X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tekleye tekleye devam edemeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tekleye tekleye devam edemeyiz

  • Giriş Tarihi: 26.3.2015
Tekleye tekleye devam edemeyiz
Tekleye tekleye devam edemeyiz

Yeni Türkiye için yeni anayasa ve ne ihtiyaç olduğunu belirten Erdoğan: Sistem on-yirmi yılda bir arıza veriyor. Tekleye tekleye bu günlere geldik ama daha fazla devam edemeyiz...

, "Sistem on-yirmi yılda bir arıza veriyor. Artık bu arızalardan bıktık. Tekleye tekleye bu günlere geldik ama artık bu sistemle yolumuza daha fazla devam edemeyiz. ni Türkiye'ye taşımamız lazım" dedi. Başkanlık sistemi denilince, birilerinin "tek adamlık, diktatörlük" demeye başladığını ifade eden Erdoğan, "Seçimle iş başına gelmiş bir başkandan tek adam, diktatör çıkmaz" diye konuştu.

Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü tarafından ATO Congresium'da düzenlenen "Pazarcı Esnaf Buluşması"nda yaptığı konuşmada şunları söyledi;BAŞKANLIKLA ÇOK BAŞLILIK BİTECEK: Yeni Türkiye için yeni bir anayasaya ve onunla birlikte başkanlık sistemine geçme ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Başkanlık sistemine geçtiğimizde bilesiniz ki şu parlamentoda yaşanılanların büyük bir kısmı artık yaşanmayacaktır, çok başlılık, tüm engellemeler ortadan kalkacaktır. Çok hızla koşan, sıçrayan ve muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkan bir Türkiye olacaktır.

SİSTEM ARIZA VERİYOR: Türkiye'de bizim iktidarımıza kadar 16 ayda bir hükümet değişiyordu. 16 ayda bir hükümetin değiştiği bir ülkede, istikrar bulamazsınız. İstikrarın olmadığı bir ülkede de güven bulamazsınız. Onun için ne oldu? Maalesef 3 bin 400 dolarda kaldık. Biz görevi aldık, hamdolsun 11 bin dolara kadar tırmandık. Şimdi kişi başına milli gelir 11 bin dolar. 230 milyar dolardan aldık, 820 milyar dolara çıkardık. Ama yeter mi? Yetmez. Hedefimiz kişi başına milli geliri nereye çıkarmak, 25 bin dolara çıkarmak. Ne zaman, 2023'te oraya ulaşmamız lazım, bunu başarmamız lazım. Bunun için de önümüzün kesilmemesi, hızla yürümemiz lazım. Çünkü bizim artık durup, duraksamaya asla tahammülümüz yok, böyle bir lüksümüz de yok. Onun için on yılda bir, yirmi yılda bir arıza veriyor. Artık bu arızalardan bıktık. Artık arızası minimize olmuş bir sisteme ihtiyaç var.

TEKLEYE TEKLEYE GELDİK: Tekleye tekleye bu günlere geldik ama artık bu sistemle yolumuza daha fazla devam edemeyiz. Hızlı karar almaya ve hızlı uygulamaya imkan verecek yeni bir tesis, sistem ortaya koymalıyız. Bu bakımdan günümüzde en yaygın uygulanan başkanlık sistemini Türkiye'ye taşımamız lazım. G-20'nin içerisindeki ülkelerin en ileri olanlarının 10 tanesi başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Bunlar bu işi bilmiyor mu? Bunlar başkanlık sistemiyle yönetiliyor da bize ne oluyor? Biz niye bu konuda "Hayır" diyoruz? Bu adımı atmamız lazım.
#Sayfa#
HESAP VEREN BAŞKANDAN DİKTATÖR ÇIKMAZ: "Başkanlık sistemi" denilince, birileri bundan rahatsız oluyor. Hemen başlıyorlar "tek adamlık, diktatörlük" demeye. Ya Amerika'da, Meksika'da, Arjantin'de, Brezilya'da, Fransa'da diktatörlük mü var? Onlar diktatör olmuyor da Türkiye'de ne için diktatörlük olsun? Ben inanıyorum ki millet bu konudaki kararını acil, ideal bir şekilde, bu seçimlerde vereceği milletvekilleriyle ortaya koyacaktır. Bu iş için 400 milletvekiline ihtiyaç var. Ve 400 milletvekiliyle parlamento bu değişikliği yapacak güce ulaşacaktır. Bu millet, milli şeflik özlemini çekenlerin kursağında bırakmış bir millettir. Seçimle iş başına gelmiş ve her icraatının hesabını millete verecek bir başkandan tek adam da çıkmaz, diktatör de çıkmaz, bunu böyle biliniz. Biz buradaki asıl derdi biliyoruz, asıl dert milletin karşısına çıkıp, önce ondan destek alabilmek, sonra da dönüp millete hesap vermek. İşte onların işine gelmeyen bu. Güçlü bir başkan ve güçlü bir Meclis hedefleri inşallah yakalayacaktır.

'PAZARCI KÜLTÜRÜ YAŞATILMALI"
"Pazarcı esnafının reklamı olmayabilir, gösterişli binaları, kocaman tabelaları, şatafatlı vitrinleri, özel tasarımlı ambalajları olmayabilir ama sizin milletimizin gönlündeki yeriniz, bunların hiçbiriyle mukayese edilemez. Bunun için pazar kültürünü mutlaka yaşatmalıyız. Gönlümdeki pazar yerleri, artık geçmişte olduğu gibi öyle sokak aralarında, araçların, çöp varillerinin arasında, tozun kirin içinde tezgah kurulan mekanlar değildir. Ben, haftanın diğer günlerinde de farklı amaçlar için kullanılabilecek, çatısı, aydınlatması, otoparkıyla, sosyal tesisleriyle hem esnafımıza hem milletimize yakışan pazar yerleri arzu ediyorum. Komşusunun siftahını düşünen esnafın mahallesine, ülkesine, milletine zarar vermesi, ihanet etmesi mümkün mü?"

'DÜNYA ÜLKELERİ EDEBİYAT YAPIYOR'
Cemil Çiçek Washington'da, Kore Gazileri ile Lincoln anıtlarını ziyaret etti. Bahçeşehir Üniversitesi'nde konuşan Çiçek "İnsan hakları adına bolca nutuk çekiliyor ama kimsenin elini cebine attığı yok. Gönlünü, sofrasını açan tek ülke Türkiye'dir. Geri kalanı işin edebiyatından ibarettir" dedi.