X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kazanan barış kaybeden CHP
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kazanan barış kaybeden

  • Giriş Tarihi: 4.3.2015 02:24 Güncelleme Tarihi: 4.3.2015 05:11
Kazanan barış kaybeden CHP
Kazanan barış kaybeden CHP

Yeni Türkiye nde bir basamak daha çıktı. Hükümet ve ’nin barış çağrısı, kardeşliği yeniden yapılandırdı. Bu tarihi çağrıyı değerlendiren araştırma şirketleri, kazananın ve HDP, kaybedenin ise olduğunu söyledi.

Dolmabahçe'den silahların bırakılması yönünde yapılan çağrıyla nde önemli bir eşik aşıldı. Türkiye, 30 yıldan beri özlediği barışa şimdi çok daha yakın. Yaklaşık 40 bin insanın hayatına ve 600 milyar dolarlık doğrudan zarara yol açan terör konusunda atılan bu adım barış umutlarını yeniden yeşertti. Toplumun yüzde 75'inin sürece destek verdiğini hatırlatan uzmanlar, seçmenin 7 Haziran'da çözüme destek verenleri ödüllendireceğini, karşı çıkanları da cezalandıracağını düşünüyor. Uzmanlara göre, silahsızlanma çağırısının kazananı ve , kaybedeni ise olacak.SÜREÇTE AÇMAZI VAR

A&G Araştırma Şirketi Sahibi Adil Gür: Çözüm sürecine toplumun önemli bir kesimi destek verdi. MHP'nin tabanı karşı olduğu için onları çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Burada kritik olan CHP. Partinin Alevi ve sol kanadı sürece destek verirken, ulusalcı kanadı karşı çıkıyor. Dolayısıyla CHP'nin böyle bir açmazı var. Gelinen noktada sürece destek verirse ulusalcı kanadını MHP'ye, karşı çıkarsa sol kanadını HDP'ye kaptırabilir.

SEÇMEN CEZALANDIRACAK

GENAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü Mustafa Şen: Seçmen, süreçten yana olan partilere destek verirken, sürecin karşısında olanları da cezalandıracaktır. Yani varılan nokta seçimlerde AK Parti ve HDP'ye olumlu, CHP ve MHP'ye olumsuz yansıyacaktır. Geçen hafta yaptığımız son ankete göre AK Parti 30 Mart seçimlerinin 3-5 puan üstüne çıkmış durumda. CHP'nin liberal sol kanadında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP'ye doğru bir kayma oldu. Süreçle birlikte CHP'den HDP'ye yüzde 1.5-2 puan kayma olabilir.
#Sayfa#
AK PARTİ VE HDP'YE YARAYACAK

ANDY-AR Araştırma Şirketi Başkanı Faruk Acar: Seçmen ilk kez çözüme dair somut adımı gördü. Çözüm süreci başladığından beri AK Parti bu konuda başrolü oynadı. HDP de önemli bir aktör haline geldi. Bu etki en çok AK Parti ve HDP'ye yarayacaktır. Bu işin kaybedenin ise CHP olacağını düşünüyorum. CHP bir alternatif oluşturamadığı gibi bu konuda net bir tavır de sergileyemedi. Bu yüzden CHP'nin oyları HDP'ye kayacaktır diye düşünüyorum.

BU SEÇİMDEN ZARARLI ÇIKACAK

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu: Türk toplumunun çözüm sürecine verdiği destek yüzde 75. Toplum artık barış istiyor. Bu gelişme AK Parti seçmeninin güvenini daha da pekiştirdi. Barış çağrısının HDP'ye de önemli katkısı olacaktır. Burada en kritik durumda CHP'dir. Sürece destek verirse ulusalcıları MHP'ye, karşı durur ise sol liberal kitleyi HDP'ye kaptırabilir.

Kaynak: Akşam