X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Batman ve Şırnak'ta nevruz provokasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Batman ve Şırnak'ta nevruz provokasyonu

  • Giriş Tarihi: 20.3.2015
Batman ve Şırnak'ta nevruz provokasyonu
Batman ve Şırnak'ta nevruz provokasyonu

ve tarafından dür Batman, Şırnak, Iğdır, Şanlıurfa, Mardin'in Nusaybin ilçesi ve Muş'ta nevruz kutlamaları düzenlendi. Batman ve Şırnak'taki nevruz etkinliklerinde kutlamaları provoke etmek isteyen gruplara polis müdahale etti. Şırnak'ta terör örgütü PKK flaması taşıyan bir grup, arama noktasındaki polise taşlı saldırıda bulundu, olayda 4 polis ile 5 yaşındaki bir çocuk yaralandı. Batman'da ise karayolunu ulaşıma kapatan gruba müdahale edildi, molotofkokteyli isabet eden polis aracı kullanılamaz hale geldi. Bolu Abant İzzet Baysal, Samsun 19 Mayıs ve Akdeniz üniversitelerinde de öğrenciler ateş kahkıp üzerinden atladı.

63 madde tasarıdan çıkarıldı
İç Güvenlik Paketi"nin, TBMM İçişleri Komisyonu'na çekilen 63 maddesinin tamamı tasarıdan çıkarıldı. Polislere 48 saat gözaltı yetkisi veren, molotofu silah sayan maddelerin de bulunduğu bölümler, yürütme ve yürürlülük maddelerinin kabul edilmesinin ardından yasalaşması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Komisyonda çıkarılan maddelerin ise yasa teklifi olarak yeniden Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Öcalan'ın mektubu HDP heyetinde
HDP heyeti dün 5 gün aradan sonra ikinci kez Abdullah Öcalan'la İmralı'da görüştü. Görüşmeye ilişkin HDP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada Öcalan'ın nevruz mesajının yer aldığı mektubun alındığı bildirildi. Diyarbakır'da nevruz kutlamaları sırasında Kürtçe ve Türkçe okunacak mektupta silahlı mücadeleden siyasi zemine geçiş başta olmak üzere ayrıntılı mesajların yer aldığı belirtildi. Mektupta Öcalan'ın 28 Şubat'ta Dolmabahçe'de yapılan silah bırakma çağrısını resmileştirmesi bekleniyor.