X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Kadına şiddetin takipçisi olacağım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'in takipçisi olacağım'

  • Giriş Tarihi: 9.3.2015
'Kadına şiddetin takipçisi olacağım'
'Kadına şiddetin takipçisi olacağım'

Kadına yönelik şiddetin, ailenin ve toplumsal dokunun zehirlenmesine yol açtığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "i bizzat takip ettiğim konular arasına ilave ediyorum. Hatta ilk sıraya alıyorum" dedi

Cumhurbaşkanı , i bizzat takip ettiği konular arasında ilk sıraya aldığını belirterek "Yürütülen çalışmaları bizzat kuracağım ekiple takip edeceğim" dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca 8 Mart nedeniyle düzenlenen "İstanbul Buluşması" etkinliğine eşi Emine Erdoğan, kızları Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan'la birlikte katılan Erdoğan, şu mesajları verdi:

ÖZGECAN'I ANDI:
Mersin'de hunharca, alçakça öldürülen Özgecan kızımızı bir kez daha rahmetle anıyorum. Geçtiğimiz yıl Almanya'da, hiç tanımadığı iki genç kızı tacizden kurtarmak isterken öldürülen kahraman Tuğçe Albayrak kızımızı rahmetle anıyorum.KADIN BEDENİNİN SÖMÜRÜSÜ:
Kadınların, adeta bir pazarlama aracı olarak, bir vitrin süsü olarak kullanılmasını da kadına karşı bir saygısızlık olarak kabul ediyoruz. Kadın emeğinin ve bedeninin bu şekilde sömürülmesini, kadına karşı şiddetin bir başka biçimi olarak değerlendiriyor ve bununla da mücadele edilmesi gerektiğini savunuyoruz.

TÜRKİYE'YE İLAN EDİYORUM:
Buradan tüm kadınlarımıza, tüm Türkiye'ye şunu ilan etmek istiyorum. Cumhurbaşkanı olarak kadına şiddetle mücadele için yürütülen her çalışmanın yanındayım, destekçisiyim. Biliyorsunuz bazı konular benim şahsi takibim altındadır. Mesela, sigara başta olmak üzere zararlı alışkanlıklarla ve bağımlılıkla mücadele, bunlardan biridir. Bundan sonra, kadına şiddeti de bizzat takip ettiğim konular arasına ilave ediyorum, hatta ilk sıraya alıyorum.
#Sayfa#
ÖZEL EKİPLE TAKİP:
Bu doğrultuda, bakanlığımız ve sivil toplum kuruluşlarımız tarafından yürütülen çalışmaları bizzat kuracağım ekiple takip edeceğim. Kurumlararası işbirliğinden medyanın kullanımına kadar, bu konudaki kapsamlı ve uzun soluklu tartışmaların hem öncüsü, hem takipçisi olacağım. Eksiklerin hesabını soracak, başarıları tebrik edeceğim.

EŞİNE EL KALDIRAN ERKEK:
Kadına yönelik şiddet, ailenin de, toplumsal dokunun da zehirlenmesine yol açıyor. Eşine el kaldıran her erkek, aynı zamanda ailesinin geleceğini de tahrip ettiğini bilmelidir. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajda da kadınların haklarına sahip çıkmalarının hayati önem taşıdığını ifade etti. Erdoğan, şunları kaydetti: "Kadınlarımızın karşılaştığı sorunların, esasen tüm toplumun meselesi olduğu, dolayısıyla çözümlerin de ortak bir anlayışla üretilebileceği unutulmamalıdır. Bu hususta, devletimiz ve STK'lar üzerlerine düşeni yapacak. Kadınlarımızın da haklarına sahip çıkmaları, her türlü ayrımcılığa, hak gaspına ve şiddete karşı mücadeleden çekinmemeleri hayati önem taşıyor."

İNSANLIĞA İHANET
'Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle, kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla, birçok ünlü isimle birlikte kamera karşısına geçti. Sosyal medyada büyük ilgi gören "Kadına şiddet, insanlığa ihanet" başlıklı spot film, "İstanbul Buluşması" etkinliğinde de gösterildi. Her günün, kadınlar günü olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Biraz önce hep birlikte seyrettiğimiz spot filmde ne diyoruz? 'Kadına şiddet, insanlığa ihanettir.' Kadına kalkan her el, tüm insanlığa kalkmıştır" dedi. Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile kamu spotu filmine destek veren sanatçı, sporcu ve aydınlara da teşekkür etti.