X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Bunlar için esas olan bazı kadınlar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Bunlar için esas olan bazı kadınlar'

  • Giriş Tarihi: 7.3.2015
'Bunlar için esas olan bazı kadınlar'
'Bunlar için esas olan bazı kadınlar'

Erdoğan tartışmalarına ilişkin "Etmedik hakareti bırakmadılar. Tacizde esas olan, kadın beyanı değil mi?" dedi Asıl ayrımcıların kadının kıyafetine bakanlar olduğunu belirten Erdoğan: Her acıdan malzeme çıkarma peşindeler

Ankara'da Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler 20. Büyük Kurultayı'nda yaptığı konuşmada tartışmalarına değinen Cumhurbaşkanı "Terbiyesizce, ahlaksızca, vicdansızca o kadının üzerine gittiler, gitmeye devam ediyorlar" dedi. Erdoğan şunları söyledi:

SURİYELİ KADINLARIN ÇİLESİ:
Suriye'deki felaketlerin yükünü en çok sırtlananlar ve sırtlayanlar, hiç şüphesiz kadınlar. Sığınmacıları gördünüz değil mi ekranlarda? Birkaç çuval veya valizle nasıl Türk topraklarına sığındıklarını gördünüz. O ne çiledir, değil mi?

O KADINLAR İÇİN NE YAPTINIZ:
Şimdi buradan dünyaya sesleniyorum, ey dünya, ey Batı, lafa geldiği zaman kadın haklarını konuşuyorsunuz ancak benim ülkeme sığınan Suriye ve Irak'tan 2 milyon insanın hakları konusunda bugüne kadar ne yaptınız, ne yapıyorsunuz? Herhangi bir destekleri de söz konusu değil.


AKIL ALMAZ DUYARSIZLIK: Bir tarafta kadın hakları diye kamuoyu ayağa kaldırılırken, diğer tarafta kadının doğrudan hayat hakkına yönelik terör karşısında, saldırılar karşısında akıl almaz bir duyarsızlık var.
ANAMIN AYAĞINI ZORLA ÖPERDİM: Ayaklarının altına cennet serilen kadının analık vasfına vurgu yapmak, kadına karşı ayrımcılık değil ama tam tersine ona karşı sonsuz bir hürmetin ifadesidir. Bazıları diyor ki 'Bize ana demeyin. Biz, kadınız.' Ben, diyorum ki doğuran, doyuran, yetiştiren... Ben, anasının ayaklarının altını öpen bir evladım. Anacığım, ayağını çekerdi, ben zorla öperdim. 'Benden cennetin kokusunu mu esirgiyorsun anacağım' derdim.
KABATAŞ SALDIRISI: esnasında bir genç kadın, yanında çocuğu da olduğu halde bir grubun Kabataş'ta tacizine maruz kaldı. Kimse o hanımefendiyi taciz edenleri konuşmadı, kınamadı, peşine düşmedi. Tacize uğrayan kadına ise etmedik hakareti bırakmadılar. Terbiyesizce, ahlaksızca, vicdansızca o kadının üzerine gittiler, gitmeye devam ediyorlar. Hatta olumlu yazılar yazan 4 tane bayan köşe yazarına da olmadık hakaret bırakmadılar. Şimdi de bir taraftan yalan yanlış hakaretlerle sosyal medyada üzerlerine gitmeye devam ediyorlar. Hani tacizde esas olan, kadının beyanıydı. Hukuk böyle diyor. 'Müftünün karısıyım' diyerek istismar yapanlara sesini çıkarmayanlar, tacize uğrayanın acısını deşmek için seferber oldular. Müftünün karısı falan değil. Tam bir istismar.
ÖNEMLİ OLAN BAZI KADINLAR: 'Benim annem de başörtülü' edebiyatı yapılırken aynı zamanda elleri öpülesi analar, evlatlarının mezuniyet törenlerine ve düğünlerine alınmayıp gözleri yaşlı kapılardan çevrildi. Demek ki bunlar için önemli olan kadının bizatihi kendisi değil sadece bazı kadınlar. Asıl ayrımcılık işte budur.

#Sayfa#

ASIL AYRIMCI ONLAR: Her ölümden, her acıdan kendileri için elverişli bir malzeme çıkarmanın peşinde koşanlar var ya, işte asıl ayrımcı onlardır. Üniversite kapısında başörtülü nöbeti bekleyenler var ya işte asıl ayrımcı onlardır. Bu milletin kendi bağrından çıkardığı kurumlar olan imam hatipleri, meslek liselerini, oralarda okuyan kız öğrencilerimizi sırf kendi kalıplarına uymuyor diye tahkir edenler var ya, işte asıl ayrımcı onlardır. Tacize uğrayan kadının kendisine değil kıyafetine bakanlar var ya, işte asıl ayrımcı onlardır. Güya kadın haklarını savunmak adına ortaya çıkan bu gibiler, aslında kadınlara en büyük hakareti ediyorlar. Ayrımcılığa maruz kalan, şiddete uğrayarak hayatını kaybeden, taciz edilen kadınların hakları asla bu şekilde savunulamaz."
ÇOCUK HİÇBİR İŞE MANİ DEĞİL: Eskiden çevrede çok sayıda 3, 5, 9, 10 çocuklu aile vardı. Bugün bakıyorsunuz 1 çocuk, 2 çocuk var. 3 çocuğu nadiren görüyorsunuz. Bu durum ülkemizin geleceği için çok ciddi bir sorundur. Şunu unutmayalım, güçlü milletler, güçlü ailelerle kurulur. Güçlü ailelerin teminatı işte bu salondur. Kadınlar Kurultayı'dır. Ailelerdeki çocuk sayısının azalmasının elbette çeşitli sebepleri var. Ama en önemli sebeplerden birinin çalışma hayatında yer alan kadının çocuk konusunda isteksiz davranması olduğunu biliyoruz. Sizlerden rica ediyorum, sorumluluk makamında Cumhurbaşkanı olarak, bu konuda lütfen hassas olalım.

GÜL YORUMU: HAYIRLI OLUR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışında kendisine yöneltilen "Abdullah Gül ile bir görüşmeniz oldu mu veya olacak mı? Gül'ün adaylığı söz konusu olabilir mi?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Şu anda tabii adaylık konusu Abdullah Bey'in kendi takdiridir. Bana göre, böyle bir şey için vereceği karar, güzel de olur, hayırlı da olur. Geçen hafta babalarının rahatsızlığı nedeniyle aradım, şifa dileğinde bulundum. "
FİDAN'IN KARİYERİ: MİT Müsteşarlığı görevinden istifa ederek milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan Hakan Fidan ile ilgili Erdoğan, "Daha önceki kararlarım biliniyor. Bundan sonraki süreç Hakan Bey'in kendisine aittir" değerlendirmesini yaptı.

F-4'LER KONUSUNU DEĞERLENDİRECEĞİZ
Erdoğan F-4 kazasıyla ilgili "Genelkurmay Başkanı ile haftalık olağan görüşmede ağırlıklı olarak bu konu vardı. Tabii bu konuyla ilgili olarak buradaki hata nedir, ne değildir bunların hepsinin incelemesini yapacaklar. Bu uçaklardan elimizde 47 tane var, o çalışmayı yaptıktan sonra nihai karar verilecektir" dedi.