Kadın cinayetine PSA indirimi

Giriş Tarihi: 31.3.2015
Kadın cinayetine PSA indirimi

Tekirdağ'da "Aldatıyor" diyerek karısını öldüren kocaya mahkeme müebbet hapis verdi. Ancak Yargıtay, kadının otopsisinde PSA değeri bulunması nedeniyle "Cinsel ilişkiye girmiş" diyerek tahrik indirimi verilmesini istedi

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde üç çocuk babası Necip Kaplan, karısının ölümünden 6 yıl sonra iki çocuk annesi Necla Kaplan ile evlendi. Kısa süre içinde kadın evi terk edip kardeşinin evine yerleşti. Bu sırada da boşanma davası açtı. Kadın kocasının kendisini tehdit ettiği gerekçesiyle polise başvurdu ancak "Bir şey yapamayız" yanıtı aldı. 2011 kasım ayında boşanma davasının çağrı kağıdı geldiği gün koca Necip Kaplan önce eski eşinin mezarını ziyaret etti, ardından yeni eşi Necla Kaplan'ın kaldığı eve yöneldi. Bu sırada karısı, otobüs durağında bir erkekle konuşuyordu. Karısı bu kişinin akrabası olduğunu anlatmaya çalıştı ama Necip Kaplan, "Ben niye tanımıyorum" diyerek karısını bıçaklayarak öldürdü. Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Necip Kaplan karısının kendisini başkalarıyla aldattığını ileri sürerek haksız tahrik indirimi istedi. Mahkeme kocanın somut delili olmadığı için Necip Kaplan'ı, "kasten eşini öldürmek" suçundan müebbet hapse mahkûm etti.

YARGITAY PSA'YA BAKTI

Dosya, temyiz üzerine Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'ne geldi. Daire, kadın öldükten sonra yapılan otopsi incelemesinde kadının vajinal sürüntü örneği üzerinde yapılan incelemede PSA olarak kısaltılan ve halk arasında bu kısaltma ile bilinen prostat spesifik antijenin tespit edildiğini belirledi. Ölen Necla Kaplan ile kocası sanık Necip Kaplan'ın en az 20 gündür aynı evde yaşamadıklarını dikkate alan Daire, otopsi sırasında vajinal bölgede yapılan incelemede PSA değeri elde edilmesinin kadının bir başkasıyla cinsel ilişkiye girmiş olduğunun kanıtı olabileceğini değerlendirdi. "PSA'nın kadınlarda da belirlenebilmesi"ni dikkate almayan Daire, PSA'nın menide bulunduğunu, kadının vajinal bölgesinde de PSA ölçümü yapılabildiyse bu durumun cinsel ilişkiye işaret ediyor olabileceğini savundu. Daire yerel mahkemenin, sanığa verdiği müebbet hapis cezasını bu gerekçelerle bozdu. Kocaya verilecek ceza, 12 yıla kadar inebilecek.
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın cinayetine PSA indirimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz