tutmaya çalıştı. Suudi Arabistan sahada Özgür Suriye Ordusu dışında farklı grupları destekledi.

Türkiye sahada dağılan grupların bir araya toplanmasını ve önceliğin Esed rejimi mücadeleye verilmesini istiyor. Ankara'nın görüşü Esed rejimi gitmeden Suriye'de IŞİD ilerleyişi de dahil olmak üzere hiçbir problemin çözülemeyeceği yönünde.

İki ülke de Suriyeli muhaliflere silah desteği ve eğitim verilmesi için Mart'ta başlaması beklenen 'eğit-donat' programında yer alıyor. ABD yönetimine göre programın asıl hedefi IŞİD ile mücadele ancak Ankara eğit-donat kapsamında muhaliflerin rejime karşı da savaşmaları konusunda ABD ile hemfikir olduğunu öne sürüyor.

Her iki ülke de İran'ın Suriye topraklarındaki askeri varlığına tepki gösteriyor.

#Sayfa#


IRAK'TA IŞİD İLERLEYİŞİ

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın en fazla yakınlaştığı konuların başında Irak'taki durum geliyor.

Her iki ülke de eski Başbakan Nuri Maliki döneminde mezhepçi ve ayrımcı politikaları yoğun şekilde eleştirdi ve Maliki'nin görevden ayrılması yönünde sık sık çağrı yaptı.

Hem Ankara hem de Riyad, yeni Başbakan İbadi ile yakın teması kuruyor ve sıcak mesajlar veriyor.

İki ülke de Bağdat yönetiminin, ülkedeki başta IŞİD'in ilerleyişiyle ortaya çıkan güvenlik sorununu ortadan kaldırmak için Sünnilere yönelik ayrımcı politikaları sonlandırmasını talep ediyor.

#Sayfa#


LİBYA'DA KAOS

Libya'da geçtiğimiz yıl Trablus'taki hükümete yönelik darbe girişiminin ardından ülkede Trablus ve Tobruk olmak üzere iki ayrı hükümet ve parlamento ortaya çıktı.

Emekli General Halife Hafter'in gerçekleştirdiği ancak başarısız olan darbe girişimi ve sonrasında ortaya çıkan Tobruk hükümetinin arkasında, Suudi Arabistan'ın desteklediği Mısır'daki Sisi yönetimi var.

Trablus'taki hükümetin bünyesinde Müslüman Kardeşler teşkilatı da yer alıyor.

Suudi Arabistan yönetimi daha önce birkaç kez Libya'daki meşru hükümetin Tobruk olduğunu açıklamıştı.

Ankara'nın görüşü ise, Libya'da ortaya çıkan iki farklı hükümet arasında arabuluculuk faaliyetlerinin yürütülmesi ve iki başlılığın sonlandırılması yönünde.

Libya'daki darbe yanlısı emekli general Halife Hafter'in desteklediği Tobruk Hükümeti, ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı aldı.

KAYNAK: AL JAZEERA