X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çözüm Süreci'nin amacı ortak aidiyet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'nin amacı ortak aidiyet

  • Giriş Tarihi: 25.3.2015
Çözüm Süreci'nin amacı ortak aidiyet
Çözüm Süreci'nin amacı ortak aidiyet

Davutoğlu 'yle amaçlananın, Türkiye'nin başka ülkelerdeki gibi etnik ve mezhebi ayrımlara yönelecek bir tehlikenin içine çekilmesini önlemek olduğunu söyledi

Başbakan , ''nin aidiyet bilinci ve stratejik vizyonunun eseri olduğunu ifade ederek, "Yapmak istediğimiz şey, Türkiye'yi etnik ve mezhebi ayrımlara yönelecek tarzda bir tehlikenin içine çekilmesinin önüne geçmektir. Yürütülen çabalar, sadece ülke bütünlüğünü milli birlik ve kardeşliği tahkim etme çabalarıdır" dedi. Milli Savunma Bakanlığı Atış Test ve Değerlendirme Merkezi, Konya'nın Karapınar ilçesinde açıldı. Merkezin açılışını yapan Davutoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

YÜZDE 80'İ İTHALDİ: 2002'de hükümetlerimiz kurulana kadar savunma ihtiyacımızın yüzde 80'i ithalatla karşılıyorduk. Son 12 yılda Türkiye artık önemli bir savunma sanayi ülkesi haline geldi. 5 milyar dolarlık üretim, 1.6 milyar dolarlık ihracat, 1 milyar dolarlık AR-GE ile savunma sanayimiz istikbalimizin teminatı mahiyetindedir.FÜZE VE UZAY TEKNOLOJİSİ ŞART: Konvansiyonel harp teknolojisi bağlamında Türkiye, dünyanın önemli güçlerinden biridir. Ancak füze ve roket alanında bütün bu konvansiyonel tabloyu tamamlayacak yeni bir teknolojik altyapıya ihtiyaç var. Çevremizdeki istikrarsızlıklar bize gösterdi ki Türkiye füze ve uzay teknolojisini geliştirmek zorundadır.

ORTAK AİDİYET BİLİNCİ: Etrafımızda bir ateş çemberi var. Türkiye bir taraftan kudretini yansıtırken, diğer taraftan da sivil demokratik altyapısıyla ülke vatandaşlarının aidiyet bilincini güçlendirmek durumundadır. Bu aidiyet bilinci sarsıldığında etnik mezhepsel çatışmalar körüklendiğinde ne ülkelerin duruma düşecekleri Irak ve Suriye örneğinde gözlerimizin önündedir. Yoğun bir şekilde çalıştığımız Çözüm Süreci ortak vatandaşlık bilinci stratejik vizyonunun eseridir. Çözüm Süreci ile yapmak istediğimiz şey, bir daha Türkiye'yi herhangi bir başka ülkede görülecek şekilde etnik ve mezhebi ayrımlara yönelecek tarzda bir tehlikenin içine çekilmesinin önüne geçmektir.OMUZ OMUZAYIZ: Başbakan Davutoğlu, 13. Uluslararası Tarım Teknolojileri Fuarı'nın açılışına da katıldı. Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, "Birileri siyasi istikrarı bozacak çalışmalar içinde olabilir. Ancak biliniz ki AK Parti kadroları ve hükümetimiz omuz omuza çok güçlü geleceğe yürümeye kararlıdır" dedi. Bu arada Mevlana Türbesi'ni ziyaret eden Davutoğlu, çıkışta karşılaştığı Güler Kaymak ve torunu Nedim Kaymak ile sohbet etti. "Benim babaannem sağ olsa da şimdi ayaklarını yıkasam" diyen Davutoğlu, saygıda kusur etmemesini söyleyerek torun Nedim Kaymak'a tavsiyede bulundu.
#Sayfa#
'KİMSE KAOS BEKLEMESİN'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm süreci ile ilgili konuları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile "en geniş kapsamıyla" ele aldığını belirtti. Konya'da gazetecilerin sorularını cevaplandıran Davutoğlu şunları söyledi: "Sayın Cumhurbaşkanı ile cumartesi günü görüşmemiz oldu. Dün de (pazartesi) gece ailece bir aradaydık. Benim için devlet mahremiyettir. Ne konuştuğumuz sadece beni ve kendisini ilgilendirir. Son 7 ay içinde de cumhurbaşkanımızla herhangi bir konuda iletişim sıkıntısı yaşamadık. Bilgilendirme eksiklikleri olmuşsa bu giderilir. Değerlendirmede farklılıklar olursa bu konuşulur. Çözüm Süreci'nin stratejik hedef olma niteliği konusunda hiçbir görüş ayrılığı yoktur. Hiçbir görüş ayrılığı bu kararlılıktan feragat anlamında değerlendirmemelidir. Bu konuda kimsenin hükümet ile cumhurbaşkanı arasında görüş ayrılığı var senaryosu üzerinden bir kaos beklentisi içinde olmaması gerekir. Biz şimdiye kadar nasıl benzer zor süreçlerden geçmiş ve aşmışsak, bundan sonra da aşarız."

'PARTİ DİSİPLİNİ'
Davutoğlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başbakanı Melih Gökçek arasındaki polemiğe son noktayı şu sözlerle koydu. "Dün (pazartesi) yapılan her iki açıklama da hem partimizin kurulları, kuralları ve disiplini açısından, hem de siyasi kültürümüz açısından yanlıştır. Sayın Bülent Arınç'la açıklama sonrası bir araya geldik. Kendisine kanaatlerimi ifade ettim. Sayın Gökçek'e de gerekli uyarılarda bulunacağım. Şunu da bir kez daha ifade etmek isterim ki; ayrıca genel başkan yardımcılarımıza da gerekli talimatları verdim. Herhangi bir şekilde bu kritik dönemde, seçimlere giderken partimizi ve partimizin kitle nezdindeki itibarını sarsıcı polemiğe giren kim olursa olsun parti disiplin kurullarını işleteceğiz." Davutoğlu, Konya'dan döndükten sonra Başbakanlık Konutu'nda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le yarım saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

'GAZANIZ MÜBAREK OLSUN'
Törende, protokol konuşmalarının ardından, 3 çeşit mühimmat atışı yapıldı. Davutoğlu'nun nezaretinde, 122 milimetrelik, karadan karaya topçu roketi mühimmatı, cirit füzesi ve Atak helikopterinden 2.75 inçlik roket atışı yapılarak test sonuçları alındı. Davutoğlu, test sonuçlarını, Komuta Kontrol Merkezi'nde anlık olarak izledi.